Quantcast
Channel: Livno – Relax Portal
Viewing all 7641 articles
Browse latest View live

Zvjerstvo u Livnu: Pred 10 ljudi zaklao kumovog psa

$
0
0

Monstrum je uzeo nož i iz čista mira zaklao kumova psa na druženju uz roštilj u nedjelju u Livnu. Prizor je toliko šokirao društvo da niko nije uspio reagirati, piše portal Danica.hr.

Slučaj je prijavljen policiji, ali i Levijatanu, beogradskoj udruzi koja nemilosrdno kažnjava mučitelje životinja.

Kako se doznaje, na roštilju se okupilo deset osoba i ništa nije upućivalo na stravičan čin koji će uslijediti.

“Psa je zaklao zaposlenik livanjske Elektre, Josip. Društvo je bilo šokirano. Nitko ne zna što mu je došlo“, ispričao je u ponedjeljak navečer poznanik obitelji koja je ostala bez psa.

Josip je vrlo brzo nakon svega izbrisao svoj Facebook profil, ali njegovi poznanici počeli su dijeliti fotografije i jezivi sadržaj koji se ubržo proširio društvenim mrežama.

Prema pričama očevidaca, Josip se igrao sa psom, crnim mješancem koji je bio vrlo umiljat. Čak ga je hranio i davao mu ostatke mesa i kosti s roštilja. U jednom času uzeo je nož i jadnom psu pred zaprepaštenim prijateljima prerezao vrat.

Policija istražuje slučaj, a cijelo Livno šokirano je zvjerstvom nad životinjom.

https://www.radiosarajevo.ba/


Broj oboljelih od gripe u HBŽ-u znatno manji u odnosu na lani

$
0
0

Broj oboljelih od gripe na prostoru Hercegbosanske županije (HBŽ) znatno je manji u odnosu na prošlu godinu u isto vrijeme, kazala je za Fenu ravnateljica Zavoda za javno zdravstvo HBŽ-a Dijana Mamić.

Od početka sezone gripe do danas Zavod za javno zdravstvo HBŽ-a zaprimio je podatak o 11 registriranih osoba oboljelih od virusa gripe te 60 slučajeva lakših respiratornih infekcija.

Po riječima ravnateljice Zavoda, u prošloj godini u siječnju je evidentirano oko 350 oboljelih s tim da mjerodavni u domovima zdravlja nisu razdvajali teške i lake respiratorne infekcije.

Dodala je kako se realne brojke oboljelih zasigurno razlikuju od službenih, jer dosta osoba ne traži pomoć u županijskom zdravstvenim institucijama nego se samoinicijativno liječi kod kuće.

Kada je u pitanju tip gripe, Mamić je kazala kako Županijski zavod za javno zdravstvo nema mogućnost laboratorijske dijagnostike, ali s obzirom da u okruženju prevladava miješani tip gripe A i B, za pretpostaviti je da je taj virus zastupljen i u HBŽ-u.

Ona je podsjetila daje kao i prethodnih godina na području HBŽ-a distribuirano 700 doza cjepiva protiv sezonske gripe za čiju je nabavku Vlada HBŽ-a osigurala 10.000 maraka.

Porazni podaci u Hercegbosanskoj županiji / Posao traži 565 branitelja, 20 ratnih invalida, …

$
0
0

Prema podacima Županijskog zavoda za upošljavanje Livno, na području Hercegbosanske županije (HBŽ) na kraju 2019. godine evidentirano je 6.463 osoba koje traže posao, što je za 863 manje nego u istom razdoblju prošle godine.

Na evidenciji Zavoda je 524 osoba s titulom prvostupnika, magistara struke i doktora, 109 nezaposlenih ima višu stručnu spremu, 1.854 srednju stručnu spremu, 2.288 je osoba s KV kvalifikacijom, 3 s VKV kvalifikacijom, 124 s PK kvalifikacijom te 1.561 osoba s NK kvalifikacijom.

Posao traži 565 razvojačenih branitelja, 20 ratnih vojnih invalida, 104 civilna invalida, a 7 nezaposlenih osoba dolazi iz obitelji poginulih branitelja.

Novčane naknade Zavoda koristi 246 osoba što je za 20 osoba manje nego u siječnju 2019. godine, dok je broj korisnika zdravstvenog osiguranja preko Zavoda 4.766 što je za 822 manje u odnosu na početak godine.

Valamar Riviera stiže 23. siječnja u Livno i Tomislavgrad tražiti radnike

$
0
0

Predstavnici vodeće hrvatske turističke kompanije, ujedno i najvećeg poslodavca u hrvatskom turizmu, Valamar Riviere stižu u Bosnu i Hercegovinu predstaviti otvorena radna mjesta i pogodnosti rada u kompaniji koja je prošle godine na vrhuncu sezone zapošljavala čak 7.000 ljudi.

Ovo je sjajna prilika za sve one koje zanima rad u turizmu!

Valamar će tako u utorak, 21. siječnja u Čapljini (Služba za zapošljavanje na adresi Ante Starčevića 4) s početkom u 10 sati predstaviti otvorena radna mjesta i pogodnosti rada u kompaniji, a istog dana u 13 sati predstavnici Valamar Riviere stižu i u Ljubuški (Gradska vijećnica na adresi Trg dr. Franje Tuđmana 3).

Jedan od najpoželjnijih poslodavaca u turizmu predstavit će se i u Mostaru (Služba za zapošljavanje na adresi Ulica Kralja Tvrtka 19) u srijedu, 22. siječnja, u 10 sati, te u 13 sati istog dana u Širokom Brijegu (Služba za zapošljavanje na adresi Kralja Tomislava 1).

U četvrtak, 23. siječnja slijedi predstavljanje u Tomislavgradu (dvorana Općinske vijećnice) u 10 sati, a potom i u Livnu (Služba za zapošljavanje na adresi) u 13 sati.

Valamar je prvi uveo ‘Valamar jamstvo’ kojim garantira minimalna neto primanja u iznosu od 5.000 do 7.500 kuna za odrađeni puni mjesečni fond sati.

Prošle godine je isplatio 13. plaću u iznosu od 5.000 kuna neto svim stalno zaposlenima i onima koji su radili najmanje 10 mjeseci u godini, božićnicu u iznosu od 2.000 kuna neto svim radnicima u radnom odnosu na neodređeno vrijeme u trenutku isplate, dar djeci do 15 godina starosti od 600 kuna neto po djetetu i dar u naravi u iznosu od 600 kuna svima zaposlenima na dan 1. prosinca.

Svim radnicima na određeno vrijeme koji su odradili cijelu sezonu isplaćena je nagrada za sezonski posao u iznosu od 700 do 1.500 kuna neto, u zavisnosti od odrađenog broja sati u 2019. godini.

Valamar također osigurava smještaj i tople obroke za sezonske zaposlenike, a na raspolaganju su im i brojni drugi benefiti – posebne pogodnosti poput popusta na proizvode i usluge kod partnera.

Sve navedeno sigurno su i razlozi zbog kojih je Valamar prošle godine zauzeo i visoko sedmo mjesto na ljestvici top poslodavaca u Hrvatskoj, skočivši za čak pet mjesta na toj ljestvici u odnosu na godinu ranije.

Osim toga, Valamar je i dalje jedina turistička kompanija koja se nalazi u prestižnom društvu top 20 poslodavaca u Hrvatskoj po izboru gotovo 20.000 ispitanika istraživanja portala MojPosao koje je provedeno u 2018. i 2019. godini.

Više informacija o otvorenim radnim mjestima dostupno je i na web stranici dobarposaouvalmaru.com.

Livanjski divlji konji ginu u prometu, a završavaju i u kobasicama

$
0
0

Više od 700 livanjskih divljih konja koji obitavaju na prostranoj visoravni Kruzi, na potezu od Borove glave do prijevoja Korićina i od padina Cincara do prigradskih naselja, glavna su poslijeratna turistička atrakcija Livna. Sve ih je više posljednjih godina, usprkos tome što ih ugrožavaju ljudi, ali i što se mali broj Livnjaka brine o njima.

Koristili ih branitelji 

Ova prekrasna ergela daleko je od adekvatne zaštite, premda je prisvajaju i nekadašnji vlasnici, koji su konje tijekom rata pustili u divljinu, gdje su se ovi namnožili.

Prisvajaju ih i lokalne vlasti i neke nevladine organizacije kada se treba pohvaliti njihovom ljepotom.

No, kada su u pitanju štete koje konji rijetko prouzrokuju na poljoprivrednim površinama ili ponekad u prometu, svi ih se uglavnom odriču. Tako je jedinstvena ergela čas ničija, čas svačija.

Općinsko vijeće Livna pokušalo je konje staviti pod zaštitu prije nekoliko godina pa je opozvalo Odluku o zaštiti. Rade na tome i neke udruge, ali sve je to nedovoljno.

Upućeni kaže da bi ih najbolje bilo prepustiti divljini, daleko od putova napraviti bolje lokve da imaju stalno vode, nego ih mamiti hranom uz cestu, na koju zimi često silaze lizati sol, pa tako i stradaju.

Na Borovoj glavi stradaju i u ljetnim mjesecima, kada sve ostale lokve uglavnom presuše, a ostane ona na Borovoj glavi. Da bi do nje došli, moraju prijeći cestu, što ugrožava i konje, ali i sudionike u prometu, posebno noću kada je magla.

Livanjski divlji konji stradavaju katkad i od divljači, a svojevremeno su, naročito u vrijeme i nekoliko godina nakon rata, bili i ubijani zbog prodaje mesa za proizvodnju kobasica, jer ovo meso daje poseban okus kobasicama.

Dio konja je ukraden i prodavan nepoznatim kupcima. Posljednjih godina, kada se šira javnost zainteresirala za njih, postali su nešto zaštićeniji. Utrostručili su se u odnosu na kraj rata, u kojem su braniteljima Livna služili i za prijevoz hrane i opreme na vrhove Cincara.

Slikari i fotografi

O ovoj, vjerojatno najbrojnijoj i najljepšoj ergeli divljih konja u Europi, brine se Ekološka udruga “Borova glava”.

– I dalje ćemo se brinuti o konjima, ali to ne znači da ćemo snositi odgovornost za štete koje oni prouzrokuju, jer mi nismo vlasnici ergele, samo nam je stalo da ona opstane – pojasnio je Željko Krišto, tajnik udruge.

Da stvar bude gora, od zaštite konja odustala je i lokalna vlast, piše Dnevni avaz. No, unatoč nebrizi vlasti i ljudi, ljepotana prostrane visoravni Kruzi sve je više. O njima su snimani i brojni dokumentarni filmovi, pisane priče i pjesme, često su tema slikara i fotografa, a nacrtani su kao livanjski brand i na autobusima novoformiranog „Li-busa“.

Potrebno 400.000 eura

Stipe Perković iz Ministarstva poljoprivrede Hercergbosanske županije kazao nam je da su, kako bi se konji što bolje zaštitili i koristili kao turistička atrakcija, potrebna znatna sredstva.

– Prema prvim procjenama, potrebno je između 300.000 i 400.000 eura kako bi se izradile potrebna studija i infrastruktura te osigurala pojilišta i hranilice da se životinje drže dalje od prometnica. Prošle godine smo aplicirali za sredstva iz IPA fondova, ali projekt nam nije prošao.

Razgovarali smo i s drugim potencijalnim partnerima o tome, ali za sada nemamo ništa konkretno – kazao je Perković.

BRANKO PENJAK / Lijepa Ksenija lijesu prišla i mrtvom Vojinu na prsa cvijet spustila

$
0
0

Drugo kazivanje starine Ante Mamuze: Kazivanje o Vojinu i Kseniji

Godine 2010. krojač Ante Mamuza je bio najstariji Livnjanin. Za razliku od mnogih starijih ljudi, onih čije priče obično budu manjkave, Antine priče i sjećanja su bila jasna, razumna i burna.

Pažljivim slušateljima Antinih kazivanja oživljavao se jedan izumrli grad, a u tom gradu iz vremena sutona Kršćanske Carevine Austrougarske i iz vremena postojanja Crne Kraljevine Jugoslavije živio je jedan broj vrlih građana koji je mnogo vremena posvećivao njegovanju duhovnih uzleta, pa nije ni čudo da su iz livanjskih naselja Žitarnice i Fere, tamo gdje je živio i Ante, ponikli livanjski nositelji naprednih građanskih ideja, utemeljitelji prve livanjske čitaonice, prvih građanskih škola i prvih kulturno umjetničkih društava.

Posebno je isticao kako je bio perjanica i u proslavljenom pjevačkom zboru i u glumačkoj amaterskoj družini zvanoj Dinara. Kazao je kako je u stolnom gradu ispod Sljemena taj Dinarin muški zbor više puta gostovao, a jedanput i prvo mjesto osvojio.

Živahni ostarjeli krojač ponosno je čuvao osvojenu zlatnu iglu za kravatu. Te igle su i on i svi članovi zbora dobili kao nagradu publike i stručnog žirija.

Ponosno je spominjao kako je rado bio viđen i na svadbama i kako je znao izvoditi skečeve. Isticao je kako je vladavina kršćanskog cara ostavila mnogo lijepih običaja, a Livnjani ih prihvatili i njegovali.

Posebnu radost namirisanim gospođicama i damama donosio je pokladni krabuljni ples, pa je u Livnu ostvarivan i mali venecijanski pokladni ugođaj.

Mjesecima se potajno izrađivali kostimi iznenađenja i čekale velike večeri. On je dugo vremena bio nenadmašan u izradi vlastitog kostima.

Jedne godine je ispleo niske od nekoliko tisuća sićušnih puževih kućica i proglašen za kralja krabuljnog bala. U osvajanju tih titula čak je devet puta uspio biti kralj. Nitko nije bio sretniji od njega kad bi nakon proglašenja zaplesao sa kraljicom večeri. Nekoliko puta se desilo da je to bila lijepa Ksenija, kćerka bogatog trgovca Nikite Pavlovića.

Za izradu njenih krabuljnih haljina kopnom i morem se putovalo po ideje, odlazilo u velike gradove drugih zemalja. Često se putovalo do Trsta i do Venecije. Dok je o maskenbalima pričao starina je zanosno dizao čelo, a oči zatvorao.

Ritmovi davne glazbe u njegovim pokretima kao da bi oživjeli i vidljivo je bilo da ga ponesu uspomene i priča mu postane radosnija i sjetnija. Sjećanja mu naviru, a redovno se jave i neka šaljiva zgoda.

Nije mogao a da ne ispriča jednu zgodu o članu pjevačkog zbora Dinara i Dinarinom konobaru s Fere, o Živku Periši.

Šaljivu priču započeo je opisom izgleda i postupaka tog svog znanca: ”Povisok, okretan i uvijek vedra duha Živko je prilazio gostima i obično bi pitao: ‘Ono svoje piće?’

Neznancima bi nabrojao ono što im preporuča i često pogađao što nepoznati žele. Jedanput se sa šefom sale kladio da zna što će naručiti jedan u Livno novoprispjeli sudac i izgubio opkladu. Rekao da će sudac naručiti dalmatinsku lozu, a sudac naručio duplu i šef sale mu nije zbog toga opkladu dao.

Živko se radovao krabuljnim večerima, pa bi se primicao odabranim damama i s njima plesao. Jedanput ga jedna odveć toplo zagrlila i radosno dopustila da ju odvede do kuhinje u kojem su bile pogašene žarulje.

Bio sretan i pun nadanja nastavio plesati i u kuhinji. Grlio ju i ljubio, a ona se nije protivila. Uživao u milovanju punašnog tijela. Vrele usne mu poljupce uzvratile, a zakrabuljenoj dami je i masku skinuo, a tada je netko upalio svjetlo.

Živko prvo vidio poznate mu cipele na njenim nogama, otkrio da je to njegova draga supruga, njegova Brinjanka Bandovuša. Istog trenutka ljubavna romansa pretvorila se u Bandovušino veselje, a Živko sjeo na stolicu i opsovao biskupovu kapu, opsovao jer se osjećao baksuzom, a onda se grohotom nasmijao i odveo ju bez maske u dvoranu.

Kad god bi se poveo razgovor o tome, Živko je govorio da je baksuz, jer je među tolikim livanjskim damama nabasao na svoju i još joj na kraju i prigovorio: ‘Kog si pitala da dođeš na ples?’, a ona se slatko smijala i prstom prijetila, velikim ga lopužom nazvala.”

Poslije zanosnih veselih priča krojača Antu je bila obuzela sjeta i oči su mu se ovlažile, i na trenutak je zanijemio. Gost liječnik ga pitao zbog čega ga tuga obuze, a on pošutio, pa prozborio kako je tužan i zbog sudbine koja je mnoge drage i kršne Livnjane u nevolje odvela. Ta zla sudbina je i lijepu Pavlovićku i njenu obitelj dohvatila.

Prije negoli je nastavio priču, popio je čašu čaja, nekoliko trenutaka šutio, kao da se prepušta sjećanjima, pa nastavio:  ”Uoči Drugog svjetskog rata mnogo je kršnih momaka obožavalo kćerku Nikite Pavlovića, mnogi su nastojali da lijepa trgovčeva Ksenija uzvrati pogled, a smrtno zaljubljeni Vojin Samardžić pred roditeljima je klečao i molio ih da joj odnesu zaručnički prsten, da je isprose.

Gazda Samardžić sinu govorio da ima i drugih djevojaka, da on najbolje zna koja će ga usrećiti. Imao je drukčije planove i bez da je sina pitao, otišao je u Travnik da sa svojim znancem, trgovcem iz nekadašnjeg vezirskog grada ženidbeno prijateljstvo ugovori.

Otišao i dao riječ da će sa svatovima doći po njegovu ljepoticu, po njegovu garavu kćerku. Vojin zanijemio i tugovao i jednog nedjeljnog jutra je mimo svoje volje i s odabranim društvom, koje je otac pozvao, u iznajmljenom autobusu otputovao i radio sve što su mu namijenili.

Vidio je da su obiteljski običaji i interesi iznad njegovih želja i da će ga po svom izboru oženiti, da će travnička ljepotica njegovom ocu biti nevjesta. U Travniku se slavilo, slavlje u mladenkin svadbeni ručak pretvorilo.

Okupila se travnička gospoda i u veselju sudjelovala, a na rastanku nevjesta plakala dok se sa svojom obitelji opraštala. Tri harmonike su stvarale ugođaj, a svatovi bučno pjevali o djevojci koja je okom Travnik zapalila.

Vojin bio zamišljen, prepustio se sudbini i svojim mislima. Vjerojatno je mislio o starinskim običajima i o oduševljenju koje je obuzelo njegovog oca. Otac bio veseo kao da je to njegova svadba. Lijepu djevojku je prijateljski gledao i zasigurno žalio i nju i sebe.

Možda je razmišljao o tome kako će biti razočarana kad joj kaže istinu o svojoj ljubavi prema Kseniji. Drugi se svatovi veselili, pili i slavili, a on i utihnuo i klonuo. U Livnu se slavlje nastavilo i Samardžići tri dana slavili, a Vojin patio.

Saznalo se da je cijeli mjesec dana izbjegavao bračnu postelju. Jednog ranog jutra kradom je iz kuće izišao i sebi život oduzeo. Konop za visoku granu privezao, omču oko vrata namjestio i objesio se.

Objesio se u voćnjaku iz kojeg se vide i Ksenijina kuća i prozori njene sobe. Vijest kao grom iz vedra neba gradom odjeknula i malo je bilo onih koji se nisu snebivali. Pitali se je li Ksenija prva vidjela obješenog Vojina.

Mnoštvo svijeta ga ispratilo na groblje u Zastinju. Ante pamti da je na groblju, dok su tri paroha pojala Vječnaja pamjat, lijepa Ksenija lijesu prišla i Vojinu na prsa cvijet spustila.

Ucviljenoj djevojci udovici zagrljajem sućut je iskazala i ruku joj držala. Kad je još jednom mrtvog Vojina pogledala, čudno je nešto vidjela. Učinilo joj se da su se Vojinove usnice pomakle i poljubac poslale. Naglo se udaljila i suze brisala.

Znala je da je za njom čeznuo. Noćima joj ta slika poslanog poljupca pred očima igrala, a pred zoru bi se budila uplašena, jer bi nerazumljiv san snivala. Sanjala bi lijep proplanak i na vrhu proplanka iz zemlje iščupano stablo sa svim žilama.

Neki crni ljudi iz zemlje stabla čupali, a drugi ih pokušavali u rupe vratiti i u tome nisu uspijevali. Ta slika se ponavljala i velik joj nemir u duši stvarala.

Gradska liječnica, koja je, da bi postala gospođa Mitrović, rodni carski grad na plavom Dunavu napustila, koja je rado viđana u kući Pavlovića, je saznala da je u Split stigao njen sugrađanin, veliki psihoanalitičar Sigmund Freud i za pomoć mu se obratila.

Ta liječnica je zabilježila da je lijepa Pavlovićka dva puta bila hipnotizirana, a jedanput asocijativnu igru odigrala. Samo tri seanse velikog istražitelja ljudskih duša bile su dovoljne da se lijepa Ksenija oslobodi opsesivnog sna.

Ni Samardžića, ni Pavlovića više u Livnu nema.

Branko Penjak

 

SJEĆANJE NA ILU SVEČIĆA, zanimljivog Livnjaka iz moje mladosti

$
0
0

Ne znam ima li danas imalo snijega u Livnu, ali odnekud mi “dođoše” fotografije koje je snimila moja školska kolegica Dragica Ursa iz Livna, gledam Duman i Prikoriku, omiljena mjesta moga djetinjstva i mladosti, sjetim se kako sam se na saonicama s brojnom djecom i onim odraslijima, sanjkala niz Cacanovku (Cacanuša?) ili s Kasarna.

 

I odjednom iz te snježne bjeline, iznad grada, u sjećanje izranja jedan neobičan lik – Ile Svečić!

Sretala čovjeka u godinama svako jutro i više puta po danu. Dok bih čitala, učila uz prozor, pa podigla pogled morala sam vidjeti njegovu kuću, potleušicu i njega ispred kuće s dvije koze. Glava mu je uvijek bila umotana u neke stare marame, šalove, pričalo se kako mu bradu i usta nitko nije vidio?

Sjećam se kako bi dokone livanjske gospođe za njim vikale:”Svečiću, da ti vidimo bradu!”, na što bi on šaretom, rukama, pokazivao gospođama da malo podignu suknju ili otkopčaju košulju. Tada bi nastajao pravi urnebes od cirlikanja gospođa i Ile Svečića.

 

Bezopasan starac, ali smo ga se mi djeca plašila, što su i starije žene pojačavale prijetnjom:”Ako ne budeš…odnit će te Svečić!”
Ne sjećam se da je bilo s kim razgovarao, ni u koga u kuću nije ulazio, nitko mu nije dolazio, živio je nekim isposničkim, pustinjskim životom, a iznad grada.

Bila sam već gimnazijalka kada sam ugledala Svečića na biciklu i nakon toga kroz grad, oko grada, moglo ga se vidjeti kako pedalira. Sjećam se jedne zgode na školskom odmoru, a bilo ih je jako mnogo. Ispred gimnazije ugledale smo Svečića na biciklu, a kolegica nam Siba viknula:”Svečiću, daj da jednom okrenem?”.

Svečić je stao, sišao s bicikla, pozvao Sibu:”Evo, ali samo dva kruga!” I Siba je odvozila dva kruga i vratila mu bicikl, zahvalila, mi smo sve to popratili smijehom i dobacivanjem, ali to je bio jedini put da čujem Svečićev glas.

Otišla iz Livna, prošlo više od pola stoljeće, ali čim ugledam stari dio Livna, Duman, Prikoriku… ne znam zašto, u sjećanjima uvijek izroni Ile Svečić. Pokoj mu dobroj duši.Sjeća li ga se još tko?

www.tomislavnews.com/

Uhićen načelnik klinike u Banjaluci – Darko Golić osumnjičen za obljubu nad maloljetnim pacijentom

$
0
0

BANJA LUKA – Banjalučka policija uhitila je danas Darka Golića, načelnika Klinike za anesteziju i intenzivno liječenje UKC RS, potvrđeno je za Srpskainfo.

“Policijski službenici Policijske uprave Banjaluka, zaprimili su prijavu da je u UKC Banjaluka počinjeno krivično djelo “Obljuba nad nemoćnim licem”. Zbog sumnje da je učinio krivično djelo uhićena je osoba inicijala D. G. U koordinaciji s Okružnim javnim tužiteljstvom Banjaluka poduzima se niz operativnih i istražnih radnji u cilju rasvjetljavanja svih okolnosti krivičnog djela”, priopćeno je danas iz Policijske uprave Banjaluka.

Bludne radnje počinjene su prema maloljetnom pacijentu.

Direktor UKC RS Vlado Đajić potvrdio je uhićenje načelnika Golića, dodavši da su oni slučaj prijavili policiji.

Autor: Dnevno.ba


Livno: Provalili u restoran i nisu ništa odnijeli

$
0
0

Jučer u 06,35 sati djelatnici policijske postaje Livno zaprimili su dojavu da je tijekom prethodne noći, od strane nepoznate osobe osobe ili više njih, izvršena provala u restoran “Bon Apetit” u Ulici Kralja Tvrtka u Livnu.

Očevid na mjestu događaja obavili su djelatnici PU Livno te tom prilikom utvrdili da iz restorana nije ništa otuđeno i da su oštećena ulazna vrata od restorana, priopćeno je iz MUP-a HBŽ.

Započelo stručno usavršavanje za ravnatelje osnovnih i srednjih škola Hercegbosanske županije

$
0
0

U okviru programa cjeloživotnog učenja Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru „Upravljanje i vođenje odgojno-obrazovne ustanove“ počelo je stručno usavršavanje za ravnatelje osnovnih i srednjih škola  na području Hercegbosanske županije gdje je prijavljeno 18 ravnatelja.

Dekan Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Ivica Musić je naglasio kako bolonjska deklaracija na vrlo istaknuto mjesto stavlja cjeloživotno obrazovanje, promjene su brze i dinamične, ne zaobilaze ni jednu struku ili društvenu aktivnost.

„Iz tih razloga na Fakultetu razvijamo programe cjeloživotnog obrazovanja za različite ciljane skupine. Zahvaljujući ministru znanosti, prosvjete, kulture i športa Petru Galiću koji je prepoznao važnost ovih programa, počeli smo s programom cjeloživotnog obrazovanja u Hercegbosanskoj županiji“, kazao je dekan Musić.

Prodekan za nastavu Filozofskog fakulteta doc. dr. sc. Marko Odak je kazao kako je program prilagođen za ravnatelje i one koji to žele postati u budućnosti.

„Sastoji se od dva modula od ukupno osam kolegija iz područja upravljanja, vođenja, komuniciranja, motiviranja, upravljanja projektima osiguravanja kvalitete odgojno-obrazovne ustanove i uporabe informacijsko-komunikacijske tehnologije. Objedinjavanjem osnovnih kolegija iz ovih područja polaznicima se žele osigurati dodatne kompetencije, kao i obogatiti već postojeće vezane za proces upravljanja odgojno-obrazovnom ustanovom“, kazao je prodekan Odak.

Nakon Hercegbosanske županije program cjeloživotnog učenja „Upravljanje i vođenje odgojno-obrazovne ustanove“ održat će se i u ostalim županijama.

Hercegbosanski policajci se počastili sa 11 novih automobila

$
0
0

„Ovom prilikom zahvaljujem Vladi Hercegbosanske županije jer je u zadnje tri godine za MUP Hercegbosanske županije nabavila 25 novih vozila i time povećala sigurnost i spremnost da služimo građanima. Djelatnici policije u stanju su izvršiti svaku intervenciju bez straha da će biti tehničkih problema. Nabavkom smo osvježili vozni park i mogu reći da je stanje voznog parka zadovoljavajuće. Ukupna nabavna cijena vozila iznosi više od 350.000,00 KM“, rekao je danas u sjedištu MUP-a Hercegbosanske županije u Livnu Darinko Mihaljević, ministar MUP-a HBŽ prigodom uručivanja ključeva 11 novih policijskih vozila marke Škoda djelatnicima koja su namijenjena policijskim upravama u Livnu i Tomislavgradu, te dodao:

„Planiramo nabavu vozila u određenim postrojbama, osobito u postrojbama za posebne namjene i nabavu terenskih vozila. Trenutno nam nedostaju  specijalna vozila – marice za prijevoz osoba lišenih slobode ili osoba u istražnom postupku, te specijalna vozila za vršenje očevida prilikom prometnih nezgoda. Očekujemo da ćemo i taj segment zadovoljiti“, kazao je ministar MUP-a. Rekao je kako je u tijeku instalacija novog sustava videonadzora na prostorima Hercegbosanske županije i posebice naglasio:

„Povećanom nazočnošću migranata koji nezakonito pokušavaju prelaziti granice pokušavamo očuvati javni red, mir i sigurnost građana i u tom pogledu pomažemo migrantima da se kreću prema smještajnim centrima koje je država odredila“.

Današnja primopredaja novih policijskih vozila je kontinuirano obnavljanje voznog policijskog parka koji će doprinijeti povećanju sveukupne operativnosti na terenu. Način plaćanja vozila je leaising u 60 jednakih rata.

Sto tisuća maraka za dva ekološka projekta u Livnu

$
0
0

Šumsko gospodarsko društvo “Hercegbosanske šume” d.o.o. Kupres najavilo je realizaciju projekta sanacije deponija starih guma na području Kruga te sanaciju odlagališta otpada na Tušnici.

Po riječima voditeljice projekta Vesne Mihaljević, ukupna vrijednost projekta sanacije odlagališta starih guma te sanacije odlagališta otpada na Tušnici uz pošumljavanje te lokacije iznosi 103.000 maraka.

Od ukupnog iznosa 42.000 maraka su sredstva Fonda za zaštitu okoliša Federacije BiH, dok će preostali iznos osigurati ŠGD Hercegbosanske šume.

Projekt bi trebao biti realiziran tijekom 2020. godine, a izvođač radova bit će odabran na javnom natječaju, dodala je Mihaljević.

Na lokalitetu Kruzi, na oko četiri kilometra udaljenosti od Livna, proteklih 15 godina nekontrolirano su odlagane velike količine starih automobilskih guma čiji se negativni utjecaj odražava na kvalitetu zraka i vode rijeke Bistrice.

Nakon sanacije odlagališta bit će smanjen rizik štetnog utjecaja na bioraznolikost samog područja, a spomenuti ekološki projekti utjecat će i na poboljšanje turističke ponude Livna. Fena

Livno u minusu 2.000 radnika, Tomislavgrad u plusu 500

$
0
0

Najveći rast broja zaposlenih od predratne 1988. godine u Federaciji BiH zabilježile su Grude, mala i razvijena sredina na granici s Hrvatskom. Uz nju su tu i ostale tri općine Zapadnohercegovačke županije, kao i uvijek isticani Tešanj, Kalesija i Srebrenik.

Na drugom kraju liste, a koja tretira i podatke Federalnog zavoda za statistiku nalaze se otužne općine u HBŽ, zavađene između vlasti HDZ-a i vlastite srpske većine – Glamoč, Grahovo i Drvar.

Rast broja zaposlenih u Grudama je skoro dvostruk, što i ne čudi jer su se u tom periodu u ovoj maloj općini pojavili giganti kao što su Violeta, Grafotisak i neki drugi.

Zanimljivo je da su u “crvenom” sve veće sredine u Bosni i Hercegovini, one koje su generirale najveći broj zaposlenih i bile okupirane privrednim gigantima koji su u poraću pali na niske grane ili se potpuno ugasili.

Sarajevo tako bilježi pad broja zaposlenih od 22 posto, Mostar od 24, Tuzla od 31 posto, a Zenica od čak 51 posto.

Gledajući ukupni broj u Federaciji BiH je u ovom broju 29 posto manje zaposlenih, odnosno više od 200 tisuća radnika.

Načelnik Gruda, prvoplasirane općine na ovoj listi, Ljubo Grizelj, za Klix.ba kaže kako je ova općina prije rata bila izrazito nerazvijena, a kako tajna gospodarskog razvoja leži u tri razloga – i ranije je bila razvijena poduzetnička svijest, općina nije bila opterećena privatizacijom te marljivost i poduzetnost ljudi.

“Od 2012. godine mi organiziramo susrete grudskih poduzetnika i to je općinska aktivnost. Svake godine od tada svi naši indeksi su preko 1,5 što znači da smo rasli bar pedeset posto. U 2012. godini smo imali 1.800 zaposlenih u privatnom sektoru došli smo na više od tri tisuće”, izjavio je Grizelj.

Klix.ba

Hrvatska lista za Livno: Ministar MUP-a HBŽ se udaljio s mjesta prometne nezgode!

$
0
0

Dana, 23. siječnja 2020. godine, u 8:40 sati, u Splitskoj ulici, kod pekarne „Anita“, u Livnu, Darinko Mihaljević, ministar MUP-a HBŽ izazvao je prometnu nesreću i udaljio se s mjesta nesreće, a da nije pozvao policiju.

Prometnu nesreću je izazvao službenim vozilom MUP-a Hercegbosanske županije, na način, da se nepropisno parkirao na jednom ulazu kod pekarne „Anita“. U među vremenu, ispred pekarne je parkirala putničko vozilo meni nepoznata ženska osoba, koja je ušla u pekarnu.

Darinko Mihaljević, kao početnik bez položenog vozačkog ispita, krećući se s vozilom unazad,izlazi na glavnu prometnicu i udara vozilo parkirano iza vozila ministra MUP-a. U parkiranom vozilu se nalazilo dvoje male djece koja su bila u vidnom strahu nakon udara u vozilo.

Nakon 1-2 minute iz pekarne izlazi vlasnica vozila i sjeda u vozilo ne znajući za nezgodu. Djeca u vozilu pokazuju i govore majci da je netko udario njihovo vozilo, nakon čega izlazi iz vozila, a Darinko Mihaljević govori da nema oštećenja vozila.

Prometnu nezgodu sam promatrao iz vozila s udaljenosti od 5 metara. U međuvremenu Darinko Mihaljević se udaljio s mjesta nesreće. Nakon toga, oštećena žena sjeda u svoje vozilo s namjerom odlaska.

Izlazim iz vozila, te prilazim oštećenoj vozačici i govorim da je njen auto udario Darinko Mihaljević, ministar MUP-a, te da ću svjedočiti događaju, jer su na vozilu bili tragovi udara, a na jednom mjestu je probijen blatobran.

Darinko Mihaljević je primijetio da sam prišao oštećenoj vozačici zbog čega se okreće na kružnom toku i dolazi na mjesto prometne nezgode. Službeno vozilo MUP-a ponovno je parkirao nepropisnonasred glavne prometnice, te izlazi iz vozila, psuje i galami na mene i pita što ja imam s tim.

Upozorio sam ga da se bahato ponaša i da ću o svemu upoznati javnost. Oštećena vozačica s dvoje male djece, u strahu nije znala što će, zbog čega sam, u 8:45 sati, s mjesta prometne nezgode nazvao policiju i prijavio prometnu nezgodu u kojoj je sudjelovao Darinko Mihaljević, ministar MUP-a HBŽ.

Ovakvo ponašanje bahatog ministra Darinka Mihaljević nije jedino. Naime, poznate su mnoge afere u kojima je sudjelovao bahati ministar, zbog čega je javnost bila zgrožena, ali bahatoj politici HDZ BiH nije bio dovoljan razlog za njegovu smjenu.

Nakon ovog događaja, ostaje za vidjeti hoće li HDZ BiH i dalje štititi bahatogministra Darinka Mihaljevića.

Livno, 23. siječnja 2020.                          PREDSJEDNIK HLL-a

Potpisani ugovori za pripravnički staž u Županijskom poreznom uredu Livno

$
0
0

Mministarstva financija – Porezne uprave Federacije BiH pripravnici kojima je putem Programa Vlade Hercegbosanske županije omogućeno odrađivanje pripravničkog staža, prvi put imaju mogućnost odraditi ga u okviru Županijskog poreznog ureda Livno.

Ugovore su jučer u Sarajevu, u zgradi Porezne uprave Federacije BiH, potpisali ministrica Vasilija Broćeta i v.d. direktora mr.sci. Šerif Isović, uz nazočnost predsjednika Vlade Hercegbosanske županije Ivana Jozića, rukovoditelja Županijskog poreznog ureda Livno Ivice Mišića, te v.d. zamjenika direktora Porezne uprave Federacije BiH Slobodana Vukoje.

Šest (6) diplomiranih ekonomista i dva (2) diplomirana pravnika rasporediti će se kao vježbenici u Porezne ispostave Livno, Tomislavgrad i Drvar, čime im se omogućava stjecanje znanja i profesionalno usavršavanje kroz godinu dana stručnog osposobljavanja.

Nedostatkom kadrova, uz smanjenje broja radnika posljednjih godina, a povećanjem opsega posla iskazala se potreba za prijem mladih kadrova u ovakvu vrstu radnog odnosa, istaknuli su u Poreznoj upravi Federacije BiH.

Višestruke koristi  za sve sudionike ove poslovne suradnje neupitne su, stoga će naša nastojanja ići u smjeru nastavka ovakvih i sličnih projekata i u budućnosti, poručili su iz Vlade Hercegbosanske županije.

Prvi sastanak ove vrste, bio je prilika i za osvrt na problematiku dugovanja poreznih obveznika kojima je osnivač Hercegbosanska županija, s posebnim naglaskom na zdravstvene ustanove, na čijem se rješavanju nastavlja raditi  u predstojećem razdoblju, zaključak je sastanka.


Ministar Mihaljević i očevidac najavili tužbe

$
0
0

Mihaljević je kazao kako je auto u koje je udario, a koje se nalazilo iza njegovog, bilo nepropisno zaustavljeno te da je on poštivao prometne propise. Inače, iz Ministarstva unutarnjih poslova HBŽ-a rekli su nam kako je duž cijele Splitske ulice zabranjeno parkiranje i zaustavljanje za sve aute.

Perković navodi kako će policiji podnijeti prijavu protiv Mihaljevića zbog vrijeđanja i upućenih prijetnji, dok je ministar Mihaljević najavio tužbu za klevetu.

”Podnijet ću tužbu za laži i klevetu protiv očevica i protiv svakog portala koji plasira tu laž”, kazao je za Bljesak.info Mihaljević.

 

Hrvatska lista za Livno: Ministar MUP-a HBŽ se udaljio s mjesta prometne nezgode!

MUP HBŽ: Prometna nezgoda u Splitskoj ulici, Livno

$
0
0

Dana, 23.02.2020 godine u 08,45 sati djelatnici PP Livno zaprimili su dojavu da se u ul. Splitskoj u Livnu ( ispred pekarne Anita ), dogodila prometna nezgoda.

Po dolasku na mjesto događaja djelatnici PP Livno, nisu zatekli sudionike prometne nezgode. Operativnim radom na terenu djelatnici PP Livno došli su do saznanja da je osoba rođen 1983 godine u Livnu, zaustavila m/v marke „Audi“ ispred pekarne „Anita“ nakon povratka iz pekarne zatekla je ministra unutarnjih poslova HB županije Darinka Mihaljevića, koji joj je rekao da je svojim m/v marke „Škoda“ pri kretanju unatrag s parkirnog mjesta ispred privatnog posjeda (garaže ) udario u njeno motorno vozilo ,koje se u međuvremenu zaustavilo u Splitskoj ulici, a koje on nije uočio.

Nakon kratkog razgovora dogovorili su se naći na drugom mjestu oko dogovora o saniranju eventualne štete.

Ovom prilikom demantiramo natpise pojedinih portala koji su iznijeli neprovjerene i netočne informacije da je ministar unutarnjih poslova HB županije u momentu prometne nezgode upravljao službenim motornim vozilom.

Utvrđeno je da je u momentu prometne nezgode ministar Darinko Mihaljević upravljao svojim privatnim motornim vozilom, marke škoda octavia, reg oznaka E98-T-493.

Također nije istina da se ministar Darinko Mihaljević nakon prometne nezgode udaljio s mjesta događaja. Po izjavama sudionika i svjedoka nakon kraćeg razgovora na samom mjestu prometne nezgode isti su se dogovorili naći na drugoj lokaciji, te zajedno s mužem druge sudionice p/n detaljno pregledali m/v marke „Audi“.

Nakon pregleda vozila sudionici prometne nezgode su se usaglasili da na vozilu nema nikakvih oštećenja.

Također demantiramo pisanje na portalima da je došlo do svađe sudionika ili bilo kakvih prijetnji što je i sama druga učesnica spremna potvrditi te navode.

Hrvatska lista za Livno: Ministar MUP-a HBŽ se udaljio s mjesta prometne nezgode!

Ministar policije u Vladi HBŽ Darinko Mihaljević

 

VIDEO / Livanjski rudnici ugljena Tušnica više ne postoje

$
0
0

Livanjski rudnici ugljena Tušnica više ne postoje.

U njima se već godinama ne odvija nikakva nikakva proizvodnja, a jedini zaposleni je v.d.
direktora.

Vlasnik rudnika je županijska vlada, koja iz samo njoj poznatih razloga
još uvijek ne pokreće ni stečaj, ni privatizaciju poduzeća.

Ovi rudnici tako pojedincima danas služe jedino kao dobar izvor besplatnih sekundarnih sirovina.

 

LIVNO plus

“Forma nad sadržajem” Josipa Mijića

$
0
0

U Franjevačkom muzeju i galeriji Gorica u Livnu, otvorena je ambijentalna izložba radova “Forma nad sadržajem”, akademskog umjetnika Josipa Mijića iz Travnika.

„Forma nad sadržajem“ umjetnost je tišine, umjetnost pitanja i iščekivanja odgovora , umjetnost traganja i neizvjesnog pronalaženja. I upravo to je ono što ovu izložbu radova akademskog umjetnika Josipa Mijića čini posebnom. Ona postavlja niz pitanja. Jesmo li svi postali isti, što nas to točno određuje i razlikuje od drugih, definira li nas vanjština ili karakter, te, među ostalim, i u kakvom svijetu živimo?

“On u biti ukazuje na površnost ljudskih odnosa, površnost ovog društva modernog u kojem živimo. Težište je na formi, a sadržaj je često nebitan, pa i mi smo htjeli svoju publiku Livnjake pozvati da malo promišljaju”, kazala je Dražena Džeko, direktorica Franjevačkog muzeja i galerije Gorica.

Između izloženih konzerviranih jabuka i izloženih šest megalita na prvi pogled gotovo da nema nikakve razlike. I upravo to je ono što bi bez dubljeg promišljanja , pojedine posjetitelje moglo zavarati.

“U tome i je ta površnost što mi na prvi pogled vidimo istovjetne, iste radove. U biti radovi imaju svoju osobnost. Tako i mi pojedinci. Koliko nas je ovdje , mi smo svi ljudi, a opet nismo svi isti. To vrijedi i za ove radove koji su toliko bliski i slični, a opet u tolikoj mjeri različiti”, rekao je autor izložbe Josip Mijić.

U Šumariju bez natječaja uposleno 250 ljudi!

$
0
0

Prva posebna – tematska sjednica Skupštine Hercegbosanske županije (HBŽ) na kojoj se raspravljalo o stanju i Izvješćima o poslovanju Šumsko gospodarskog društva (ŠGD) “Hercegbosanske šume” d.o.o. Kupres sa revizorskim izvješćima za 2016., 2017. i 2018. godinu, održana je u petak u Tomislavgradu.

Povod održavanja spomenute sjednice je prošlogodišnja gdje je većina zastupnika smijenila te imenovala nova četiri člana Skupštine ŠGD “Hercegbosanske šume” d.o.o. Kupres iz reda hrvatskog naroda koji su u danima nakon toga isti postupak proveli prema Nadzornom odboru i Upravi društva.

NENAPLAĆENO 4,5 MILIJUNA KM

Zastupnici su nakon opsežne rasprave dozvolili predstavnicima smijenjene Skupštine šuma i Uprave da sudjeluju u raspravi. Zastupnici su smijenjeni, kako je kazano na sjednici, zato što nisu u protekle tri godine dostavljali izvješća Skupštini, dok su predstavnici smijenjene Uprave suprotno tvrdili.

Po riječima vršitelja dužnosti direktora ŠGD-a “Hercegbosanske šume” d.o.o. Kupres Maria Mašića, potraživanja društva prema kupcima za 2016. godinu iznose 7.730.201 maraka, u 2017. godini su smanjena na 4.527.143 maraka, dok u 2018. godinu ta potraživanja iznose 4.593.794 maraka.

U svom izlaganju, istaknuo je kako dug prema dobavljačima za 2018. godinu iznosi 225.663 maraka, a troškovi dominiranja terene kojim gospodari ovo društvo koji u zadnjoj izvještajnoj godini iznosi 2,2 milijuna maraka, dodajući kako troškovi sponzorskih ugovora iznose 49 tisuća maraka, odnosno troškovi donacija u iznosu od 507 tisuća maraka.

Dobit, po izvješću Mašića, u zadnje dvije izvještajne godine nije prikazan nikako, dok je gubitak u 2018. godini naveden u iznosu od 1.597.439 maraka.

Broj uposlenih u navedenom poduzeću odnio je najveći dio rasprave kod zastupnika, jer po izlaganju v.d. direktora Mašića, od 2016. godine bilo je zaposleno 643 osoba, a broj se povećao na 891 osoba do kraja prošle godine, uglavnom bez raspisanog natječaja.

”Svi su se na raspravi složili da je nezakonito zaposleno preko 300 ljudi u društvu u vrlo kratkom vremenu, a većina su zaposleni članovi uže obitelji predstavnika vodeće političke elite u ovoj županiji”, kazao je zastupnik iz Hrvatske nezavisne liste Josip Perić, dodajući kako je najmanje stručnih osoba vezano za šumariju.

Zastupnicu su na kraju usvojili zaključke kojim primaju k znanju izvješća ŠGD “Hercegbosanske šume” d.o.o. Kupres za 2016., 2017., i 2018. godinu. Također su, naložili da Uprava za inspekcijske poslove HBŽ-a treba utvrditi zakonitost zapošljavanja u ŠGD-u od stupanja na snagu Ukaza o proglašenju zakona o izmjenama i dopunama zakona o radu.

Iz Skupštine je naloženo da se treba povećati nadzor nad preprodajom drveta i drvnih sortimenata čime zadužuju Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva da putem Uprave za šumarstvo spriječi preprodaju drveta.

POZIV INSPEKCIJI

Također, zastupnici su inzistirali na jačanju kapaciteta Upravu za šumarstvo kako bi bila što efikasnija i zatražili od Uprave za inspekcijske poslove da izvrši nadzor nad prorezom drveta sukladno dostavljenim izvještajima drvoprerađivača Ministarstvu gospodarstva.

Isto tako nalaženo je kako je potrebno voditi računa da drvoprerađivači s prostora HBŽ-a imaju dovoljno sirovine za svoje potrebe te da imaju prioritet prilikom raspodijele u odnosu na kupce izvan županije.

Za kupce ogrjevnog drveta utvrđen je prioritet građana s prostora HBŽ-a zakonom predviđen način dopuštanja lokalnom stanovništvu sječu drveta po pristupačnim cijenama.

Među usvojenim zaključcima je i kadrovska i organizacijska promjena unutar ŠGD s ciljem realizacije zaključaka i poboljšanja poslovnog uspjeha i općega stanja u ŠGD. Bljesak.info

Viewing all 7641 articles
Browse latest View live