Quantcast
Channel: Livno – Relax Portal
Viewing all 7641 articles
Browse latest View live

KUPRES / Livnjak umro skijajući

$
0
0

‎Na ski stazi u Kupresu u nedjelju se dogodio nesretan slučaj kad je stariji čovjek, dok je skijao, dobio srčani udar i umro. Njega su dovezli do hotela Adria, a liječnici su konstatirali smrt.

Dežurni operativni policajac iz Policijske uprave Kupres kazao je novinarima  da su policijske patrole na mjestu događaja.

”Muškarac je sa staze dovezen ispred hotela Adria. Kada se patrole vrate s terena, imat ćemo više informacija”, pojasnio je dežurni policajac.

Nesretni čovjek dobio je srčani udar dok je skijao. Na terenu se trenutno nalaze ekipe Hitne pomoći i policija.

SLOBODNA DALMACIJA: Pedesetosmogodišnji Makaranin preminuo je najvjerojatnije od posljedica srčanog udara dok se skijao na skijalištu kod Kupresa u Bosni i Hercegovini, potvrdili su Hini u policiji.

“Muškarac Drazan Radic rođen 1962. godine u Livnu preminuo je dok se skijao. Liječnici su konstatirali smrt nakon što je dovezen ispred hotela Adria ski”, rekli su u Operativnom dežurstvu MUP-a Hercegbosanske županije.

Bosanskohercegovački mediji navode da je muškarac najvjerojatnije preminuo od posljedica srčanog udara. Na lice mjesta brzo su stigli policijska ophodnja i vozilo hitne pomoći, ali muškarcu nije bilo spasa.

Kupres, gradić u jugozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, omiljeno je odredište za turiste iz Dalmacije.


Hotel Medena u utorak dolazi u Livno tražiti djelatnike

$
0
0

Poštovani,

u utorak, 11. veljače u 10 sati u Zavodu za upošljavanje – ispostava Livno, Hotel Medena iz Segeta Donjeg kod Trogira, obavljat će razgovore  s kandidatima za narednu sezonu.

U nastavku šaljemo radna mjesta koja su nam potrebna:

Radno mjesto: KUHAR
Opis radnog mjesta: priprema jela po dnevnom menu-u ili a la carte
Stručna sprema: KV kuhar
Potrebno radno iskustvo: 1 godina

Radno mjesto: POMOĆNI KUHAR
Opis radnog mjesta: priprema hrane i prigotovljavanje hrane
Stručna sprema: KV kuhar
Potrebno radno iskustvo: nije važno

Radno mjesto: KUHINJSKI RADNIK
Opis radnog mjesta: pranje i čišćenje kuhinje i kuhinjskih aparata
Stručna sprema: NK
Potrebno radno iskustvo: nije važno

HOTEL MEDENA

OSMRTNICA / Drazan Radic pok. Tomislava

Livnjak preminuo na skijanju u Kupresu

$
0
0

Pedesetosmogodišnji Livnjak preminuo je u nedjelju najvjerojatnije od posljedica srčanog udara dok se skijao na skijalištu kod Kupresa u Bosni i Hercegovini, potvrdili su Hini u policiji.

“Muškarac Dražan Radić rođen 1962. godine u Livnu preminuo je dok se skijao. Liječnici su konstatirali smrt nakon što je dovezen ispred hotela Adria ski”, rekli su u Operativnome dežurstvu MUP-a Hercegbosanske županije.

Mediji navode kako je muškarac najvjerojatnije preminuo od posljedica srčanog udara. Na lice mjesta brzo je stigla policijska ophodnja i vozilo hitne pomoći, ali muškarcu nije bilo spasa.

Kupres, gradić u jugozapadnome dijelu Bosne, omiljeno je odredište za turiste iz Dalmacije.

Jednomjesečni pritvor pljačkašu livanjske zlatarne

$
0
0

Na prijedlog Županijskog tužiteljstva u Livnu, Općinski sud u Livnu je osumnjičenom 26-godišnjem A. K. iz Livna odredio jednomjesečni pritvor radi postojanja osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo teška krađa, prenosi FENA.

Kako se navodi u priopćenju Županijskog tužiteljstva, osumnjičenom se stavlja na teret da je u noći 5. veljače oko 3:30 sati u Ulici kneza Mutirmira u Livnu uporabom sile i pogodnog alata provalio u zlataru vlasništvo N. T., te sa pultova i iz ladica bespravno uzeo i za sebe prisvojio više komada srebrnog nakita, lančiće, prstenje i naušnice u vrijednosti od oko 17.000 maraka.

Nakon provedene kriminalističke obrade, uz izvješće o počinjenom kaznenom djelu, osumnjičeni je predan na daljnje nadležno postupanje Županijskom tužiteljstvu u Livnu, te je nakon donošenja naredbe o provođenju istrage i ispitivanja osumnjičenog koji je priznao počinjenje kaznenog djela koje mu je stavljeno teret, postupajući tužitelj Općinskom sudu u Livnu podnio prijedlog za određivanje mjere pritvora.

OSMRTNICA / Ilija Velić pok. Pere

POEZIJA / Svetozar P. Ivetić: Livanjski divlji konji / VIDEO

Željko Mihaljević – jednom Alfa, uvijek Alfa

$
0
0

Željko Mihaljević, predsjednik Udruge veterana specijalne jedinice policije Alfa Zagreb, čiji je bio pripadnik tijekom Domovinskog rata, sudionik velike obrane Livna, te hrvatski branitelj koji kroz svoj sadašnji rad u Udruzi doprinosi poboljšanju stanja među braniteljskom populacijom, govori o svom ratnom putu, suborcima, sadašnjem životu i statusu branitelja.

Recite nam, za početak, nešto o sebi. Kako je izgledao Vaš životni put i čime se danas bavite?
Ja sam Željko Mihaljević, aktualni sam predsjednik Udruge veterana specijalne jedinice policije Alfa Zagreb, čiji sam bio ratni pripadnik. Rođen sam u mjestu Zagoričani kod Livna 1967. godine, a pristupio sam Specijalnoj jedinici policije Alfa Zagreb prilikom njenog osnivanja 23. srpnja 1991. godine. U sklopu te jedinice sam tijekom 1991. i 1992. godine prošao sva bojišta na kojima je jedinica sudjelovala, Topusko, Pokupsko, Viduševac, Velika buna i osvajanje vojarni.

 

Moj ratni put u Specijalnoj jedinici je na neki način odredio moj ratni put kasnije iz razloga što sam kao specijalac stekao određena ratna iskustva, a i u sklopu obuke za specijalnu jedinicu stekao sam određene sposobnosti koje su mi kasnije, naravno, dosta pomogle. Kasniji moj ratni put je uključivao,nakon pada Kupresa u travnju 1992. godine, dragovoljni odlazak na Južno bojište, konkretno prema Livnu, gdje sam 10. travnja s skupinom svojih suboraca iz postrojbe stigli, te se priključili obrani Livna.

 

U početku smo djelovali kao interventna skupina na livanjskoj bojišnici, da bi kasnije, po zapovijedi generala Gotovine, pomogli u ustroju Vojne policije koja će odigrati značajnu ulogu u obrani Livna kao i hrvatskih prostora u cjelini. U jesen 1992. godine sam stjecajem okolnosti preuzeo 6. sektor livanjske bojišnice. Inače livanjska bojišnica je specifična jer je bila sektorski organizirana zbog dužine bojišnice, njezinih preko 80 km dužine, odnosno bila je podijeljena u 6 sektora.

 

Svaki od sektora je držala jedna pješačka bojna. Ja sam 1.9.1992. postao zapovjednik sektora, odnosno 4. bojne livanjske brigade. Tijekom 1993. i 1994. godine angažiran sam kao Operativac te Načelnik operative livanjske brigade Petar Krešimir IV,a od ožujka 1995. zapovijedam 80. DP HVO Livno, nastalom preustrojem navedene brigade. Treba naglasiti da obranjene crte obrane livanjske bojišnice postaju operativna osnovica za izvođenje napadnih operacija hrvatskih snaga. Na tom mjestu sam dočekao kraj borbenih operacija na tome dijelu i kasnije se vratio u matičnu jedinicu Specijalne policije Alfa.

Opisali ste nam većinu Vašeg ratnog puta. Recite nam, jesu li Vam neki konkretni događaji ostali posebno u sjećanju iz tog perioda?
Što se tiče konkretnih stvari na ratnom putu, spomenuo sam da je moj ratni put obilježen time što sam bio pripadnik specijalne jedinice Alfa gdje sam stekao borbena iskustva i prošao određenu obuku pri čemu bi posebno naglasio da smo u sklopu obuke bili osposobljeni ne samo fizički nego i za rukovanje praktički svim vrstama oružja, od pješačkog, protuoklopnog itd. Livanjsko ratište je bilo specifično ratište. Kada smo se priključili obrani Livna, već 13. travnja je bio prvi napad. U tom napadu su neprijateljske strane pokušale zauzimanjem Livna presjeći Dalmaciju te su udarali na dva pravca, Strmica i Korićina. Jedna naša ekipa se nalazila u tom dijelu Strmice te smo sudjelovali u obrani toga prostora. Nakon 10 dana, 23. travnja krenuo je još jači sveobuhvatni neprijateljski napad na Livno. Napad se vodio praktički iz svih smjerova s težištem na području Livanjskog polja. Jedan pravac je bio Rujani a drugi Čelebić i to je bio, slobodno mogu reći, jedan od najtežih dana u mom ratnom putu. U tom napadu su naše linije obrane bile i probijene, i bilo je žrtava, ali tijekom dana su se te linije uspjele konsolidirati nazad i tako obranjene crte su ostale nepromijenjene sve do naših napadnih operacije koje su poduzimane 1994. godine. Znači počevši od operacije Cincar, pa kasnije Zima ’94, Skok 1 i Skok 2, te nakon Oluje još završne operacije koje su bile na južnom bojištu, Maestral, Južni potez itd.

Koja ste bojišta sve prošli, iz opisanog puta, većinom ste bili zapravo na Južnom bojištu?
Specifičan je moj ratni put po tome što sam veliki dio proveo na Južnom bojištu. Stjecajem okolnosti je tako bilo, preuzimanjem zapovjedne dužnosti na Južnom bojištu sam osjećao odgovornost da te poslove dovedem do kraja. Ne možeš preuzeti bojnu pa reći „Ja bih sada išao negdje nazad“. Moji dečki i ekipa koja je bila sa mnom se većinom vratila nazad, ali ja sam preuzimanjem takve dužnosti bio na neki način prisiljen odraditi to do kraja. Osjećao sam i odgovornost prema tom mjestu jer je to ipak i moj kraj, moje mjesto, i prema ljudima. Kada vodite postrojbu koja nije profesionalna, kao što je bila livanjska pukovnija, koja je bila, kako mi kažemo rezervna postrojba, odnosno nije bila aktivna. Dakle, to nisu bili profesionalci nego ljudi koji su mobilizirani, ali među njima je bilo i vrhunskih boraca, izviđača i interventnih postrojbi s kojima je trebalo raditi i koje je trebalo na neki način usmjeravati i bio im je potreban netko tko ima već neko iskustvo.


Jesen ’92., Livanjska bojišnica
Je li bilo vremena i za druženje sa suborcima između borbenih zadaća i kako su izgledala ta druženja?
I dan danas se družim sa svojim suborcima i pripadnicima Alfi, kroz Udrugu veterana specijalne jedinice policije Alfa, radimo zajedno na nekim projektima, aktivno se družimo. Održavamo i sastanke, skupštine i tako. Nažalost, u zadnje vrijeme se dosta viđamo i na nekim mjestima na kojima ne bi voljeli, na sprovodima naših suboraca i ratnih pripadnika, ali eto, takvo je vrijeme došlo da neki od nas odlaze i prerano. I to je dio života. Ja kao tadašnji zapovjednik sam bio stalno u kontaktu s drugim zapovjednicima i nisam imao previše slobodnog vremena, ali bilo je druženja. Družili bismo se u gradu ili u nekim sportskim aktivnostima. Znali smo imati turnire u nogometu. Bilo je toga.

Možete li izdvojiti neki događaj koji Vas je posebno obilježio ili Vam ostao u sjećanju kao trauma?
Uvijek su prve borbene akcije nešto što te na neki način obilježi. Mi smo imali jednu nesreću da je naša prva akcija bila u Topuskom 1991. godine gdje smo upali u zasjedu. Tu smo imali i mrtvih i ranjenih i to je ono što te obilježi. Takve situacije ti ostanu u sjećanju. To zasigurno je svojevrsna trauma i s njome se svatko nosi na svoj način, netko iz toga izađe jači. Ali to je svakako događaj koji nas je sve na neki način obilježio, takav početak ratnog puta i stjecanje takvog borbenog iskustva. S druge strane na južnom bojištu imam neka, mogao bih reći pozitivnija iskustva. Za mene je vrhunac mog ratnog puta bio operacija Ljeto ’95 kada sam u njoj sudjelovao kao zapovjednik livanjske pukovnije sa svojim suborcima uspio ući u najutvrđenije neprijateljsko uporište, Koričina. Tada su područje Livna i čitava ta linija bili pod konstantnom općom opasnosti, a zračna opasnost i uzbuna su se oglašavale svako malo. Kada smo taj položaj neprijatelja zauzeli bili smo van dometa neprijateljskih minobacača i topništva i onda sam dao zapovijed da se oglasi prestanak opće opasnosti. To je recimo jedan trenutak koji vam ostane u sjećanju, kada nakon 3 ili 4 godine čujete zvuk prestanka opće opasnosti, Livno je prodisalo. Ne mogu vam to opisati.

Što mislite da je najveći problem danas među braniteljima i što bi se moglo napraviti kako bi se to stanje poboljšalo? Kako Vi unutar Udruge utječete na poboljšanje postojećeg stanja?
Obzirom na to da vodim udrugu vetarana i znam kakvo je stanje iz prve ruke, mogu reći da radimo jako puno na promicanju pozitivnih vrijednosti Domovinskog rata, kroz nekoliko projekata i sportskih aktivnosti. Naši dečki se uglavnom bave sportom, netko karateom, netko nogometom, netko tenisom itd. Kroz te projekte i sportske aktivnosti pokušavamo što više pripadnika uključiti da budu aktivni, što zbog fizičkog zdravlja što zbog pozitivnog utjecaja na neke možda psihičke smetnje i poteškoće s kojima se susreću i njihovog psihološkog osnaživanja. Imamo različite sekcije, npr. stolni tenis, ribička sekcija, streljaštvo itd.

Što se tiče samoga statusa branitelja, moram reći da je kroz ovaj novi Zakon o braniteljima dosta toga promijenjeno na bolje, to se mora priznati. Za razliku od ranije, gdje je prijašnji zakon govorio isključivo o stradalnicima Domovinskog rata, a ne o svim braniteljima, pa ih dosta nije uopće niti bilo obuhvaćeno tim zakonom. Sad je ovaj zakon to definirao kroz broj dana borbenog sektora, status dragovoljca itd. To su neke dvije kategorije koje su obuhvaćene i novim zakonom.

Možda bih zaključno još rekao, nedavno je bio dokumentarac o operaciji Zima ’94, pa bih parafrazirao riječi svog prijatelja i suborca, generala Mije Jelića koji je rekao da svi oni koji su sudjelovali u ratu trebaju dobiti zahvalnost, ali uz one koji su dali najviše, svoje živote, su oni obični vojnici koji su sve to prohodali i odradili, to su oni koji su npr. 5. kolovoza u 5 sati ujutro se podigli iz svog rova i krenuli na bunker. Puno planova ratnih zapovjednika bi propalo da nije bilo tih dečki.

I za kraj, što biste poručili mladima u Hrvatskoj?

Pa poručio bih im prije svega da se upoznaju s vrijednostima koje su proizašle iz Domovinskog rata. Znam da je u školskoj literaturi Domovinski rat vrlo šturo obrađen i malo zastupljen. Tu smo mi kao braniteljske udruge nešto i pokušali napraviti i promijeniti, ali to i dalje nije dovoljno. Naravno, ima profesora koji samoinicijativno na tome rade i proširuju tu temu, kako bi svoje učenike bolje upoznali s Domovinskim ratom, neki to naravno ne rade. Ali svakako bih poručio da na vrijednostima Domovinskog rata koje su čiste i bez mrlji grade svoj uspjeh, na tim vrijednostima bi trebali inzistirati i na taj način mogu pomoći Domovini.

Braniteljsko.hr

NASLOVNA FOTO: Topusko ’91.; Željko Mihaljević donji red, prvi s lijeva


U livanjskom kinu igraju hit filmovi: JOKER i Wonder Park

BALKANCU DOŠ’O BRAT IZ NJEMAČKE

$
0
0

GLUMILI:
Ivan Šagoolj – Jure ( https://www.instagram.com/shagy_li/ )

Luka Mamuza – Mate ( https://instagram.com/luka_act?igshid… )

Zdravko Grgić – Grga ( https://www.instagram.com/grga892/ )

INSTAGRAM
https://www.instagram.com/jure_mate/

PRETPLATITE SE NA NAŠ YOUTUBE KANAL:
https://www.youtube.com/channel/UCnOs…

FACEBOOK
https://www.facebook.com/jureimate/

GLAZBA:
MC Mejma ( Studio Brlog)
Category
Comedy

 

Dom zdravlja Livno raspisao natječaj za prijem tri doktora medicine

$
0
0

DOM ZDRAVLJA LIVNO   Broj: 01/1-128 / 3 -20    Dana: 07.02.2020. godine

Ravnateljica Doma zdravlja Livno raspisuje:

JAVNI NATJEČAJ

za prijam djelatnika u radni odnos na neodređeno vrijeme u Dom zdravlja Livno

Na osnovu ukazane potrebe za popunjavanjem upražnjenih radnih mjesta objavljuje se javni natječaj za sljedeće radno mjesto:

  1. Doktor medicine u službi Hitne medicinske pomoći sa prometnom službom – sa završenim medicinskim fakultetom i položenim stručnim ispitom – tri (3) izvršitelja

Izabranim kandidatim ponuditi će se zaključivanje ugovora o radu na neodređeno vrijeme uz ugovaranje probnog rada od 3 mjeseca.

Opis poslova: obavljanje poslova doktora medicine u primarnoj zdravstvenoj zaštiti

Opći uvjeti:

  • stariji od 18 godina
  • državljanstvo BiH
  • opća zdravstvena sposobnost za obavljanje poslova radnog mjesta doktor medicine

Posebni uvjeti:

  • Završen medicinski fakultet, VSS specijalist urgentne medicine ili doktor medicine s nekom drugom specijalizacijom ili doktor medicine bez specijalizacije
  • Položen stručni ispit
  • Licenca ili dokaz da je podnesen zahtjev za izdavanje ili obnovu licence kod nadležne komore

Ostale reference/kriteriji koje će se bodovati prilikom odlučivanja o izboru kandidata su sljedeći:

  • Radno iskustvo na poslovima dr. medicine nakon položenog stručnog ispita…….1 bod

(radno iskustvo na Hitnoj medicinskoj pomoći bodovat će se dodatno sa +1 bodom)

  • Poznavanje rada na računalu i osnovnih programa…………………………1 bod
  • Položen vozački ispit B kategorije……………………………………………………….1 bod
  • Intervju ( provjera stručnog znanja) …………………………………………………..1-5 bodova

Kandidati koji ispunjavaju opće i posebne uvjete biti će pozvani na intervju telefonski ili putem e – mail-a.

Ukoliko kandidati budu imali jednak broj bodova nakon bodovanja uvjeta, referenci i bodova sa intervjua, prednost imaju osobe  ratni vojni invalidi i članovi njihovih obitelji, članovi obitelji poginulih, umrlih, nestalih i razvojačenih branitelja, te osoba zaslužnih u Domovinskom ratu (nositelja ratnih odlikovanja), koje imaju prebivalište na području Hercegbosanske županije i koji su sudjelovali u obrani Hercegbosanske županije (sukladno članku 27. Zakona o dopunskim pravima branitelja “Narodne Novine Hercegbosanske županije” broj: 11/06).

Uz prijavu s kratkim životopisom, kontakt podatcima (adresa, broj telefona, e-mail) koju su obvezni vlastoručno potpisati, kandidati će dostaviti sljedeće dokaze o ispunjavanju uvjeta:

  • Izvod iz matične knjige rođenih (rodni list)
  • Uvjerenje o državljanstvu
  • Uvjerenje o prebivalištu (CIPS)
  • Ovjerenu presliku diplome
  • Ovjerenu presliku uvjerenja o položenom specijalističkom ispitu (ukoliko kandidat ima specijalizaciju)
  • Ovjerenu presliku uvjerenja o položenom stručnom ispitu
  • Ovjerenu presliku licence nadležne komore ili potvrdu komore da je podnesen zahtjev za izdavanje ili obnovu licence

Pored obavezno traženih dokumenata kandidati mogu dostaviti dokaze za bodovanje ostalih referenci kao i davanja prednosti pri zapošljavanju:

Dokaz o radnom iskustvu na poslovima doktora medicine nakon položenog stručnog ispita-poželjno radno iskustvo na Hitnoj medicinskoj pomoći (uvjerenje, potvrda ili neki drugi dokaz)

  • Poznavanje rada na računalu i osnovnih programa( uvjerenje, potvrda ili neki drugi dokaz)
  • Dokaz o položenom vozačkom ispitu B kategorije- ovjerena preslika važeće vozačke dozvole ili potvrda iz nadležnog MUP-a ukoliko je vozačka dozvola u postupku izdavanja
  • Dokaz o statusu da se radi o osobi iz članka 1. ,2., 3. Zakona o o dopunskim pravima    branitelja “Narodne Novine Hercegbosanske županije” broj: 11/06)

Dokumenti koji se dostavljaju moraju biti originali ili ovjerene preslike.

Napomena: izabrani kandidat je obvezan prije potpisivanja Ugovora o radu dostaviti liječničko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prijavio. Rok za podnošenje prijava je 15 dana od dana objave Javnog natječaja u dnevnim novinama “Dnevnom listu”. Natječaj će biti objavljen na oglasnoj ploči i web stranici poslodavca. Prijave se dostavljaju neposredno na protokol poslodavca ili putem pošte preporučeno u zatvorenoj koverti na adresu:

DOM ZDRAVLJA LIVNO, Svetog Ive 2, 80101 Livno, BiHSa naznakom “Prijava za javni natječaj za prijem djelatnika– ne otvaraj”

Neblagovremene i nepotpune prijave neće se uzimati u razmatranje.

Sve dodatne informacije zainteresirani kandidati mogu dobiti pozivom na broj 034/200-341 ili u Upravi Doma zdravlja Livno- Služba za opće, pravne i kadrovske poslove. 

Ravnateljica: dr.Ljiljana Mladina spec.ob.med.

ŽNL: Nebriga livanjskog gradonačelnika za građane!

$
0
0

Ovih dana objavljena je informacija kako je općina Tomislavgrad počela s isplatom novčanih sredstava fizičkim i pravnima osobama koje su prijavili i kod kojih je potvrđena materijalna šteta nastala uslijed velikih snježnih oborina koje je zahvatilo tu općinu u razdoblju od 15. prosinca 2018. godine do 28. siječnja 2019. godine.

Za ovu namjenu osigurano je 141.000 KM s tim da je općina Tomislavgrad osigurala 30.000 KM, Hercegbosanska županija 41.000 i Federalna uprave civilne zaštite 70.000 KM za naknadu štete, za oko 70 osoba koje su prijavile štetu.

Obzirom da je u navedenom razdoblju bila prirodna nepogoda i na području grada Livna s pravom se mnogi pitaju šta je po tom pitanju poduzeo gradonačelnik Luka Čelan, te ovom prilikom u njihovo ime, mi tražimo odgovore na slijedeća pitanja:

– je li utvrđena šteta kod fizičkih i pravnih osoba na području Grada Livna;
– jesu li bili ispunjeni uvjeti za proglašenje prirodne nepogode;
– je li proglašena prirodna nepogoda u tom razdoblju na području Grada Livna;
– jesu li osigurana sredstva od strane Grada Livna za nadoknadu štete;
– jesu li potraživana sredstva za naknadu štete od Vlade Hercegbosanske županije i Federalne uprave civilne zaštite te
– jesu li, u kojem iznosu i za koga odobrena sredstva za naknadu štete.

Napominjemo da je sukladno propisima kojima je uređena ova oblast preduvjet da se potražuju financijska sredstva od Županije i Federacije BiH za nadoknadu štete građanima koji su imali i kod kojih je utvrđena šteta jeste taj da grad/općina proglasi stanje prirodne nepogode i da u te svrhe izdvoji određena sredstva.

Koliko je nama poznato, za razliku od drugih općina, građanima s područja grad/općine Livna neće biti ili nije osigurana nadoknada dijela štete, kako za štete nastale u prirodnoj nepogodi krajem 2018. i početkom 2019. godine, tako i u drugim slučajevima prirodnih nepogoda kojih je bilo proteklih godina u kojima je bila izložena imovina građana.

Također, od gradonačelnika tražimo da za razdoblje u kojem je bio načelnik/gradonačelnik upozna javnost:
– u koliko slučajeva je bilo aktivnosti na utvrđivanju šteta uslijed prirodnih nepogoda;
– koliko puta je proglasio stanje prirodne nepogode i
– koliko je po tom osnovu izvršena nadoknada štete građanima i za koliko osoba.

Ako se po ovom osnovu nisu povlačila sredstva s viših razina (Županije i Federacije BiH) u svim slučajevima kad su bili ispunjeni uvjeti, građani se s pravom pitaju u čijoj službi je bio načelnik/gradonačelnik sve te godine.

Je li on tu da sudjeluje u dodjeli madraca ili sličnih „promotivnih“ aktivnosti pojedinaca radi izgradnje njihovog kulta ličnosti i promociji političke stranke koja sebe predstavlja jedinom zaštitnicom nacionalnih interesa.

Dok drugi pomažu građanima u rješavaju problema s kojima su suočeni, naš načelnik/gradonačelnik već duže vrijeme spava ili se nalazi danima u ribolovu u kojem ga nitko ne može ometati osim njemu jedne bliske nadređene osobe.

Za svakog građanima grada Livna, prvenstveno kao čovjek, pa i kao gradonačelnik, trebali bi se osjećati dužnim i odgovornim za (ne)pružanje pomoći u ostvarivanju prava na djelomičnu naknadu građanima koji su uslijed prirodnih i drugih nepogoda pretrpjeli štetu.

Umjesto toga, što vi radite?

Utvrđujete visinu materijalne štete, proglašavate prirodnu nepogodu i nakon toga ništa dalje ne poduzimate.

Zašto?

Jedini mogući odgovor jeste da vas nije briga za ljude koji su pretrpjeli štetu i da im prepuštate da sami saniraju štete isključivo svojim financijskim sredstvima za razliku od drugih načelnika/gradonačelnika koji sukladno zakonskoj proceduri i financijskim mogućnostima odobre sredstva za pokrivanje dijela štete nastalih od prirodnih i drugih nepogoda i na taj način stvaraju pretpostavke za osiguranje financijskih sredstava s viših razina, Županije i Federacije BiH.

Pored gore navedenih pitanja na koje očekujemo odgovor građani sigurno zaslužuju da budu upoznati s tim kako se namjenska sredstva od poreza i naknada za zaštitu od prirodnih nepogoda troše jer bi se navedena sredstva morala koristiti isključivo namjenski i transparentno budući da ta sredstva u gradu/općini Livno nisu mala i zanemariva kao u ostalim općinama naše županije.

Draško Dalić, predsjednik Županijske neovisne liste i zastupnik u Skupštini Hercegbosanske županije

BRANKO PENJAK / Grgina kletva pogana!

$
0
0

Jednu priču o ljubavi prema životinjama, o ljubavi prema psima, priču o događaju koji se odvijao svršetkom devetnaestoga i početkom dvadesetog stoljeća je mladić Ukromir više puta slušao, a saznao je da je o tome pisao i Mihovil, jedan od trojice prvih školovanih livanjskih pučkih učitelja.

U obitelji je bilo znano da su unuci Grge Penjaka Mihovil, Ante i Mate bili odlični i marljivi učenici i da su prvih godina vladavine kršćanskoga cara bili prvi koje su iz Livna poslani da bi završili preparandiju.

Mihovil je bio potomak Grginog sina Mate, a Ante i Mate sinovi Grginih kćeri. Ante je bio ponos Pavića, a Mate ponos Budića. Oba su iz Žabljaka. Mihovil je znao za bolnu sudbinu djedovog najmlađeg brata Antuna, pa ganut njegovom smrću ostavio je svoje zabilješke i one su osnova ovog kazivanja.

„Čudna li prolića“, ponavljao je Grga vrzmajući se oko pojate. Govorio je glasno da ga čuje i njegova domačica supruga Manda. Dok se on vrzmao ispred pojatnih vrata, Manda je čistila snijeg s kamenih ploča kućnog ulaza.

Oboje  se čudilo čudnom proljeću. Voćke u cvatu, a snijeg iznenada pao i sve živo iznenadio. Planine oko Livna bijele kao da je Kandalora, a veliko  polje puno vodurine. Govorilo se u selu da su i Prološki i Ćaićki ponori začepljeni i poplavljeni, a vidno bilo da je u Livanjskom polju nastalo jezero veliko k’o more.

Sunce grijalo i mekani vlažni snijeg klizio i s krovova i s grana propupalih voćaka. Topio se i kuda god da bi čovjek  krenuo pod nogama mu bila snježna kaljuža.

 „Da za’ladi, da se sve smrzne, bilo bi mosurica od strije do tla”, tvrdila je Manda.

Tog proljeća raskaljanim puteljcima tekli potočići, a vodopad blizu Ćefinog i Perišinog briga bio je mutan i dobrano šumio, stvarao žuto bijelu pjenu i pokazivao svoju moć. Sa visokih šimlatih krovova snijeg se do podne sunovratio, pa se  iz suncu okrenute krovne šimle dizala para kao iz bakre na ognjištu.

Zastao Grga pored šljive u cvatu i u tom neskladu uočio i nekoliko pčela. Iznenadilo ga njihovo zujanje. Desetak ovaca je pustio da odu do dobrano načetog plasta sijena i zadovoljno promatrao kako je svaka od njih došla do svog zalogaja.

Konjima i kravama je po običaju u jasle  ubacio i sijena i ječmene slame. Obišao je dvorište i pored dva velika kućna psa je uvijek namrgođeno prolazio, a uočio kako oba u novoj, tek skovanoj zajedničkoj kolibi zadovoljno leže i prate što se zbiva.

Zna on tko im je tu posebnu kolibu napravio i darovao. Uočio je da ne žmirkaju i da prate svaki njegov pokret. Već dugo je on u nekakvom nesnošljivom odnosu s njima, jer ga samo oni ne priznaju za gospodara, na boje ga se i ne slušaju njegove zapovijedi.

Glasno je govorio, a Manda ga slušala: ”Ovo ni kod koga nisam vidio. Dva psa u jednoj kolibi. Da ima još jednog on bi napravio kolibu sa sobama. On bi se radije ženidbe odrekao negoli ovih džukela. Di ih baš on nađe ovakve? Njegova pamet je iznad svačije. Ovo nisu psi, ovo su pola psi pola medvidi. Ni od koga hranu ne uzimaju. Nosio im ne nosio, oni te ne obadaju. Jedu kad im on zapovidi. U mom dvorištu drugu godinu  žive i napali bi me i uzgrizli bi me samo da im on da znak.”

Psi, kao da su razumjeli da o njima govori, izišli iz kolibe. Grga ih gledao i okom mjerio. Mnogo suseljana Grgi je više puta napominjalo da su u odnosu na domaće pse preveliki, da su odveć krupni i da nehotično ulijevaju neku zebnju. Izazivali su i strah i divljenje. Prsa im široka, a glave veće nego u glamočkih šumskih medvjeda. Šape moćne široke.

Čuo je Grga da je njegov Antun dao dobre novce za njih. Cijelo proljeće i ljeto radio kod rođaka u Cavtatu. Nije ga prekoravao kad su bili mali. Tad je materi donio nekoliko litara maslinovog ulja, nekoliko kilograma smokava, a njemu, ćaći,  umjesto vina dao nešto novca i radosno mu pokazao neobičnu crnobijelu štenad.

Znao je Antun o svojim psima sve, tvrdio da su pametni, odani, da su od pasmine koja obitava na Kavkazu. Tamo su cijenjeni, jer redovno pobjeđuju u borbama. Čuo je mnoge priče o tim borbama i žao mu bilo svih pasa stradalih okrutnim borbama.

Slučaj je htio da ta dva krupna crnobijela psa baš on kupi. Neki Pero, mornar iz sela Majkova kod Slanog je u Sočiju kupio skotnu veliku kuju i zbog nje više puta na lađi upao u svađu sa ostalim mornarima.

Onako krupna kučka im se nije sviđala i htjeli je u more baciti. Majkovčanin na te najave i prijetnje burno reagirao, pa glasno zaprijetio gadnom osvetom. Kad je lađa doplovila u Cavtat Antun se našao na rivi i pomogao Majkovčaninu nositi stvari i priupitao ga o velikoj vidno skotnoj kuji.

Majkovčanin se pohvalio  da  su dobre pasmine i da su od te kavkaske pasmine na svijetu jedva da imaju dvije vrste većih, ali ne i jačih pasa, da su im ravni samo veliki tibetanski psi. Antun Peri iz Majkova odmah izjavio da bi rado kupio jedno štene, a mjesec dana kasnije je saznao da se kuja okotila i požurio je u Majkove, požurio ih vidjeti.

Marmontovom cestom je stigao u zanimljivo selo u brdu. Ožednio pa pitao vode i napivši se pohvalio vodu. Tad je saznao da u Majkovima voda izvire na brdu.

Našao je mornara Peru i čuo da je kuja okotila samo dva mladunca. Oduševio se Antun ljepotom crnobijelih psića, pa naglasio da će obadva kupiti. Čekao je četrdesetak dana, čekao da progledaju i ojačaju i onda ih platio i ponio.

Do Livna putovao i kamionima i pješice. Nosio ih  u pletenoj korpi i u malu posudu ulijevao im mlijeko. Donio ih na Brinu, pažljivo hranio i uživao u tome kako iz dana u dan odrastaju. Psi su napredovali i dosta brzo okrupnjeli i obilje igre Antunu priređivali.

Antunov otac Grga im se rijetko primicao i prigovarao Antunu da ih odviše mazi. Antunovi ljubimci rasli i i svojom pojavom izazivali divljenje, a Grga se susjedima žalio i govorio:

”Da im ja ponudim i komad mesa, ne bi ga ni pogledali, a iz njegove ruke košćurine uzimaju i drobe ih k’o vuci. Pred njima ja ni štap, ni bič ne smim uzeti. Reže na me. Ne dao Bog da netko prid njima dite ocvili. Napali bi ga. Moj Antun s njima očima razgovara. Oni znaju što on misli. U vatru bi s njim skočili. Seoski psi biže od njih i ne primiču se ni na trideset metara. Rijetko se usude i zalajati na njih.”

Tog sniježnog sunčanog dana psi nijemo promatrali Grgu i čekali svog gospodara, svog Antuna. Sjajna duga većim dijelom bijela dlaka bila je mjestimično okićena crnim plohama. Vidno bilo da su počešljani, da su uhranjeni, a bistre oči otkrivale strpljivost i mudrost kakvu imaju vuci s visokih planina.

Sviđali su se oni i Grgi, ama ovako krupni zebnju neku  izazivali i stalno mu se pričinjalo da bi mogli neku nesreću skriviti. U jednom trenutku oba su se trgnula i uši naćulila. Osjetili su Antunov dolazak i zašli za kuću. Gledao Grga tragove njihovih šapa i mjerio ih svojim prstima. Šutio i utvrdio da su im  tragovi  veći od vučjih. „A zubi ? ” promrmljao je i glavom davao znak kojim se iskazuje neodobravanje. Držao da su Antunovi ljubimci više zvijeri negoli domaći psi. Nije mu bilo drago da su neka djeca zavoljeli pse i da ih hvale, da se penju na njihova leđa. Antuna upozorio da djeci kaže  da se bez njegova prisustva ne upuštaju u igru sa tim neobičnim psima. Objašnjavao je djeci da su Antunovi psi  poslušni samo jednom gospodaru.

 Povirio Grga iza pojate i vidio Antuna kako skida poklopac i iz velikog starog lonca vadi kuhane komade životinjskih iznutrica, kako ih reže na manje komade,  kako pse hrani i kako im nježno tepa. Tepa im kao djeci, kao djevojkama. Gledao Grga u vatrište na kojem se svinjama kuha. Tu iza kuće Antun objesio komoštre i ponekad je i dvaput nedjeljno iz mesnice donosio iznutrice i svojim psima kuhanu hranu pripravljao. Ugledao Antun oca, pa ulovio trenutak da prvi nešto kaže. Upitao ga: ” Što misliš ćaća, jesu li u cara lipši od ova moja dva šarena arslana?”

”Lipi su, lipi”, odgovorio Grga.  ”Puno lipog vrimena ti im posvetiš. Di im nabavljaš meso? Misliš li ti išta o drvima? Koliko drva izgoriš dok im to skuvaš? Skupo je takva dva psa držati. Ne daju tebi mesari sve to badava. Sve to tebe košta. Skoro ti je dvadeset godina i umisto da se vrtiš oko cura, ti se sa psima zabavljaš.”

Ispravio se Antun i reče:

-Ćaća, ja još nemam navršenih osamnaest godina. Curu mi je lako naći, a ova dva moja lipotana su mi draža od cura. Kad idem u drva, ja se ne bojim ni vuka, ni medvida. I konji ih vole, a lipo ih vidit.“

Antun krenuo u pojatu i samo njemu znanim znakom ruke poslao pse u kolibu. Bilo očito da ih voli i da u toj ljubavi uživa. Volio je on i svoja dva konja i nije imao brige kad bi s njima krenuo u šumu. Dok bi ih tovario, oni bi stajali kao ukopani, a još nitko nije vidio su da ih drva udarila dok bi odvezivao tovar. Konji su znali  stresti drva sa samara.

 -Ćaća moj, puna je šuma drva. Moja sikira ih lako obara. Ne boj se za drva. Nasičem ih više negoli triba.

-A ako opet odeš u Dalmaciju, ako odeš raditi? A…? Tko će im tada hranu pripremati?”

-Ne mislim, ćaća, da ću opet ići. Prodavat ću drva. Ima posla i kod kuće. Snaći ću se nekako.  Znam da ni ti ne bi dopustio da ova moja dva lipotana, ova dva lava gladuju.

-Razumim ja, razumim što mi govoriš-, uvratio mu Grga, -ali je bolja zarada u Dalmaciji, negoli u šumi. Znam da triba raditi, znam da novca uvik fali. Ne možeš se dičijih igara igrati. O kući triba misliti, novu triba graditi. Misliš li se ti ženiti? Godine prolaze ko miseci, a miseci ko dani.

-Ne boj se ćaća. Svega će biti. Neće nas ova naša dva lava ni omesti, ni osiromašiti.

 Otišao Grga u kuću i ostavio Antuna da razmišlja o onome što mu je rekao, a i sam je gajio nadu da će kuća stasati, da će oranice roditi i da će biti drva i kruha.

 U planinskom livanjskom kraju ljeta nekada budu suha i duga, a nekada odveć kratko potraju i ljetina se tad, kako govore žene, ubire navrat nanos. Te godine, kad je Antun napunio devetnaest godina, učestale kiše, a poslije kiša javljala se ljetna bura. I jedno i drugo ometalo težake u obavljanju ljetnih poslova. Antun sa svoja dva psa i sa svoja dva konja lovio dane bez kiše i učestalo odlazio u goru i dogonio drva. Bio zadovoljan urađenim. Znao se ponosno hvaliti i govoriti: ”Em su mu konji izdržljivi, em su u dobi kad su najčiliji i najsnažniji, a o psima da i ne govorim.”

 Razumno je tovario drva na samare i nastojao konje ne pretovarati. Divio se kako njegovi konji po klancu traže uhodanu stopu i kako ne griješe. Viđao je on nevolje drugih livanjskih drvara koji su išli po drva i nevolje mlađih konja kad bi se spoticali, a neki i noge lomili. Pomoći im nitko nije mogao, jer konjske kosti se ne liječe i ljudi bi dovodili Salku iz mahale da im muke skrati. Za Salku se znalo da lako i vješto konje potkiva, da ranjene lako ubija, da s mrtvih konja skine potkove, da odreže grivu i strune s repa i da redovno oveći komade konjskog mesa odnose kući. Bio jedan od rijetkih Livnjana koji se konjskim mesom častio. Kad bi stariji seljani sinove i konje u drva otpremali, često su znali Salkino ime kao upozorenje spomenuti. Salko je imao i svog konja i mrtvu živinu bi privezao konopcem i teglio bi njegov konj lešinu dalje od mjesta stradanja, najčešće dalje od nekog klanca, dalje od puta. Po orlovima koji su nebom iznad mrcine kružili znalo se gdje bi uginulu životinju  ostavio.

 U vrijeme vršidbe seljani su konjima skidali  grifove i potkivali ih metalnim pločicama. Antun je bio tužan u vrijeme vršidbe, žalio konje koji su oko stožine pravili bezbrojne dosadne krugove, kretali se u krugu dok bi slamu i klasje lomili. Rojevi muha su konje napadali i vodu u očima tražili. Osjećao je Antun da su to za njegove pametne konje mučni i zatupljujući, ali neizbježni poslovi. Čudio se kako se konji nikad ne pobune i ne pobjegnu od vršaja.

 U vrijeme dok su se kuće i slamnatim krovovima pokrivale, žetva pšenice i napolica se ručno obavljala, jer su njene neugažene stabljike bile najbolje za krov. Muške ruke uzimale bi uvezane snopove i mlatili njima po pričvršćenim daskama ili po oklopima (šprajcevima) tovarnih kola. Na taj način se žito iz klasja vadilo a stabljike čvrste ostajale. U vrijeme kad je Antun momkom postao u livanjskim selima bilo je dosta slamnatih krovova i mnoge su snopove pšenice i napolice muške ruke omlatile, a ženske ih ruke dodatno uvezale. Muške ruke su i plivu (pljevu) od žita odvajale, tako što bi velikim loparima žito i plivu uvis bacale, a vjetrić bi plivu nosio u jednu stranu, a zrna žita bi padala na drugu.  Razdvajanjem bi se i žitna hrpa  stvarala, a varićacima se urod mjerio i u vreće usipao. Dok se to radilo konji su imali  vrijeme zasluženog odmora.

 Poslije Velike Gospe zaredao Antun ranom zorom odlaziti u šumu. Osjećao da mu se prava muška snaga u ruke i u tijelo uselila. Redovito je po dvije sjekire nosio, jer mu se činilo da odveć jako udara i da će mu na nekoj puknuti držalica. Konjima bi i zobi ponio, odmarao ih u šumskoj hladovini, a o psima nije brinuo, jer ih jedanput dnevno, jer ih uvečer hranio. Mati uočila kako je stasao i kako lako diže svaki teret i bila ponosna na njegova pleća i ramena. Trima kćerima govorila kako je važan razum u muška, a važna su i jaka muška pleća.

Jednog dana otišao Grga u čaršiju, otišao u gornji grad. Pred jednom mesnicom vidio složenu kamaru drva. Po načinu kako su drva obrađena posumnjao da ih je Antun sjekao. Došao kući i čekao Antuna. Počeo s njim lijepo i razumno razgovarati. Govorio mu kako je sebi nepotreban posao natovario, kako radi pasa mora ranije ustajati, mora vatre ložiti i iznutrice im kuhati. Napomenuo mu da on i kućne mekinje u lonac ubacuje i da od svega toga kuća nema nikakve koristi. Antun jedno vrijeme šutio, pa počeo sve postupke pravdati i na kraju došlo do rasprave.

-Vidiš li, Antune, koliko muke triba da se iz zemlje izvadi varićak žita? Zemlju gnojimo, oremo, sijemo, branamo, čuvamo njive da ih stoka ne napadne, čuvamo žito od ‘tica. Tu je žetva, tu je vršidba, žito triba i u mlin otirati. Muka je to muka, a ne brašno i mekinje. Nama ništa ne dođe samo od sebe. Mekinje je korisnije svinjama, kravama i ovcama davati. Ne možeš ti gradske mesare drvima snabdijevati. Kog će ti sveca te džukele? Pojedu ko deset drugih pasa. Pokloni ih nekome tko ima stado ovaca. Ne tribaju nam.

-Ćaća ! Ne govori to-, tvrdo mu odgovorio Antun, a slutio da će taj ton glasa prijeći u u ljutnju.

-Ćaća! Zar ne vidiš da radim za trojicu? Zar sam malo drva stiro iz šume? Kad sam se pobolio i rekao da ne mogu? Nije pošteno da tako govoriš.

 Na razgovor prispjela i grlata visoka susjeda Klara, zvana Klara Govoruša. Ona je svakodnevno seoske kuće obilazila i vijesti raznosila. Brzo je zaključila da govore o psima i, iako ju nitko ništa nije pitao, uključila se u kuđenje pasa. Spomenula žene i djevojke koje se plaše i govore da su psi k’o telad. Po običaju njen govor bio preglasan, pa i drugi susjedi osluškivali njenu galamu. Neki pogrešno zaključili da su je psi napali i primakli se bliže Grginu dvorištu. To njeno pričanje Grgi nije bilo drago i krenuo u kuću. Klarin drečavi glas živcirao i Antuna i otvoreno joj rekao da njen savjet nikome nije potreban. Naljutio se i odbrusio joj oštro: ”Eno ti kuća, eno ti kokoši što prpaju tuđe lijehe, eno ti muža što  zula po selu, pa galami na njega. Što si se tu raskokodakala?”

 Pokupila se i otišla grlata susjeda da po selu vijesti raznosi, a Antunu se tuga u prsa uselila. U mislima se sjetio priče o djedu Tomi koji je i pse, i golubove i jednu vranu držao. U kući se pričalo kako je djed ispod golubice jaje od vrane stavio i kad se ptiče izleglo, on o njemu brigu brinuo, pa vranu uzgojio i posve je pripitomio. Kad bi među ljude išao vrana mu na ramenu mirovala, a kada bi ga ugledala na ruku slijetala. Pričalo se da bi to činila i kada bi konja jahao, da mu je uvijek društvo pravila. Baba Anđa se ljutila kad bi ju u kuću unosio i puštao da kljuca mrvice po sofri. Vodu joj davao sa dlana, a noću ju je ostavljao s golubovima.

 Antunu se vrzmao ispred pseće kolibe, otklonio smeće i nije mu se dalo unići u kuću, čekao je da mu se ćaća odljuti. Pozvao je pse i gledao ih ravno u oči. Ljepšeg i iskrenijeg pogleda nije viđao ni u ljudi. Jest da su veliki, ali su dostojni divljenja. Istina je da im je skupa s mesom i mekinja u lonac ubacivao, a smatrao je da su to zaslužili.

 Poslije večere Grga se rakijom ohrabrio, dva je čokanja popio i pred svom čeljadi opet otvorio razgovor o psima.

 -Reci, Antune, što to mi moramo biti drukčiji od svita? Što mi moramo hrtove držati? Kad je sin onog trgovca i sirara došao da ih kupe, nisi ih htio prodati. Zašto samo iz tvoje ruke hranu uzimlju? Prid tvojim psima ja budala ispadnem, na njih ne smim zagalamiti, ne smim štap uzeti. Reže čim malo podviknem. Oni su gazde u dvorištu. Ljudi se plaše doći na rakiju.

Antunu se nimalo nisu svidjele ćaćine riječi, pa da se otac ne bi još više uzrujao, u pod gledao.

-Čeljadi moja, moj plan je ovakav. Na lito ćemo u rađu. Valja nam novu kuću ozidati i ovu urediti. Znam da će vama dvima prid Božić prosci na vrata. To je dogovoreno. Dvi svadbe ćemo imati. Sve je ugovoreno. O novoj kući ja već dugo razmišljam. Ova je oronula, a malo je u njoj soba. Kamen za novu je izvađen, kreč je ugašen, pruće i glinu za prigradne zidove ćemo pripremiti. Građa za krov je dotjerana. Kuću ćemo šimlom pokriti.

Nakon iznošenja plana Grga je jedno vrijeme šutio, a onda se okrenuo Antunu i rekao:

-Ti Antune, pamet u glavu. Znaš što sam ti reko’?  Pse!

 -Što pse?-, priupitao ga Antun.

 -Ili prodaj, ili daruj.

Antun se ispravio, ruke sklopio i molećivo rekao:

– Ne ćaća! Ne! Ne govori tako.

-Nema druge Antune.Nema!

-Ne govori to, ćaća!

-Ne moremo bacat’ u vitar ovo što imamo. Kakva nam korist od njih?

-Ćaća, ne ubijaj me tim besidama. Ne ubijaj!-, očajnim tonom ponovio Antun.

-Ne ubijam, nego ne dam da se rastačemo.

Antunu iz očiju suze potekle, a obuzeo ga i očaj.Uzbuđen ustao i uzviknuo:

-Ćaća! U grob me goniš. U grob!

Na te riječi Grga planuo, digao se i on sa stolca, posve se naljutio i razgalamio. Nije podnosio da se njegova riječ ne poštuje, da mu se itko suprotstavlja.

-Da se nisi usudio meni tako govorit’. Zbog dvi džukele ovakav razgovor. Grob si spomenuo. Ha! Grob. Grom ih zgromio. Ledena ih strila prostrilila. Opčaran si psima. Ti bi u grob zbog njih. Krepali ti dabogda!

Nakon tih riječi izbacio Grga i psovke, pa ispod šporeta uzeo i bacio stari lonac u kojem je Antun ponekad i iz kuće iznosio hranu za pse. Bijes mu izbijao ispod obrva i tad Antunu prstom zaprijetio i nepromišljeno viknuo:

-Ne spominji grob. Grom ih ubio. Grob ti oni čuvali!

Na te riječi Mandi iz ruku ispala posuda i po podu se prosuo grah koji je odvojila da bi ga namočila. Rasuti grah rasulo nagovještavao. Manda pala na koljena i bolno zavapila:

-Ne, Grga! Ne zaboga! Šta reče Grga? Ne kuni nas Grga! Ne proklinji! Jadna ja! Zbog toga ćemo zažalit’. Grga, Grga! To je kletva pogana.

Nastao tajac i svima se u očima vidio strah. Uplašili se teških riječi i Mandinog vapaja i nitko ništa da prozbori. I pripitog Grgu iznenadila izrečena kletva, pa se prekrstio, duboko uzdahnuo i poluglasno prmrmljao:

-Oprosti Bože i Majko Božja, što sagriši. Izleti mi pogana kletva.

Antunu tekle suze niz lice i pogrbljen htio izići iz sobe. Mati ustala i stala pred njega, te ga na stolac vratila. Prekrstila se i za pokajanje glasno započela moliti Očenaš. Molitva tišinu razbijala, ali nelagoda ušla u duše i njih šestero se stidjelo što su čuli kletvu poganu. Ćutila mati da se zlo nagovijestilo i kao da ih čeka nevolja, rekla:

-Grga, neka pasa. Ima hrane i za njih. Ne brini Antune. Otac se prenaglio-, tješila mati i Antuna i svu čeljad.

Grga htio nešto reći, ali mu se oduzeo glas i otišao u postelju. Dugo u noć bio budan. Mandi je govorio da ga vrućina obuzima, da ga žeže iznutra. Iz prsa. Da mu  srce jako lupa.

-Mando moja, ne valja mi ono… Prokleta moja srdžba. Rekoh što ne valja. Uh, jadan li sam-, jadao joj se ne mogavši se smiriti. Nikada nije ni pomislio da bi takvo što mogao reći. Kletve nije volio i svaku je ozbiljno shvaćao. Plašio se teških poganih riječi, a sad ih sam izrekao.

-Ne valja, pa ne valja. Kletve se ostvare kad i ne misliš. Nije to kršćanski. Dao Bog da se Antun ne umisli, ponovio je kajući se i duboko uzdisao, te počeo glasno rožarje moliti..

Manda ga tješila i predložila da porane na ranu misu, da obave sakrament ispovijedi i da se pouzdaju u Boga, da Bog pomaže i da će im Bog pomoći da sve prebrode.

Ljeto je brzo uteklo. Od planiranog Grgina čeljad jedva pola posla uradilo. Stigla jesen.

Na livanjskoj visoravni mjesec studeni uistinu zna biti studen, ali zna biti blag kao travanj. U Grginoj kući svi su zaboravili večer kad je pala kletva. Taj događaj nitko nije ni pomišljao spominjati. Grga se bio ispovjedio i za pokoru izmolio sve uduplo: sve krunice, sva rožarja. Po uzoranim podvornicama zelenila se ozimica. Uoči  Svete Kate pao snijeg i bilo nekoliko mraznih jutara, a uoči Svete Kate od snijega ni traga. Južina ga otopila, a sunce zemlju posušilo. Mlađi svijet laganije odjeven izlazio iz kuća. Na prozračnom nebu vidljiv bio i blijedi Mjesec. Pred crkvom drvari razgovarali o mogućnosti da  se još koji put otiće u šumu. Čuo Antun da je pao dogovor i sutradan poranio da im se pridruži. Lijep dan brzo protekao i kada se kući vratio bilo još sunca, baš bilo na zahodu. Otac pomogao drva istovariti i samare skinuti. Slamom su istrljali konjska leđa s kojih se pušila para. Psi pojeli uobičajeni obrok i posve zadovoljni legli u svoje spojene kolibe.

Antun nastojao vratiti vedrinu ocu, pa je pričao kako je drugim drvarima bilo drago što su ih pratila takva dva psa i skoro svi tvrdili da svaki njegov pas ponaosob može vuka svladati. Govorilo se i o drugim psima i o svakojakim pasminama.

Dok su drva slagali na kamaru Antun promatrao oca i rekao mu da bi se lijepo vrijeme moglo još koji put iskoristiti i da će iskoristi sutrašnji dan, da će i sutra krenuti uzbrdo.

-Nemoj se izlagati riziku, ima dosta drva-, nekako tužno i brižno mu odgovorio Grga.

Antun se probudio i uznemirio kad je uočio da ga mati nije posve rano probudila, da je malo okasnio, pa se žurio da krene uzbrdo. Vjerovao je da su drvari već otišli, ali da nisu daleko odmakli i nadao se da će ih do šume sustići. Uputio se, a nije znao da nitko od drvara tog jutra nije otišao. Naizmjenice je jednog pa drugog konja jahao da bi podjednako izmorio. Psi po običaju skretali s puta pa se vraćali  i išli ispred konja.

Dok je Antun gazio prema šumi, Grga se vrzmao po kući. Znao je Grga da je Antun u goru otišao. Izišao i vidio ispred pojate omanje jato vrabaca, vidio kako užurbano po tlu  traže hranu. Bilo mu je znano da takvo njihovo traženje hrane nagovještava promjenu vremena. Sve do ranog popodneva dan bio vedar, a oko dva sata u zraku se osjetila iznenadna velika studen. Činilo se da da se hladno nebo otvorilo. Bacio je Grga pogled prema Korićini i uočio da je iznad Golije nalegao velik i taman oblak. Vjetrić se pojačavao i počeo donositi rijetke pahuljice, a nije dugo vremena prošlo kad se dan izmetnuo, zapuhala jaka buretina i susnježicu donosila, a potom udarila prava pušancija. Stizala je u valovima i postajala sve jača. Ubrzala je i dolazak mraka. Strah i zaprepaštenje zavladali u kući. Nevrijeme ih okupilo oko šporeta, ali su se svi učestalo dizali. Majka Manda glasno se Bogu  molila i molitvama još više nemir pojačavala. Grga šutke očekivao Antunov dolazak i posve se zabrinuo kad je saznao, da tog dana osim Antuna nitko drugi nije krenuo u šumu.

Nadigla se vjetrina kao nikada i strah u kosti tjerala. Prava pravcata olujna mećava svoju moć pokazivala. Bojali su se da će načeti kućni krov. U kući zamukao svaki razgovor, a kad se počelo posve mračiti svi počeli strahovati i nadu gubiti, pa često izlazili pred kuću i pred pojatu. Osluškivalo se fijukanje vjetra i čekao bilo kakav drukčiji zvuk, očekivao se Antunov povik. U jednom trenutku nekom se učinilo da je nešto čuo, da se pred stajom nešto prevrnulo. Istrčali, a potom se začuo glas: ”Stigli! Stigli konji! Di si Antune?”

Vjetar odnosio dozivanje: „Antuneee! Antuneee!“ Pred kućom, posve bijeli, snijegom zalijepljeni stajali konji. Zaleđeni konopci kao štapovi visjeli sa samara. Uveli ih u štalu i  namučili se dok su skinuli samare.

-Aja! Aja!-, uzviknuo je Grga kad je u pojatu ušao i zateturao. U kući se uspravio i tukao se šakama u prsa. Kidao odjeću sa prsa.

-Nema ni pasa! Aja, aja!-, ponavljao je.

Svima bilo jasno da su se konji spasili i da je Antun s psima u mrkloj noći, u ledenoj gorskoj pustoši, u pogibelji.

-Neće …Bog će mu pomoći. Valjda će se svratit u nečiju košaru-, govorila Manda i Boga zazivala da bude tako.

Duboko u noć u kući se ponavljalo plačnim glasom: -Nema ga!

Puna dva dana potrajalo nevrijeme, dva dana iz kuće se na jedvite jade izlazilo. Antunove sestre klečale ispod kućnog raspela i Bogu upućivale skrušene molitve.

-Dokopao  se košare-, govorili susjedi i prispjeli rođaci.

-Ma spasio se on.-,  ponavljala i Klara Govoruša.

Grga zanijemio i s vremena na vrijeme ustajao sa stolca i odlazio do konja. U narodnim pričama i životinje nekad govore. Možda se tomu i Grga nadao, pa ih u oči gledao i čudo očekivao. Treći dan krenula potraga. Toplo obučeni noseći motke otišli seljani uzbrdo. Išli putom kojim se stalno ide. Stigli na Kruge. Stigli ispod Kozjaka i obilazili moguća skloništa. Stigli do praznih košara i šutke se vraćali. Vratili se kućama neobavljena posla. Ni traga od Antuna i njegovih pasa. Četvri dan bio istovjetan trećem. Peti dan tragači se raširili, motkama probadali smetove snijega, a ponegdje koristili i lopate. Napokon su u jednom dolcu zamijetili kako dio psećeg repa viri iz snijega. Crni mu vrh jedva bio uočljiv. Otkopali snijeg i našli Anuna i oba psa. Sklupčani Antun rukama prekrio lice. Pored njega ležali psi, oba smrznuta i ukočena. Mrtvog Antuna s planine su spustili na taljigama. Grlio Grga mrtvog sina i dugo se nije odvajao od smrznutog tijela. Svojim licem obraze mu odmrzavao. Cijeli dan prsa mu se tresla. Kuća bila puna rodbine, a cijelu noć je trajalo bdijenje. Sutradan  stigao svećenik u kuću i izmolio obredne molitve i pogrebna povorka se uputila na groblje. Grga onemoćao i legao, pa na groblje nije ni išao, a s vremena na vrijeme tiho jaukao i svoju kletvu spominjao, o potom zanijemio i rukom pokazivao da ga ne uznemiravaju. Kad je ojačao, pozvao petoricu rođaka i  poslao ih da nađu Antunove mrtve pse i da ih pokopaju, da im humak kamenjem zaštite.

O Grginoj kletvi i o krupnim kavkaskim psima te zime se pričalo i u krčmama i  na sijelima. Gradskog veterinara u gradskoj kavani ljudi pitali o pogibiji pasa, a on učeno objašnjavao da psi od hladnoće nisu uginuli. Tvrdio je da su uginuli iz ljubavi, uginuli od tuge i vjernosti.

Brzo poslije Antunovog ukopa razbolio se Grga i ponovno zanijemio, a onda mu se vratila snaga i sjeo u stolac. Razborito govorio kao da se oprašta. U govorenju je najviše spominjao Antuna i naglašavao da je teško zgriješio, da Antunovu ljubav nije razumio, da će Antuna na nebu moliti da mu oprosti. Svećenik, koji ga ispovjedio i pomazanje udijelio, bio je ganut njegovim velikim bolom. Grgine posljednje isprekidane riječi su bile praćene i njegovim suzama i suzama ukućana:

-Boli me duša! Boli me ona kletva…Pogana, pogana! Izletile mi pogane riči…. Zlo su dozvale!

-Antun je volio…, odveć…odveć volio svoje … Svoje lavove!

-Jadan mu ja!

-Pokopajte me … uz mog Antuna.

Branko Penjak

Video snimak prometne nezgode Ministra MUP-a Darinka Mihaljevića ispred pekarne

Na smrt izbo djevojku (16) dok je pokušavala obraniti svoju majku: ‘Svi su ga izbjegavali’

$
0
0

Smrt te djevojke mogla se spriječiti. Cijeli Mali Lošinj znao je da taj čovjek koji ju je ubio nije baš sasvim svoj, bilo je uobičajeno da hoda ulicom i psuje ljude, prijeti im, svi mještani su ga izbjegavali, ali naravno da će se pompa napraviti tek sada, kada je prekasno, a dosad nitko nije maknuo malim prstom – kazuje mještanka Malog Lošinja u kojem je u petak ujutro nasmrt izbodena 16-godišnjakinja.

Nožem je na djevojku koja se spremala poći u školu nasrnuo, kako ga se sumnjiči, Branko Rafajac (41), koji je uopće nije poznavao. Majka vrištala na sav glas Prema dosadašnjim informacijama, malo nakon šest sati Branko Rafajac ušao je u dvorište zgrade na samom početku Ulice lošinjskih brodograditelja, i to zato što je mislio da se u njoj nalazi njegova bivša djevojka. U tom trenutku na hodnik je izišla majka 16-godišnjakinje i pitala ga zbog čega je došao, a on joj je počeo govoriti kako je čuo da tu negdje živi njegova bivša djevojka.

Počeo je nesuvislo vikati na ženu, a kada je to čula, na hodnik je izišla njezina 16-godišnja kći koja se spremala za školu. Stala je između majke i Branka Rafajac, koji je tada izvadio nož i nekoliko puta ubo djevojku. Ona je pala na pod, njezina je majka u nevjerici vrištala na sav glas da prestane i dozivala upomoć, što ga je preplašilo pa se okrenuo i otrčao niz ulicu. S obzirom na to da je policijska postaja od te zgrade udaljena manje od kilometra, na mjesto događaja policija je stigla nakon nepunih pet minuta, baš kao i djelatnici hitne pomoći, ali djevojka im je ubrzo izdahnula na rukama.

Policija je odmah postavila policijsku traku u krugu od stotinjak metara oko mjesta zločina i krenula u potragu za ubojicom, kojega je uhitila nekoliko sati kasnije. – Te je noći on s prijateljem proveo veći dio dana u stanu u prizemlju zgrade gdje kao podstanar živi još otkako se prije desetak godina doselio na Lošinj. U neko doba, mislim da je bilo oko 4-5 ujutro, počeo je lupati po ulaznim vratima stana koji se nalazi iznad njega. Nasilu je želio provaliti jer je znao da u njemu neće biti susjeda, a to je čak najavio i na svom profilu na Facebooku u četvrtak popodne.

Nakon što je provalio, ispreturao je neke stvari i došao na drugi kat na kojem ja stanujem i počeo meni lupati na vrata. Svjetlo je bilo ugašeno, a iako me probudio, pravila sam se da spavam. Uzela sam mobitel u ruke i namjeravala pozvati policiju u slučaju da ne prestane, ali je, na svu sreću, odustao od provaljivanja nakon dvije-tri minute – prepričava susjeda osumnjičenog ubojice. Branko Rafajac se nakon tog pohoda zaputio prema rivi, u smjeru kuće u kojoj je ni pola sata kasnije ubio 16-godišnju djevojku koja se, baš kao i njezina majka, jednostavno našla u krivo vrijeme na krivom mjestu. Inače, ta provala nije mu bila jedina, u utorak je nasilu ušao i u stan umirovljenice Zdenke J. koje također nije bilo kod kuće.

Razbio je prozor i ispreturao cijeli stan, ali zanimljivo je da iz njega nije ništa otuđio, nego je sve izgledalo kao da je to učinio iz bijesa, potpuno nekontrolirano. – Rodom je iz Osijeka, a ovdje se doselio prije nešto manje od deset godina. Od početka se predstavljao kao nekakav novinar, a ubrzo nakon što je došao počeo se baviti i podvodnim ribolovom, od toga je valjda uspijevao živjeti. Je li istina da se drogirao ne znam jer ga nisam nikad vidjela da to čini, ali po tom pitanju bio je na lošem glasu. Nije dugo trebalo da ga počnu izbjegavati praktički svi u gradu jer bi hodao ulicom i razgovarao sam sa sobom, što je tužno izgledalo.

Prije godinu i pol doživio je i potpuni živčani slom te je na nekoliko tjedana završio u Psihijatrijskoj bolnici na Rabu – kazuje Lošinjanka Branka H. Spuštene rolete na kući Inače, Branko Rafajac na Facebooku je za prijatelje imao povelik broj novinara, od Osijeka do Zagreba, više ili manje poznatih, no nitko od njih nije ga osobno poznavao. Tražio ih je, dakle, ciljano i slao zahtjeve za prijateljstvo, a prema njegovim objavama može se zaključiti kako je u više navrata i sam umislio da je istraživački novinar jer je tvrdio da razotkriva raznorazne političke, mafijaške i ine spletke u državi. Na osječkoj adresi na kojoj je, prema telefonskom imeniku, prijavljen broj Branka Rafajca, prazna je kuća sa spuštenim roletama. Susjedi ne poznaju osobu s njegovim imenom, a dodaju da je kuća već dulje vrijeme prazna.


Avaz: Livno je prije 400 godina imalo ugledni Daru-l-hadis, višu školu

$
0
0

Posebnu pažnju posvećivali su razvoju školstva na području cijelog carstva, što se odrazilo i na BiH, pa i na Livno kao sjedište Kliškog sandžaka, koje je, uz niže škole, imalo i višu.

Visoki standardi

Daru-l-hadis u Livnu, kao viša škola za izučavanje hadisa i zadužbina Mustafa-bega Ibrahimagića iz Livna, bio je u rangu više škole u kojoj su predavanja išla po strogo utvrđenom redu. Počinjala su nakon sabah-namaza, i to iz hadisa, potom iz islamskog prava, a onda iz ostalih oblasti.

Profesor je morao biti kompletna osoba i dobar poznavalac Kur’ana i hadisa, prava, poetike, stilistike, retorike, logike, filozofije, apologetike… akademski zaokružen, za šta je dnevno, prema vakufnami, primao 40 akči (vrijednost zlatnika ili dvije ovce), što je blizu mjesečne plaće današnjih profesora.

Profesori livanjskog Daru-l-hadisa bili su plaćeni kao oni njihove kolege i van ove regije. Inače, ovakve škole postojale su i u Nevesinju, Užicu, Novom Pazaru, Pruscu…

Koliko se obrazovanje tada cijenilo, najbolje svjedoči podatak da su plaćeni bili i studenti škole. Oni su dnevno zarađivali pet akči pa bi četverodnevnom uštedom mogli kupiti ovcu, odnosno imali su mjesečna primanja kao uposleni portir u školi ili približno kao današnji profesori. Primjerice, studenti Gazi Husref-begove medrese u Sarajevu imali su dnevno tek polovinu.

Niko ne zna kamo je vakuf nestao - Avaz, Dnevni avaz, avaz.ba

Nitko ne zna kamo je vakuf nestao Foto: AVAZ

Studenti su bili smješteni u prostorije internatskog tipa i imali na raspolaganju imaret (kuhinju).

Zgrada livanjskog Daru-l-hadisa, koje odavno nema, bila je na lokalitetu Medresa u blizini džamije Hadži Ahmeta Dukatara na Glavici i prekoputa džamije Džumanuše.

Imala je 16 soba i veliku prostoriju za predavanje (dershanu). Prostorije su bile tako raspoređene da se iz svake posebnim izlazom pristupalo sali za predavanje. Zgrada je noću bila osvijetljena kandiljom, a jedan od kandilja bio je i na Velikim vratima.

Svaki student imao je vlastitu sobu i izuzetan komfor u njoj. Vodilo se dosta računa o disciplini i profesor je sam mogao kazniti i isključiti studenta, a sam ih je po strogim kriterijima i primao. Prednost su imali kandidati iz udaljenijih mjesta kako bi se širio obrazovni kadar.

Ustanak i nadolazeći kaos

Ostalo je nepoznato zbog čega je i kada nestao livanjski Daru-l-hadis, koliko je generacija iškolovao, je li u njemu bilo znamenitih pojedinaca, kamo je vakuf nestao, gdje je i kada ukopan dobrotvor…

Sve su prilike da je odgovore na ova pitanja zamelo vrijeme ispunjeno burnim događanjima.

Dio odgovora je možda i u tadašnjem opadanju vrijednosti akče, u nestabilnostima i nesigurnostima koje su zavladale i kod vakufskog mutevelije i dužnika, ali i u ukupnom okruženju u kojemu je gotovina mogla iščeznuti koncem 17. stoljeća kada su od ukupno 48 bosanskih kadiluka još samo tri-četiri bila pod turskom stvarnom vlašću, a ostali padali i propadali pod naletom ustanika i nadolazećem kaosu u kojem su vjerovatno i sredstva nestala i škola prestala.

I 30 dućana

Mustafa-beg je za potrebe livanjskog Daru-l-hadisa kupio imanje Mehmed-bega Ibrahimovića i spahije Mehmeda Ahmetovića u mahali Kethoda-zade Mehmedagića.

Na imanju je novi vlasnik sagradio Daru-l-hadis sa 16 soba i salom za predavanje, uz to još i 30 dućana na istom zemljištu uz dvije postojeće kuće i sve uvakufio.

Podigao je i uvakufio i osnovnu školu uz Lala-pašinu džamiju na Begluku ustupivši svoj imetak vrijedan 600.000 akči uz određene uvjete da se trgovine daju u zakup samo trgovcima koji mogu platiti, da uz studente u zgradi u zasebnoj prostoriji stanuje i portir, da se drži do discipline u školi.

Vakufnama Mustafe-bega sačinjena je u srpnju mjesecu 1642. godine ili 1052. po Hidžri.

Ale Kamber, Avaz.ba

MILJAN KONTA / Podrijetlo imovine (i lica) / KOLUMNA

$
0
0

Da su narodi u Bosni i Hercegovini unatrag trideset godina glupi i neupotrebljivi, nije nikakva tajna. Razina gluposti svo ovo vrijeme raste bar tri posto na godišnjoj razini. Jer, kako drugačije opisati gomilu idiota koji su sve ovo dozvolili.

Nesretnih devedesetih godina dozvolili smo grupicama ortodoksnih lopova da nas u tolikoj mjeri posvađaju da je došlo do prolijevanja krvi. Isti ti lopovi i njima srodni šljam koristi to vrijeme za bezočnu pljačku vlastitih naroda.

Kada su ustanovili da rat i ne donosi dovoljno profita, prekinuli su ga. A onda nastupa kaos koji ne jenjava niti danas. U stvari, još je i gori, a narod sve gluplji.

Hoštapleri koji su jedva spajali kraj sa krajem postaju bosovi, gazde, a da bi iole bili uvjerljivi okitili su se zvanjima doktora, akademika… Valjda da prekriju još uvijek svjež miris opanaka.

U ime viših ciljeva i nacionalnih tenzija uništavaju se socijalističke tvorevine: tvornice, pogoni, dobra… Nastupila je privatizacija.Priča se da su se i kumovi sicilijanskih kartela čudili domišljatosti naših “političara” i da su pomno proučavali tu tematiku.Narod još gluplji.

Kako se koji okoristio tako je i nečujno nestajao sa scene. Istina, bilo je pokušaja gepekiranja i vraćanja dotičnih, no i tu su pare bile presudne.

Privatizacijom smo pretrpjeli toliku štetu da se nećemo oporaviti zadugo, zato su se naše ‘drage vođe’ zadugo osigurale.

Recimo Livno. Grad koji i nije imao, ruku na srce nekakvu razvijenu industriju, pretrpio je takvu pljačku koja se nije odigrala u njegovoj dugoj povijesti. Zato nas ne treba čuditi što danas dva desetljeća kasnije imamo ovo što imamo. Bolje reći ono što nemamo, a nema pogona, omladine, djece, seoskih škola…

Sa druge strane imamo u eri kompjutora prepune kancelarije uhljebnika, nastavnika više no đaka, a šumara, električara, poštara,… imamo za izvoz. Svi oni su tu po partijskoj liniji, većinom rođaci stožerne vladajuće bagre.

Zanimljivo, sve ove godine sudstvo i tužiteljstvo izigravaju Majku Tereziju pa se stječe dojam da je u Livnu najveće kazneno djelo ne platiti parking, ili, ne dao Bog, biti očevidac prometnog prekršaja. U teža krivična djela spada i bacanje kamenčića u tuđe dvorište!?

Poslje apokalipse zvane privatizacija, vođe osnažene nedodirljivošću kreću u pohode, spajaju se stanovi (jeftino ukradeni), prave se velebne kućerine, grade se zgrade po Zagrebu za naše drage i poštene HDZ-ovce, kupuju se kuće po Dalmaciji uz obveznih tridesetak metara plaže.

Narod i dalje glup!

Bagra ne staje, dižu se krediti, kradu donacije, sklapaju se, do zla Boga, sumnjivi javni radovi. Pljačka, pljačka,pljačka! Glupi narod uvidjevši da puši odlučuje da seli i gomile glupsona odlaze iz opljačkanog grada.

Rodne kuće se zaključavaju, djeca se odvode u švapske škole, ostavlja se starčad po kućama, staračkim domovima… Sve u svemu, žali Bože omladine što izginu onomad u rovovima, a žali bože i nas ovako glupih.

Da je htio ,odavno je narod mogao puno toga da riješi, još krajem rata su mnogi trebali završiti u kontejnerima i po zatvorima. Da im se na vrijeme oduzelo opljačkano, oni bi bili ti koji bi radili po bauštelama, a pošten svijet bi imao posao kod vlastite kuće.

Na žalost, nas ne zanima podrijetlo imovine naših vođa i zato nas sa pravom zovu ‘glupim Bosancima’ a bogme i Hercegovcima.

M. Konta

(VIDEO) Ludnica u finišu fantastične utakmice: Da li je sve bilo po pravilima?

$
0
0

Futsaleri Seljaka i Mostar SG-a podijelili su bodove u utakmici 12. kola Premijer lige BiH odigravši sinoć u Livnu 1:1.

Mnogo toga dešavalo se na ovoj utakmici, a posebice u finišu meča, kada su pala oba pogotka, i oba uz dosta protesta i jedne i druge ekipe.

Prvo je FC Mostar SG dobio penal nakon igranja rukom u kaznenom prostoru Darija Penave. Domaći su smatrali da to nije za penal, gosti da jeste, ali su sudije pokazale na šest metara. Loptu je uzeo Daniel de Souza, a lopta se od prečke odbila od parket. Domaći su smatrali da lopta nije prešla liniju, gosti da jeste, a sudije su pokazale na centar.

Nepunu minutu kasnije ide akcija na drugoj strani. Zvonimir Teklić i Ivan Ivanković zajedničkim snagama uzimaju loptu Ivanu Ivankoviću, reprezentativac BiH obara Semrena a sudije pokazuju šesti faul i crveni karton, odnosno drugi žuti Ivankoviću. Loptu je uzeo Ante Semren, šut mu je odbranio Nemanja Momčilović, ali sudije ponavljaju kazneni udarac i daju žuti karton reprezentativcu Srbije. Semren je ponovo šutirao, ali je ovaj put pogodio.

Portal LiVideo je objavio ove dvije, odnosno četiri sporne situacije u finišu meča, a vi procijenite sami.

https://sport1.oslobodjenje.ba/

 

VIDEO: Policajci u Livnu za Dan zaljubljenih vozačicama dijelili ruže

$
0
0

Tijekom policijskih kontrola sudionika u prometu za Dan zaljubljenih, pripadnici policijske uprave Livno svakoj djevojci za volanom koja je posjedovala svu prateću opremu u vozilu, te nije bila pod utjecajem alkohola uručili su ružu.

hayat.ba

 

JAKOV PERKOVIĆ: Reagiranje na izjave ministra Darinka Mihaljevića

$
0
0

JAKOV PERKOVIĆ, GLAVICE BB, LIVNO

PRIMATELJ(i): LIVNO ONLINE, LIVNOVINE, RELAX LIVNO, TOMISLAV CITY

 Reagiranje na izjave ministra Darinka Mihaljevića, dostavlja se

Ministre, Darinko Mihaljević,

nakon izjava koje ste dali 14.02.2020. godine, portalu Livno Online, na okolnosti prometne nezgode koju ste izazvali pokretanjem vozila unatrag, optužili ste me za niz kleveta i laži.

Što se tiče Vaših pokušaja diskreditacije, ponižavanja, omalovažavanja i narušavanja mojeg ugleda i časti, imat ćete priliku govoriti pred sudom, jer vaše izražavanje ima sva obilježja klevete.

Naime, u izjavama za Livno Online, iznijeli ste niz lako dokazivih laži tvrdnjama, da sam Vas lažno prijavio za prometnu nezgodu, za nepropisno parkiranje, za udaljavanje s mjesta prometne nezgode, bahatost, psovanje, galamu i dr.

(Ne)profesionalno izvještavanje pojedinih medija prelazi granice dobrog ukusa i profesionalizma. Minimum profesionalnosti zahtjeva čuti i drugu stranu, jer ako se medijski prostor daje jednoj strani, mora se dati i drugoj strani, u protivnom krše se profesionalni standardi.

Nakon objave snimke nadzorne kamere s mjesta događaja, smiješnim se doimaju Vaše tvrdnje „Nisam pobjegao i nije bilo nikakve štete.“

Na snimci se vidi kako udarate vozilo parkirano na prometnici, vidi se kako kratko razgovarate s vozačicom i kada odlazite s mjesta događaja, vidi se da niste fotografirali mjesto događaja i vozila, vidi se da niste popunili i potpisali europsko izvješće o prometnoj nezgodi prije udaljavanja.

Kao očevidac prometne nezgode nisam izjavio da ste pobjegli, nego da niste prijavili prometnu nezgodu i da ste se udaljili s mjesta događaja, iako je na vozilu nastala manja materijalna šteta, što se lako može provjeri.

Odredbamačl. 161. st. 2. i 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama u HBŽ-u, propisano je: (1) Vozač sudionik u prometnoj nezgodi obvezan je prijaviti prometnu nezgodu s manjom materijalnom štetom, ukoliko je šteta nastala drugoj osobi, odnosno …. (2) Nakon prometne nezgode u kojoj je nastala samo manja materijalna šteta, vozači su dužni odmah ukloniti vozila s kolnika i razmijeniti osobne podatke, te popuniti i potpisati obrazac europskog izvješća o prometnoj nezgodi. Vozači ne smiju napustiti mjesto nezgode prije nego što popune i potpišu izvješće i razmijene podatke iz ovoga stavka.

Izjave koje ste dali za Bljesak.info potvrđuju postojanje manje materijalne štete. Samim time, niste smjeli otići s mjesta prometne nezgode, dok niste popunili i potpisali europsko izvješće o prometnoj nezgodi.

Dana, 23.01.2020. za portal Bljesak.info izjavili ste: „Pri samom kretanju autom udario sam u vozilo koje nisam vidio iza sebe. Izašao sam vanka, rekao ženi da sam imao kontakt s njezinim autom i dao joj svoje podatke. Nije bila velika šteta, pa smo se dogovorili da nema potrebe za daljnjim radnjama. Dogovorili smo se da ćemo se naći na autobusnom kolodvoru jer smo oboje išli na isto mjesto i da ćemo tamo sve riješiti. Vratio sam se na mjesto događaja kada sam vidio da drugi čovjek zadržava ženu“ završen citat.

Meni nije problem prometna nezgoda koju ste izazvali neopreznom vožnjom, jer se prometna nezgoda može dogoditi svima nama. Problem nastaje kada prometnu nezgodu izazove ministar policije, koji postupa suprotno zakonskim propisima, zbog čega je Vaša odgovornost veća od odgovornosti drugih vozača.

Drugi Vaš problem je nedovoljno poznavanje Zakona o sigurnosti prometa na cestama i hvala dragom Bogu što se iza vašeg vozila nije nalazilo dijete, pa se pitam, bili li se tada bahato ponašali, prijetili i Boga psovali.

Vjerujem, da ste svjesni prekršaja koji ste napravili parkiranjem na nogostupu ispred privatnog posjeda, jer je Zakonom propisana zabrana parkiranja na pješačkoj stazi, ako to nije izričito regulirano prometnim znakom, a ako je parkiranje dopušteno, mora se ostaviti najmanje 1,6 m širine na površini za kretanje pješaka, s tim što ta površina ne može biti uz rub kolnika.

Video snimka nadzorne kamere jasno dokazuje da ste vozilo nepropisno parkirali na pješačkoj stazi i na taj način onemogućili kretanje pješaka (čl. 75. Zakona).

Vjerujem, da ste isto tako svjesni prekršaja koji ste napravili zaustavljanjem vozila na kolniku, jer je zakonom jasno propisano, da je vozač dužan vozilo koje zaustavlja na kolniku obilježiti posebnim znakom kojim se označava zaustavljeno vozilo.

Zbog nepropisnog zaustavljanja i parkiranja vašeg vozila na prometnici, došlo do zaustavljanja vozila i otežanog prometa (čl.78. Zakona). Video snimka nadzorne kamere dokazuje da niste obilježili mjesto zaustavljanja.

Odredbama čl.70. Zakona propisano je „Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo na mjestu na kojem bi ono ugrožavalo sigurnost drugih sudionika u prometu ili predstavljalo smetnju za normalan tok prometa ili kretanje pješaka.

Nadalje, u izjavi za Bljesak.info potvrdili ste, da ste auto udarili, da se od muhe pravi slona, da se niste udaljili s mjesta događaja, da ste se dogovorili s gospođom naći na drugom mjestu citiram: „Žena je pozvala supruga i našli smo se na parkingu od autobusnog kolodvora i sve smo riješili“ završen citat.

Ovu izjavu za Bljesak.info nikada niste demantirali, pa je nejasno iz kojih razloga portalu Livno Online izjavljujete sasvim nešto drugo „Druga laž je izjava da sam se udaljio s mjesta prometne nezgode bez da sam zvao policiju i ona predstavlja namjeru blaćenja i klevetanja moje osobe. 

Istina je da nismo vidjeli oštećenja nego smo se dogovorili, da pošto žurimo odvesti djecu na autobus na skijanje, da se nađemo kod sportske dvorane gdje ćemo detaljnije pregledati vozila i ako bude trebalo pozvati policiju i osiguravajuću kuću.

Nakon Vaših kontradiktornih izjava oko mjesta sastanka s obitelji vozačice, postavlja se pitanje: Gdje ste se sastali s obitelji vozačice, na autobusnom kolodvoru ili kod sportske dvorane?

Nadalje, video snimak nadzorne kamere nedvojbeno dokazuje kako nije bilo drugih svjedoka prometne nezgode na licu mjesta, dakle, na ulici, ispred objekta ili bližoj okolici, osim mene i starije ženske gospođe R.V., pa je nejasno na koje se fantomske svjedoke pozivate MUP HBŽ-a u svojem izvješću.

Zbog istinitog informiranja javnosti, od Vas i MUP-a HBŽ-a, javno tražim da objavite svjedoka ili više svjedoka koji su navodno potvrditi istinitost Vaših izjava.

Na ostala Vaša prozivanja nemam potrebu odgovarati, jer sam sve rekao u Otvorenom pismu Ministarstvu unutarnjih poslova Hercegbosanske županije.

Na kraju, ne znam iz kojih razloga se pozivate na presudu br. 68 0 P041463 17 P od 10.01.2018., jer Vas presuda izravno povezuje s korupcijom i kriminalom.

Livno, 17. veljače 2020.                            Jakov Perković

Viewing all 7641 articles
Browse latest View live