Quantcast
Channel: Livno – Relax Portal
Viewing all 7641 articles
Browse latest View live

Poziv za dostavljanje prijedloga za financiranje projekata kroz mala ulaganja u Livnu i Bos. Grahovu

$
0
0

Poziv za dostavljanje prijedloga za financiranje projekata kroz mala ulaganja u cilju jačanja kvalitete života u ruralnim sredinama u Livnu i Bosanskom Grahovu

u okviru projekta GCP/BIH/008/HUNGARY         Smjernice za prijavu na Poziv za dodjelu bespovratnih sredstava

Rok za prijem prijedloga: 22. veljače 2019. godine

Jezik prijedloga: engleski ili lokalni

Osnovne informacije

Projekat (Podrška pripremi planiranja lokalnog razvoja vođenog zajednicom i implementacija pilot projekta u području Livna (HBŽ))  GCP/BIH/008/HUN financira Vlada Mađarske, a provodi ga FAO. U toku implementacije projekta izrađeni su planovi ruralnog razvoja na lokalnom nivou za Livno i Bosansko Grahovo, uz učešće ključnih lokalnih aktera, u konsultacijama s lokalnim i županijskim tijelima vlasti. Paralelno s tim, Strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja u HBŽ za period 2019.-2024. je u fazi finalizacije. U izradi ovih dokumenata korišteno je nekoliko metoda prikupljanja što više informacija i podataka o potrebama i ograničenjima te dvije zajednice.

Među njima su istraživanje dostupnih dokumenata i podataka, intervjui i razgovori u fokus grupama s ključnim akterima na lokalnom nivou, nevladinim organizacijama i poljoprivrednim proizvođačima, radionice i konsultacije s predstavnicima lokalnih vlasti, kao i misije međunarodnih i domaćih eksperata na kojima su rađene procjene. Rezultat svega toga je bio identificiranje nekoliko potreba za investicijama. Temeljem konsultacija s Ministarstvom poljoprivrede u Vladi HBŽ, u ovom Pozivu za dostavljanje prijedloga naglasak je stavljen na podršku nabavci opreme/materijala. Sredstva se neće dodjeljivati u gotovinskom iznosu.

Naziv mjere: Ulaganja u jačanje kvalitete života u ruralnim sredinama

  1. Logika intervencije

Kanton 10 (Herceg-bosanska županija) je po površini najveći kanton u Federaciji Bosne i Hercegovine (4,934 km2), a po broju stanovnika je osmi (77,757 stanovnika u 2015.). Kanton 10 obuhvata šest općina:  Bosansko Grahovo, Drvar, Glamoč, Kupres, Livno i Tomislavgrad. Prema važećim kriterijima OECD-a za klasifikaciju ruralnih područja na lokalnom/općinskom nivou, svih šest općina u Kantonu 10 je klasificirano kao ruralne općine, dok su općine Bosansko Grahovo, Glamoč i Kupres klasificirane kao ekstremno ruralne. Ruralna područja Kantona 10 karakterizira nepovoljna dobna, obrazovna i socijalna struktura, dok spomenuto smanjenje broja stanovnika (visoki nivoi migracija stanovništva i negativan prirodni priraštaj) predstavlja, s jedne strane, ograničenje za daljnju modernizaciju i razvoj sektora, a s druge strane, sprječava bilo kakvu diversifikaciju ruralnog gospodarstva i povećava razinu ovisnosti tih zajednica o poljoprivredi. Fizička i socijalna infrastruktura nije razvijena. Poljoprivreda je još uvijek osnovna grana ruralne privrede. Društveni kapital (suradnja među akterima, spremnost na razmjenu informacija, grupisanje, postojanje društvenih mreža, povezanost s centrima znanja i odlučivanje) u ruralnim sredinama nije razvijen, zbog čega su suradnja i motiviranost za stvaranjem novih udruženja i otpor promjenama vrlo istaknuti. Analiza proračunske potpore sektoru poljoprivrede i ruralnom razvoju u Kantonu 10 u periodu 2010.-2015. je pokazala da je potpora na razini kantona na prilično jednoobraznom nivou od ukupnih dodjela sredstava i kreće se oko 1 milion KM (600,000 USD).

Ruralni razvoj se ne može postići bez tehničko-tehnološke obnove, podrške dragocjenim ekonomskim inicijativama, podrške postojećim poljoprivrednim gazdinstvima, podrške i jačanja poduzetnika u oblasti ruralnog turizma i podrške lokalnom stanovništvu kroz programe dodjele bespovratnih sredstava za ruralni razvoj.

  1. Obim mjera i aktivnosti

Postojeća socioekonomska situacija, nivo siromaštva, visoka stopa nezaposlenosti, starenje stanovništva, kao i migracije mladih iz Bosanskog Grahova i Livna u veće gradove i u inostranstvo, nedostatak osnovne infrastrukture i usluga povlače za sobom potrebu za daljnjim pružanjem podrške u svakom sektoru koji će znatno doprinijeti unaprjeđenju društvenih usluga, konkurentnosti i stvaranju prihoda u dvije odabrane općine. Stoga, ova mjera se odnosi na pružanje sljedeće podrške: 

Podmjera 1: Razvoj osnovne infrastrukture, putem nabavke opreme, instrumenata i građevinskog materijala. Cilj intervencije je unaprijediti pristupačnost osnovnim uslugama u ruralnim sredinama, proširiti ponudu usluga, unaprijediti njihovu kvalitetu i, kao rezultat toga, zadržati stanovništvo u ruralnim sredinama, te unaprijediti kvalitetu života na održiv način.

Podmjera 2: Ulaganja u stvaranje dodatne vrijednosti poljoprivrednih proizvoda, putem nabavke opreme. Cilj investicije je s jedne strane promovirati povećanje vrijednosti poljoprivrednih proizvoda (voća, povrća, žitarica) kroz podršku i restrukturiranje, tehničko-tehnološki razvoj farmi, poticanje razvoja čiji je cilj proizvodnja inovativnih, tradicionalnih i kvalitetnih proizvoda kojima će se zadovoljiti potražnja potrošača i jačanje sigurnosti hrane i higijene, a s druge strane, unaprijediti njihova kvaliteta i, kao rezultat toga, jačati zadržavanje ruralnog stanovništva, unaprijediti kvalitetu života na održiv način. Cilj nabavke nove opreme je prvo modernizirati poljoprivrednu proizvodnju i preradu i unaprijediti tehnološki nivo stočarstva i biljne proizvodnje. Investicije će podržati unaprjeđenje efikasnosti i konkurentnosti poljoprivrede, kao i uvođenje novih tehnologija kako bi se poboljšala kvaliteta proizvoda.

Podmjera 3: Razvoj agroturizma, putem nabavke opreme. Nova oprema će dovesti do unaprjeđenja kapaciteta gostoprimstva u naseljima kroz proširenje ponude turističkih usluga i unaprjeđenje njihove kvalitete, kao i kroz spajanje poljoprivredne proizvodnje i lokalne prodaje s turističkom ponudom sela, očuvanjem i iskorištavanjem vrednota ruralne sredine i uspostavom uvjeta potrebnih za aktivno provođenje vremena.

  1. Kriteriji prihvatljivosti – teritorijalni okvir

Projekat se može provesti samo u naseljima Livna i Bosanskog Grahova (u daljnjem tekstu: prihvatljiva naselja).

Prihvatljivost podnositelja prijedloga: ko se može prijaviti?

Cilj intervencije malih ulaganja je stvoriti korist za maksimalan broj lokalnog stanovništva, ne samo za jednu osobu, te će stoga ove intervencije biti korisne za većinu stanovnika zajednice direktno ili indirektno. Proces će biti razmotren u svjetlu pravila organizacije FAO za dodjelu donacija.

Općina Bosansko Grahovo, općina Livno, lokalne javne institucije (škole, vrtići, itd.), udruženja, neprofitne organizacije, vjerske neprofitne organizacije i crkve.

  1. Obim prihvatljivih aktivnosti

Podmjera 1: Razvoj osnovne infrastrukture

  • Ulaganje u opremu;
  • Ulaganje u građevinski materijal.

Podmjera 2: Ulaganje u stvaranje dodatne vrijednosti poljoprivrednih proizvoda

  • Ulaganje u poljoprivrednu mehanizaciju i opremu sa snažnim naglaskom na okolišno zdravu, ekonomičnu mehanizaciju i opremu koji štede energiju i koji će se koristiti za otpočinjanje ili unaprjeđenje prerade;
  • Oprema za marketing i pakiranje.

Podmjera 3: Razvoj agroturizma

  • Nabavka alata i opreme potrebnih za uvođenje usluga povezanih sa rekreacionim sadržajem u zatvorenom i/ili na otvorenom prostoru;
  • Oprema za razvoj agroturizma.

Cijena jednog komada opreme/jednog materijala ne smije preći 5.000 USD i oprema/materijal moraju biti dostupni na domaćem komercijalnom tržištu u Bosni i Hercegovini.  

Sljedeće cijene nisu prihvatljive:

  • Cijene aktivnosti povezanih s pripremom prijedloga projekata i potrebne dokumentacije;
  • Dugovanja i naknada gubitka;
  • Troškovi koji se ne odnose na period provedbe projekta;
  • Renoviranje ili izgradnja zgrada (samo je građevinski materijal prihvatljiv);
  • Plaće za osobe koje su zaposlene zahvaljujući intervenciji;
  • Nabavka životinja;
  • Naknade za inženjere/arhitekte;
  • Naknade za instaliranje;
  • Naknade za montiranje;
  • Održivost, popravke nabavljene opreme;
  • Naknade za softver;
  • Naknade za održavanje;
  • Produženje garancije za opremu.
  1. Dodjela sredstava
  • Finansijska sredstva obezbjeđuje Vlada Mađarske u okviru projekta “Podrška pripremu planiranja lokalnog razvoja vođenog zajednicom i implementacija pilot projekta u području Livna (Kanton 10) – GCP/BIH/008/HUN” kojeg provodi Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO). Donator zadržava pravo da ne dodijeli raspoloživa sredstva iz razloga nedovoljne kvalitete, relevantnosti ili broja primljenih prijedloga.
  • Vrsta podrške: bespovratna.
  • Podrška će se obezbijediti kroz nabavku materijala/opreme, a ne putem transfera gotovinskih sredstava.
  • Donator zadržava pravo da nabavi samo odabrane stavke s liste koju dostave podnositelji odabranih prijedloga.
  • Vlastiti doprinos (u naturi ili finansijski) nije preduvjet za prihvatljivost.
  • Vlastiti doprinos može podrazumijevati doprinos u naturi koji uključuje rad, robe i usluge (naprimjer, nabavka komplementarne opreme), kao i finansijski doprinos.
  1. Trajanje:

Rok realizacije projektnih aktivnosti je tri (3) mjeseca od datuma potpisivanja ugovora.

PRINCIPI PROCESA ODABIRA

Kriteriji prihvatljivosti u prvoj fazi ocjene prijedloga projekata:

Prvi korak postupka ocjene je provjeriti da li su dostavljeni svi potrebni dokumenti za prijavu. U drugom koraku postupka ocjene isključuju se prijedlozi u kojima se identificirane potrebe za ulaganjem ne podudaraju niti s jednom od tri podmjere iz ovog Poziva na dostavljanje prijedloga. Nakon procjene prihvatljivosti, u trećem koraku će projektni tim provjeriti valjanost pruženih informacija na terenu.

Kriteriji prihvatljivosti za podnositelje prijedloga: 

Relevantno radno iskustvo u poljoprivredi (najmanje 5 godina) ako se planirana investicija odnosi na razvoj agroturizma (podmjera 3);

  • Relevantno radno iskustvo u agroturizmu (najmanje 5 godina) ako se prijedlog projekta odnosi na ulaganja u stvaranje dodatne vrijednosti poljoprivrednih proizvoda (podmjera 2) ili na razvoj agroturizma (podmjera 3);
  • korisnik se obavezuje da će poštivati sve propise u zemlji koji se odnose na njegov rad u toku implementacije projekta i nakon završetka projekta;
  • korisnik se obavezuje da će poštivati sve propise koji se odnose na razvoj poljoprivrede i agroturizma.

Opći kriteriji za drugi fazu ocjene prijedloga projekata:

U toku postupka odabira dodatni bodovi će se dodijeliti za sljedeće:

Kriterij Bod
1. Broj samohranih majki u organizaciji 5
2. Broj osoba s invaliditetom u organizaciji 5
3. Korisnik može dati vlastiti doprinos kako bi upotpunio opremu nabavljenu u okviru projekta 5
4. Postoji najmanje 25 direktnih korisnika projekta 5
5. Potencijalni korisnici malih investicijskih sredstava pripadaju bilo kojoj od sljedećih grupa:

–          Mladi stanovnici (mlađi od 40 godina)

–          Socijalno ranjive osobe

–          Osobe s invaliditetom

–          Samohrane majke

–          Žene

5/svaka
6. Korisnik je općina ili škola 5

Maksimalan broj bodova je 50.

Intenzitet pomoći:

Vlastiti doprinos (u naturi ili finansijski) nije preduvjet za prihvatljivost prijedloga.

Vlastiti doprinos može podrazumijevati doprinos u naturi koji podrazumijeva rad, robe i usluge (naprimjer, nabavka komplementarne opreme), kao i finansijski doprinos.

Postupak dostavljanja prijedloga:

Prijedlozi trebaju biti dostavljene na ime: Amela Kozić, adresa: Zmaja od Bosne bb, 71 000 Sarajevo; e-mail: amela.kozic@fao.org. Detaljne informacije s kontakt informacijama o dostavi će biti objavljene na oglasnim pločama u općinama, kao i putem predstavnika organa vlasti u prihvatljivim zajednicama. 

Rok za dostavu prijedloga:

U slučaju lične dostave i dostave putem elektronske pošte, rok do kojeg prijedlozi trebaju biti primljeni je 22. februar 2019. godine, što će biti potvrđeno potpisom i datumom prijema na pošiljci ili u predmetu elektronske pošte. Ako je ponuda lično dostavljena, primitak treba biti potvrđen potpisom obiju strana – podnositelja i primatelja. Potrebno je navesti datum i vrijeme (sat/minut) primitka.

Napomena: Svi prijedlozi dostavljeni nakon roka ili nepotpuni prijedlozi će biti automatski odbijeni.

Postupak odobrenja bespovratnih sredstava:

Zaprimljeni prijedlozi će biti bodovani prema sistemu bodovanja koji je opisan u dokumentu. Bodovanje će obaviti poseban odbor za izbor prijedloga. Članovi odbora su:

  1. Predstavnik/ca Kabineta premijera
  2. Predstavnik/ca Ministarstva poljoprivrede Kantona 10
  3. Predstavnik/ca općine Livno
  4. Predstavnik/ca općine Bosansko Grahovo
  5. Predstavnik/ca organizacije FAO (domaći, međunarodni)
  6. Predstavnik/ca NVO

Kako bi se izbjegao sukob interesa, članovi/članice odbora neće glasovati niti sudjelovati u diskusiji o njegovom/njenom prijedlogu. Odabrani prijedlozi će biti provjereni na terenu kako bi se potvrdila relevantnost informacija sadržanih u prijedlozima. Provjera na terenu će obuhvatiti usporedbu situacije na terenu s pruženim informacijama iz obrasca prijave na Poziv i razgovorom s podnositeljem prijedloga na temu njegovog/njenog iskustva i planiranja projekta.

FAO zadržava pravo da ne podrži podnositelja prijedloga koji je dao pogrešne podatke ili informacije u obrascu prijave na Poziv.

Daljnje informacije se mogu dobiti na sljedećim adresama:

  • Vlado Pijunović, nacionalni koordinator projekta, FAO,

e-mail:Vlado.pijunovic@fao.org ili tel. +387 61 897 130;

  • Amela Kozić, nacionalna administrativna asistentica, FAO, email: Kozic@fao.org ili tel. +387 61 357 162 ;
  • Cmiljanka Propadalo, Općina Livno, lokalna kontakt točka za projekt organizacije FAO GCP/BIH/008/HUN, e-mail: propadalo@livno.ba ili tel. +397 63 907 504
  • d. Nikola Čeko načelnik, Općina Bosansko Grahovo, e-mail: opstina.grahovo@bih.net.ba ili tel. +387 34 850-216

Poziv za dostavljanje prijedloga za financiranje projekata kroz mala ulaganja u cilju jačanja kvalitete života u ruralnim sredinama u  Livnu i Bosanskom Grahovu u okviru projekta “Podrška pripremi planiranja lokalnog razvoja vođenog zajednicom i implementacija pilot projekta u području Livna (Kanton 10)” – GCP/BIH/008/HUN

(Napomena: ovaj obrazac prijave organizacije FAO na Poziv za dostavljanje prijedloga služi za izražavanje interesovanja potencijalnih korisnika za male projekte ruralnog razvoja. Popunjavanje ovog obrasca ne garantira dodjelu finansijskih sredstava.)

Označite znakom (X) Vašu općinu:

Bosansko Grahovo  
Livno  

Označite znakon (X) podmjeru planiranih investicija:

Razvoj osnovne infrastrukture
Investicije u stvaranje dodatne vrijednosti poljoprivrednih proizvoda
Razvoj agroturizma

Napomena: Jedan podnositelj može dostaviti prijedlog za jednu i više podmjera. U slučaju dostave prijedloga za više podmjera, svaki prijedlog treba biti dostavljen na zasebnom obrascu.

Opće informacije o podnositelju prijave

Ime i prezime podnositelja (firme):
Kontakt osoba i njena funkcija:  
Jezici koje podnositelj prijave govori:
Adresa podnositelja prijave:
Broj telefona:
E-mail adresa:
Datum registracije firme:
Broj članova/zaposlenih u firmi:
Broj samohranih majki u firmi:
Broj osoba s invaliditetom u firmi:

Podaci o podnositelju prijave i planiranoj investiciji

1.      Opis poslova i zadataka podnositelja prijave (min. 300 riječi):  

 

 

 

 

 

2.      Opišite direktan ili indirektan efekat vaše organizacije na cijelu općinu (min. 300 riječi):  

 

 

 

 

 

 

 

 

3.  Navedite razloge zbog kojih podnosite prijavu za finansijska sredstva (min. 250 riječi):
4. Opišite direktni ili indirektni efekat već provedene male investicije/intervencije na vas i cijelu općinu (min. 300 riječi):  

 

 

 

 

 

 

 

5.  Detaljno opišite vaše potrebe za opremom/potrebnim materijalom. Zašto podnosite prijavu za tu intervenciju? Ko će biti krajnji korisnik intervencije? Kako ćete osigurati održivost intervencije? Koliko će ljudi imati korist od intervencije? (min. 500 riječi):  

 

 

 

 

 

 

 

6.  Opišite ko će imati najviše koristi  direktno ili indirektno od intervencije i kako. Da li će intervencija/mala investicija imati značajan efekat na žene, samohrane majke, djecu, starije osobe ili na osobe sa invaliditetom? Ako je Vaš odgovor pozitivan, navedite ko su te osobe i kako će se ostvariti efekat (min. 400 riječi)  

 

 

 

 

 

 

7. Opišite svoje iskustvo u provođenju investicionih projekata koje su finansirali donatori (min. 200 riječi)  

 

 

 

 

 

8. Opišite da li podnositelj može sufinansirati intervenciju/investiciju:

Ako može, koliko posto od ukupnih troškova možete izdvojiti iz svog budžeta (sufinansiranje) ili koju vrstu doprinosa u naturi možete predložiti?

Ako ne možete, da li možete doći do finansijskih sredstava za potrebe sufinansiranja iz javnog budžeta (federalni, kantonalni, općinski)?

Da li je intervencija/investicija povezana ili se nadograđuje na drugi projekat koji se finansira iz donatorskih sredstava u kojem ste direktan korisnik? (min. 400 riječi)

Trenutna procjena potrebnih finansijskih sredstava

Instrukcije:

1.Popunite sva polja i u slučaju potrebe dodajte nove redove.

  1. U slučaju kompleksnije stavke, dostavite detaljnu tehničku specifikaciju u novom dokumentu (elektronski fajl) koji ćete priložiti uz obrazac prijedloga.
Oprema/materijal Količina Vrsta-tehnička specifikacija Ukupna cijena (KM) Sufinansiranje%

Izvor, vrsta i iznos vlastitog doprinosa u slučaju odobrenja granta (finansijski, u ljudskim resursima, u imovini):

 Sljedeći troškovi se neće finansirati:

  • Troškovi aktivnosti povezanih za pripremom prijedloga projekta i potrebne dokumentacije;
  • Dugovanja i naknade gubitaka;
  • Troškovi prije ili nakon perioda provođenja projekta
  • Renoviranje ili izgradnja zgrada (samo je građevinski materijal prihvatljiv);
  • Plaće radnicima koji su zaposleni radi provođenja intervencije
  • Nabavka životinja;
  • Naknade za inženjere/arhitekte;
  • Naknade za instaliranje;
  • Naknade za montiranje;
  • Održavanje, opravke nabavljene opreme;
  • Naknade za softver;
  • Naknade za održavanje;
  • Produžetak garancije za opremu;

Period provođenja projekta

Datum početka Datum završetka

Opišite kvantitativne i kvalitativne prednosti nakon odobrenja granta (povećanje ili diversifikacija prihoda, povećan broj zaposlenih, povećane mogućnosti zapošljavanja)

Potvrđujem da su podaci navedeni u ovoj prijavi tačni.

Datum i mjesto:

Potpis:

Lista priloga (navedite i druge priloge, ako je potrebno):

Potvrda o registraciji firme
Lista opreme koja će se nabaviti, uz tehničke specifikacije
Lista građevinskog materijala, uz procjenu troškova


Auto Milovanović traži dva djelatnika/ce u Livnu

$
0
0

Auto Milovanović d.o.o, kao jedan lidera iz oblasti trgovine auto dijelovima i servisnom opremom, sa mrežom od 18 prodajnih mjesta u BiH, 210 uposlenih i velikim brojem zadovoljnih klijenata, ostvaruje vrhunske poslovne rezultate i daje snažan doprinos razvoju cjelokupnog tržišta u zemlji. Zbog povećanja obima posla, razvoja organizacije i otvaranja novih poslovnih jedinica raspisujemo natječaj za radno mjesto:

Trgovac (m/ž), dva djelatnika/ce, mjesto rada: Livno

Profil koji tražimo:

  • Srednja stručna sprema
  • Vozačka dozvola B kategorije
  • Poželjno radno iskustva u prodaji
  • Dobro poznavanje rada u MS Office paketu
  • Proaktivnost, kreativnost, komunikativnost, odgovornost
  • Fokusiranost na klijente
  • Poznavanje autodijelova

Opis posla:

  • Obavlja prodaju u poslovnoj jedinici
  • Savjetuje i prezentiraje asortiman kupcima
  • Obavještava o stanju zaliha robe u prodavnici, po vrsti i količini
  • Uredno vodi knjigu dnevnih izvješća, knjigu reklamacija i šihtericu
  • Vrši uplatu dnevnog pazara
  • Učestvuje u popisima poslovnih jedinica
  • izvještava o aktivnostima konkurencije
  • Ističe cijene i deklaracije na artiklima
  • Vodi evidencije naručene, primljene i prodane robe

Naše obveze prema radnicima:

  • Adekvatno nagrađivanje usklađeno sa prodajnim učincima
  • Sistematičan proces orjentacije i kontinuirana edukacija
  • Adekvatna obuka za obavljanje potrebnih aktivnosti
  • Rad u mladom, dinamičnom i motivirajućem timu

Ukoliko zadovoljavate navedene uvjete, želite da radite u okruženju, gdje je moguće napredovati i gdje se cijene korporativne vrijednosti, te ukoliko imate želju da se zaposlite u kompaniji, koja se odlikuje suvremenim i profesionalnim pristupom poslovanja, onda ste prava osoba za naš tim.

Zainteresirani kandidati svoj CV za konkurs mogu proslijediti na e-mail adresu:
zaposlenje@automilovanovic.com ili ispuniti upitnik na http://www.automilovanovic.com/konkursi/

Natječaj ostaje otvoren do 20.02.2019.
Samo kandidati koji uđu u uži izbor, biće pozvani na intervju i obavješteni o konačnim rezultatima natječaja.

Projekt podrške lokalnog razvoja Livna i Bosanskog Grahova

$
0
0

Sredstva su bespovratna te će se osiguravati kroz nabavku materijala, odnosno opreme, a prijave se primaju do 22. veljače 2019. godine.

Na području grada Livna i općine Bosansko Grahovo provodit će se projekt pod nazivom “Podrška pripremi planiranja lokalnog razvoja vođenog zajednicom i implementacija pilot projekta”.

U sklopu ovog projekta objavljen je javni poziv za dostavljanje prijedloga za financiranje projekta kroz mala ulaganja u cilju jačanja kvalitete života u ruralnim sredinama na području navedenog grada i općine, na koji se mogu prijaviti Grad Livno, Općina Bosansko Grahovo, lokalne javne institucije (škole, vrtići, itd.), udruge, neprofitne organizacije, vjerske neprofitne organizacije i crkve, prenosi Fena.

Projekti se moraju zasnivati uglavnom na tri podmjere poput razvoja osnovne infrastrukture kroz opremu i građevinski materijal, ulaganje u stvaranje dodatne vrijednosti poljoprivrednih proizvoda kroz ulaganje u mehanizaciju i opremu te razvoj agroturizma u nabavci alata i opreme i potrebnih drugih usluga.

Podnositelj prijedloga mora imati najmanje 5 godina radnog iskustva u poljoprivredi ako se planirana investicija odnosi na razvoj agroturizma, te relevantno radno iskustvo u agroturizmu, također najmanje 5 godina ukoliko se prijedlog projekta odnosi na ulaganja u stvaranje dodatne vrijednosti poljoprivrednih proizvoda ili na razvoj agroturizma, a donator zadržava pravo da ne dodijeli raspoloživa sredstva iz razloga nedovoljne kvalitete, relevantnosti ili broja primljenih prijedloga.

Sredstva su bespovratna te će se osiguravati kroz nabavku materijala, odnosno opreme, a prijave se primaju do 22. veljače 2019. godine.

Financijska sredstva osigurava Vlada Mađarske u okviru spomenutog projekta kojeg provodi Organizacija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO).

Dnevnik.ba

SVJEDOČANSTVA TRIJU GENERACIJA IZ OBITELJI VRDOLJAK Sutra će Bog providjeti…

$
0
0

Snimio: V. Čutura | Ivka i Pero Vrdoljak
»Bog nas je nagradio sa šestero djece, tri zeta, snahom, dvadeset i troje unučadi, od kojih je šestero već oženjeno i udano te od njih imamo 13 praunučadi. To je blagoslov«, ističe dijamantna jubilarka Ivka Vrdoljak.
Kroz povijest čovječanstvo je opstajalo zahvaljujući roditeljstvu, rađanju novoga života bez obzira na gospodarske, sociološke, kulturne, pravne i političke okolnosti. A danas se sve više u medijima rabi sintagma »teško je imati djecu«. Često se time pravda da je teško osigurati egzistenciju i sve ono što bi djeca i njihovi roditelji željeli. No svako doba ima svoja obilježja, svoje teškoće, a prvi redci Biblije pozivaju na opstanak čovječanstva. »Muško i žensko« pozvani su pred Bogom i čovječanstvom održati svoj rod i porod. Danas je institucija braka izložena brojnim progonima, medijskim manipulacijama, političkim prijevarama, pa i sa psihološkoga i psihijatrijskoga gledišta promatrano, nerijetko patološkim odlukama.

Ivka i Pero Vrdoljak, koji su proslavili 60 godina braka, imaju brojno potomstvo, a svjedoče da su prolazili kroz različite društveno-političke sustave i okolnosti. Istodobno, u priči su i brakovi njihove djece i unučadi. Njihovu obnovu bračnih zavjeta u crkvi sv. Franje na zagrebačkom Ksaveru nedavno je predvodio na misnom slavlju zlatomisnik fra Josip Vrdoljak, trećoredac koji je slavljenikov brat. U proslavi su sudjelovale tri generacije iz obitelji i sve tri rado svjedoče.

Ni konja ni partizana
Dijamantna Ivka Vrdoljak rođena je u obitelji Perković 11. ožujka 1941. u selu Glavicama u župi Vidoši kod Livna kao najstarije dijete Dragojke i Josipa Perkovića koji su imali četvero djece. Rođena je za vrijeme Drugoga svjetskoga rata te je ranu mladost sa svojom braćom i sestrama provodila odrastajući uz majku i otca koji su živjeli svoju vjeru i u teškim trenutcima neimaštine, ali uvijek su mislili na druge.

»Majka mi je bila trećoretkinja, a samoga vremena Drugoga svjetskoga rata ne sjećam se dobro«, navodi Ivka. »Znam da se nije imalo, ali kako su moji roditelji bili ipak iz malo bolje kuće, jer djed je bio šumar, pamtim da je majka uvijek pomagala ljudima u selu i pazila tko nije imao da mu se pomogne. Otac mi je dugo bio bez posla, bavio se samo poljoprivredom, što nije bilo dovoljno za prehranjivanje obitelji te je na kraju otišao na rad u Njemačku.«

Dijamantni jubilarac Pero Vrdoljak rođen je 11. ožujka 1936. u selu Žabljaku kraj Livna kao najstarije od četvero djece Ljube i Ive Vrdoljaka. Odrastanje i ranu mladost proveo je za vrijeme Drugoga svjetskoga rata. »Pamtim da su vremena bila jako teška, sjećam se da se otac skrivao da ga ne odvedu partizani«, navodi Pero. »Isto tako sjećam se događaja kad su nam partizani oduzeli konje uz obećanje da će ih vratiti. Kao dijete cijeli dan sam čekao, ali ni konja ni njih. Odrastao sam sa svoja tri brata u obitelji, a tada je iz šire obitelji više njih odlazilo u svećenike i časne sestre. Tako je i jedan moj brat otišao u franjevce za svećenika u Zagreb. Radost nam je da je brat Josip krajem prošle godine proslavio zlatni svećenički jubilej, a mi dijamantni pir.«

Dijamantni supružnici navode da su se upoznali na jednoj svadbi. Poslije je Pero otišao u vojsku na dvije godine, a po povratku iz vojske, dok ga je Ivka nestrpljivo čekala, odlučili su se oženiti i vjenčali su se 18. siječnja 1959. »Vremena su bila iznimno teška jer tada se živjelo u zajednici i bilo je više generacija u obitelji, ali uvijek se poštivalo starije. Kad nam se rodila druga kći, odlučio sam poći u Njemačku da zaradim nešto za obitelj«, navodi dijamantni Pero. »Računao sam ostat ću do dvije godine, no ostao sam 17 godina. U to doba u Livnu nam se rodila i treća kći, pa sam uz nešto zarade sa suprugom odlučio kupiti gradilište u Remetama u Zagrebu i tu sagraditi kuću. Sami smo je gradili, supruga Ivka mi je bila pomoćnik i tako smo se 1967. preselili u Remete.«

Gledali je čudno u trudnoći
Slavljenica Ivka priča da su joj najteže godine bile kad je sama s troje djece vrlo brzo bila trudna s četvrtim djetetom. »Svi su me gledali u čudu i dijelili savjete kako da se toga riješim. Zbog brata koji je išao u svećenike bili smo i na meti za rušenje kuće, ali Bog nađe načina i pošalje svoju pomoć. Veliku snagu imala sam u vjeri i molitvi, a pomoć i oslonac bio nam je tadašnji župnik o. Ante Stantić koji nam je u najtežim prilikama i kušnjama znao uputiti pravu riječ i dati snage za dalje. Kako su odmicale godine, u Zagrebu se rodilo još troje djece. Dakle, troje nam je rođenih u Livnu, a troje u Zagrebu. Bilo je teškoća, ali uz Božju pomoć išlo je uvijek naprijed. Suprug Pero se 1978. odlučio vratiti i nastaviti život s obitelji. Po povratku je otvorio građevinski obrt. Isto tako po njegovu povratku trebalo se naučiti zajedno živjeti jer sve te godine navikla sam sama donositi odluke, a sad je trebalo naučiti zajedno rješavati teškoće. Bilo nam je potrebno gotovo ponovno upoznavanje. Početkom Domovinskoga rata najstariji sin je otišao u rat. Bio je zarobljen i u zarobljeništvu je proveo šest mjeseci i četiri dana. U najteže vrijeme jedinu snagu nalazili smo u svakodnevnoj molitvi krunice. Krunica se i dandanas moli u našoj obitelji, tako nekad nas ima više, a ponekad samo nas dvoje, kako tko može od obveza. Zna se i danas da je u određeno vrijeme molitva.«

Jubilarac Pero ističe: da bi brak bio uspješan, muž treba slušati i poštivati suprugu, jer samo s dogovorom i međusobnim uvažavanjem u životu se rješavaju problemi. »Bitno je povjerenje i razumijevanje, ali i vjera. Posebno molitva daje snagu za lakši prolazak kroz poteškoće. Djecu smo učili da poštuju starije i da kroz sve nedaće, ali i kroz lijepe trenutke u životu, idu hrabro s vjerom.« Supružnici Vrdoljak svjedoče da se vjernik ne smije bojati budućnosti, a isto tako da nitko nema pravo prekidati kontinuitet čovječanstva. »Danas je dan takav kakav je, a za sutra će Bog providjeti, stoga se u njega treba pouzdati. Cijeli svoj život okruženi smo ljudima koji su nam na nesebičan način pomagali, i onda kad se nismo nadali. Najstarija kći Marija je u Djelu Marijinu, pokret Fokolara, gdje je svoj život posvetila Bogu. Ostala djeca: Terezija, Josipa, Ivica i Kristina imaju svoje obitelji, a najmlađi sin Franjo još je s nama. Ljubav Božju osjećamo i preko ljudi koji su bili ili još jesu dio našega života, a svojom su nas nazočnošću obogatili. Bog nas je nagradio sa šestero djece, tri zeta, snahom, dvadeset i troje unučadi, od kojih je šestero već oženjeno i udano te od njih imamo 13 praunučadi. To je blagoslov«, zaključila je jubilarka Ivka.

Kliknite za pregled vrtuljka

Bog je uvijek tu!
Kći Josipa, rođena 1963. u Livnu, sa suprugom Ljubomirom Čuvalom već je 35 godina u braku. »Ranu mladost provela sam u Livnu, a u Zagreb sam se doselila s pet godina«, navodi. Njezin je suprug Ljubomir Čuvalo rođen 1961. u Zagrebu. »Upoznali smo se u Zagrebu te nakon dvije godine poznanstva vjenčali smo se 14. siječnja 1984. Imamo četvero djece, snahu i dvoje unučadi.« Prisjećajući se prvih kontakata, Josipa kaže: »Kad sam upoznala supruga, vrlo mi je važno bilo da imamo iste vrijednosti o životu. U to vrijeme ja sam bila vezana uz crkvu u Remetama, gdje sam redovito išla na srednjoškolski i studenski vjeronauk te se i on vrlo brzo priključio. Mogu reći da mi je taj period našega upoznavanja i pripremanja za zajednički život puno značio i jačao me u ljubavi i učenju kako prihvatiti naše različitosti. Danas, kad gledam unazad, vremena su se strahovito promijenila. Naši su roditelji odrastali u velikoj zajednici, u kojoj je bilo više obitelji i postupno su se odvajale u samostalna kućanstva. Danas se mladi sve teže odlučuju na zasnivanje obitelji, a jedan od problema je ‘nemamo gdje’. Kad sam se udala, živjela sam u kući zajedno s roditeljima te bratom i sestrom moga supruga. Nije mi to bilo teško jer sam odrasla u velikoj obitelji. Zapravo, tada je bilo normalno živjeti skupa s roditeljima. Istina, i ja sam tada željela biti sama, imati svoj kutak, ali život u zajednici me obogatio na svoj način. Imala sam uzore u svojim roditeljima, ali i roditeljima svoga supruga. Mislim da treba puno toga naučiti iz života roditelja. Njihova vjera i pouzdanje u Boga trebaju nam biti primjer da i u trenutcima kad sve izgleda nerješivo i kad se čini da nema izlaza, Bog je uvijek tu, treba mu se otvoriti i kako kaže moja majka: ‘Danas je dan takav, a sutra će Bog providjeti.’«

Brak je avantura ljubavi
Ljubomir Čuvalo potječe iz čuvene obitelji Čuvala, koja je dala brojne franjevce, književnike, publiciste… »Kada smo nas dvoje ulazili u zajednički život, postupno smo upoznavali jedno drugo, a to činimo i dandanas«, navodi Ljubomir. »Zajednički rješavamo sve probleme koje pred nas stavlja avantura života. Nismo imali ništa unaprijed definirano, dakle ni stan, ni broj djece. Uzdali smo se u pomoć svoje okoline, a i vjerovali smo da će nam i Bog pomoći. Danas mladi smatraju da im sve treba biti unaprijed riješeno. Često čujem promišljanja da prije braka moraju imati riješeno pitanje i stana, auta, posla, broja djece. I onda, ako nešto ne bude po tom planu, nesretni su i okrivljuju sve oko sebe za to. To je razlog zašto se i ne odlučuju za zajednički bračni život. Kad ulazi u brak, osoba se mora odreći polovice sebe da bi napravila mjesta za onoga drugoga. Često današnji mladi ljudi nisu spremni na odricanje. Moderna tehnologija i društvene mreže uz nekoliko klikova mišem otkrivaju sve o svakome i mladi gube čar međusobnoga otkrivanja. Mediji nameću toleranciju kao glavnu pretpostavku zajedničkoga života, a ona to nije. Tolerancija je dopušteno odstupanje od određenih graničnih vrijednosti, a ljubav je bezgranična. Suživot pretpostavlja trpljenje u zajedničkom životu, a ne samo radost zajedničkoga življenja. Mi svojoj djeci pokušavamo pokazati pravi put svojom ljubavlju i zajedničkim životom da shvate da moraju biti spremni na rješavanje svih problema koje su u stanju riješiti, ali isto tako da moraju shvatiti da postoje stvari koje moraju prepustiti u Božje ruke«, kaže Ljubomir.

Svaki je novi život radost
U dijamantnom slavlju je sudjelovala i treća generacija iz obitelji Vrdoljak. Tomislav Martinović, sin kćeri Terezije, odnosno unuk jubilaraca, ima 35 godina, a sa suprugom Jelenom u braku je devetu godinu. »Sljedeće godine slavimo desetu godišnjicu braka«, navodi Martinović. »S bakom i djedom uvijek sam bio povezan, a neko sam vrijeme s roditeljima živio u njihovoj kući. Kroz njihov dom prošlo je mnogo stanara, baka i djed uvijek su ih dočekivali raširenih ruku s osmijehom na licu. Nije im uvijek bilo bajno, ali nikada im nije bilo teško učiniti nešto za drugoga. Drugačije nije ni danas unatoč godinama. Uvijek su davali ne očekujući ništa zauzvrat. U bakinoj i djedovoj kući uvijek je vesela i ugodna atmosfera, zato im je kuća uvijek puna gostiju. Ako igdje možemo sresti rođaka kojega nismo dugo vidjeli, bakina i djedova kuća mjesto je gdje ćemo se sigurno sresti. Iako imaju brojnu obitelj, uspjeli su tu obitelj održati složnom, a to zahtijeva ubijanje sebičnosti i stavljanje sebe u službu drugoga, što je ponekad teško. U samim ljudskim odnosima i ljubavi prema životu ništa se nije promijenilo unatoč promjenama vanjskih okolnosti. Upravo su nam baka i djed pokazali da je dom ispunjen veseljem ako život prati otvorenost, poniznost, sloga i molitva. »Svaki je novi život radost i on je najvažniji, posebice u današnje vrijeme kad je institucija braka na klimavim nogama. Upravo brakovi koji su se održali kroz brojne promjene u društvu putokaz su da je moguće voljeti se i poštovati do kraja života.« Vjera je ključna, a nju treba oplemenjivati zajedničkom molitvom. To je vodilja, jer bez vjere nema ni odricanja ni žrtve, a ni darivanja iz ljubavi prema drugomu. Supruga i ja imamo četvero djece. Nije lako odgajati djecu u današnje vrijeme, ali ako djeca imaju živi primjer u svom životu, vjerujem da iz toga primjera i uče. Teško je, ali uz vjeru i molitvu nema straha ni od čega, to su nas naučili dijamantni jubilarci djed i baka«, zaključio je Martinović.

https://www.glas-koncila.hr/

FLK / N.N. (14): “Moji roditelji ne znaju da pušim šišu!”

$
0
0

Karakteristično za mlade ljude je da su znatiželjini, vole zabavu i žele biti prihvaćeni u društvu. Nažalost, ponekad se to manifestira kroz opasne navike poput cigareta, alkohola, a u posljednje vrijeme trenda zvanog nargila ili šiša.
Diljem Bosne i Hercegovine niču tzv. šiša barovi u kojima se puši vodena lula, aparat iz kojeg se udiše duhanski dim začinjen raznim aromama, a njezini konzumenti nerijetko su maloljetne osobe.

Nargila potječe iz istočnih zemalja, iz Perzije i Indije, a u Europu je došla preko Turske. Popularna je svuda u svijetu. Dostupne su i može ih se kupiti u svakoj bolje opremljenoj trgovini duhanskim proizvodima .

U Livnu je dostupna u samo jednom ugostiteljskom objektu te je velik broj srednjoškolaca i osnovnoškolaca izložena ovoj vrsti zabave. Razgovarali smo s nekoliko mladih koji su probali te saznali što ih to privlači i odobravaju li roditelji konzumaciju iste.

N.N. (18) “Ja sam pušila nargilu za opuštanje. Ima fin okus. Moja mama je znala za to i odobrila je. Trošila sam oko 30 KM tjedno. No, ne pušim više zbog zdravlja i treninga.”

N.N. (16) “Moji roditelji ne znaju da pušim, ne znam bi li odobrili, nikad ih nisam pitala. Jedna nargila košta 7 KM, a ne konzumiram je često. Finog je okusa i dobar je osjećaj, opušta.”

N.N. (14) “Moji roditelji ne znaju da pušim šišu. Često su mi govorili da to nije dobro. I da ne žele da pušim. Potrošim 10 KM svako 2-3 dana . Privlačna je zbog dobrog okusa, sviđa mi se dim, fora je.”

N. N (15) “Kratko sam pušila nargilu jer su me prijatelji nagovorili i bila sam slabog karaktera. Moji roditelji nisu znali i nikako to ne bi odobrili. Potrošila sam samo 7 KM. Nema ništa privlačno u njoj, pušila sam samo zbog društva.”

Zaključili smo da većina roditelja ne odobrava djeci ovu popularnu lulu, ali ima i onih koji vjeruju da bi zabranivši im, djeci bilo još zanimljivije pa popuste vjerujući da nije toliko štetna.

Kakvo je stajalište medicinske struke i Svjetske zdravstvene organizacije, pitali smo dr. med Jandru Hrgića, specijalista pedijatrije koji nam je odgovorio da upotrebom nargile osoba u svoj organizam unosi kancerogene i otrovne tvari koje ozbiljno narušavaju zdravlje. Da bi nargila gorila koristi se ugljen, tj kruto gorivo o čijem sastavu ne znamo gotovo ništa. Prilikom korištenja nargile osoba udiše dim koji nastaje sagorijevanjem duhana, ali također i plinove koji nastaju sagorijevanjem ugljena. Tom prilikom se otpuštaju visoke koncentracije ugljičnog monoksida , metala i kancerogenih tvari.

Pribor za korištenje donosi određene rizike i infekcije jer se cijev kroz koju prolazi dim ne može potpuno očistiti. Liječnik ističe kako ovaj trend među učenicima srednjih i osnovnih škola uzima maha i da se o štetnim posljedicama zna malo ili nimalo. Navodi da su štetne posljedice sljedeće:

– upotrebom nargile unosite nikotin, tvar koja potiče ovisnost
– duhanski dim koji osoba udiše sadrži sve štetne tvari koje se unose i cigaretama
– povećan je rizik za razvoj karcinoma pluća, grla, kroničnih bolesti dišnih putova, srca i krvnih žila
– aromatizirani duhan i arome koje se koriste otpuštaju otrove i povećavaju rizik za karcinom usta
– i pasivni pušači su u rizičnoj skupini

Ono što posebno naglašava jest da dugotrajnom konzumacijom nargile razvija se psihička ovisnost, a prestanak djelovanja tvari izaziva simptome poput glavobolje, napetosti, agresivnosti. Uvijek postoji opasnost zloupotrebe nargile te dodavanjem različitih psihoaktivnih tvari i ilegalnih droga.

Za kraj smo pitali liječnika koju bi poruku poslao mladima.
“S obzirom na štetnost duhana , tako i nargile, apeliram mlade da dobro razmisle prije nego krenu konzumirati bilo što od navedenog, a one koji to već koriste da što prestanu s tom ružnom navikom i uživaju u kvalitetnijim i ljepšim stvarima.”

Mi se s dr. Hrgićem potpuno slažemo i pozivamo svoje vršnjake i one nešto starije na sportske, glazbene, plesne i druge aktivnosti koje će nam pomoći izrasti u kvalitetne osobe umjesto u ovisnike o nargili.

Novinarska sekcija OŠ ,,Fra Lovro Karaula”

Dr Jandre Hrgić sa novinarskom sekcijom OŠ “Fra Lovro Karaula” Livno

 

Marko Beljan: Nisam hodao samo kad sam bio beba

$
0
0

Mediji u našoj zemlji, ali i regionu, posljednjih dana pišu o Marku Beljanu iz Livna kao svjetskom čudu. “Čudo u mostarskoj bolnici”, “Prohodao nakon 16 godina”, “Nevjerovatna priča iz Livna, ustao na noge”, samo su neki od naslova tekstova o Coti, kako Beljana zovu prijatelji i poznanici.

Sve je krenulo iz mostarske Sveučilišne bolnice, kada su objavili informaciju da je Beljan 16 godina bio nepokretan i da je sada konačno prohodao.

Blagi poremećaj

Reporteri “Dnevnog avaza” posjetili su jučer Beljanovo rodno selo Lopatice, desetak minuta vožnje od Livna. Cotu smo zatekli u kavani “Seljak”, gdje je sjedio s prijateljima. Križao je posljednji listić igre na sreću i ispijao kavu.

– Marko, evo došli da te vode u parlament, pametniji si od pola njih – govori konobar Mišo Mišković, gazdin sin.

Svi se smiju. I Beljan se smije.

– Marko se vazda smije. Zato ga ne vodimo na sahrane. To je naš Goran Bare, isti on. I rokeri su obojica – dodaje gazda Vinko Mišković.

Beljana pitamo je li točno da nije mogao hodati 16 godina i da je sada ozdravio.

– Ja nisam mogao hodati samo kad sam beba bio, to je jedno godina i pol mog života – govori nam.

Njegovi prijatelji pričaju umjesto njega:

– Bio je čovjek bolestan, bio je na liječenju i u Zagrebu i u Mostaru. Ali, nije bio nepokretan! Pa on je više kilometara napravio od svih nas. Ne znam, nekome je, izgleda, trebala senzacija. I niko od tih koji pišu da je Cota invalid, nije došao ovamo. Svaki dan sjedimo, on nekoliko puta ide do Livna.

Zezaju se na Beljanov račun.

– Sad ćeš biti popularniji od Tite – govore kroz smijeh.

Ipak, činjenica je da je u bolnici u Mostaru, ali i u Zagrebu, dobio ozbiljne dijagnoze.

– Imao sam ja problema. I sad sam bolestan. Ali sam mogao i mogu hodati. Najgore mi je što ljudi ovdje znaju ‘ko sam i sad se zbog onoga što se piše svi smiju i zezaju me – dodaje Beljan.

Kaže da je posljednji put otišao u bolnicu poslije Božića, a izašao poslije Nove godine.

– Pišu da je stalno išao doktorima u Zagreb. Nije bio tamo pet godina. I godine su mu pogriješili, on ima 52 godine, a ne 54 – dodaje Vinko Mišković.

Bog, pa doktor!

Cota ne želi napadati doktore, kaže: „Bog pa doktor!“

– Evo, samo da još jedan krug odigram i idem u Livno – veli Beljan.

Vinko i Mišo kažu da on stopira, a ako mu nitko ne stane da ga poveze, on ode pješice.

Šta je izjavila doktorica iz Mostara

Nataša Pejanović-Škobić, specijalistica neurologije u Sveučilišnoj bolnici Mostar, za bolnički list „Glas zdravlja“ kazala je da je kod pacijenta bolest počela 2002. godine.

– U principu, on je bio potpuno nepokretan čovjek, vezan uz postelju, nije govorio, nije jeo, nije mogao kontrolirati stolicu, mokrenje, uistinu težak bolesnik, jedan od onih koji predstavljaju pravi izazov za postavljanje točne dijagnoze i uključivanje odgovarajuće terapije, ali isto tako i jedan od onih bolesnika zbog kojeg ste istinski sretni kada ga vidite oporavljenog kako normalno hoda, priča, jede i samostalno funkcionira za tako kratko vrijeme nakon uključenja odgovarajuće terapije – istakla je dr. Pejanović-Škobić. www.avaz.ba

 

ELCOL ELEKTRO – Nova trgovina elektromaterijala u Livnu

Livno: Određen pritvor za uhićene u akciji “Kalin”

$
0
0

Općinski sud u Livnu, na prijedlog Tužilaštva, odredio je jednomjesečni pritvor osumnjičenima P. G. (47) i L. G. (42) u Tomislavgradu zbog krivičnog djela neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.

Osumnjičeni su uhapšeni u sklopu akcije “Kalin”, koju su proveli službenici FUP-a, uz podršku Specijalne policije i Sektora za podršku FUP-a i asistenciju OSA-e BiH i MUP-a HBŽ, a prema nalogu Općinskog suda Livno i pod nadzorom Tužilaštva HBŽ.

U akciji je zaplijenjeno oko 7 kilograma opojne droge, koja svojim izgledom asocira na marihuanu, a koju su osumnjičeni nabavili radi daljnje preprodaje.

Nakon kriminalističke obrade, uz izvještaj o počinjenom krivičnom djelu, osumnjičeni su predani na daljnje postupanje Tužilaštvu te je nakon donošenja naredbe o provođenju istrage i ispitivanja osumnjičenih, postupajući kantonalni tužilac Općinskom sudu Livno podnio prijedlog za određivanje mjere pritvora za osumnjičene.

Nakon održanog ročišta, zbog okolnosti koje ukazuju na mogućnost bijega, kao i sumnje da bi puštanjem na slobodu osumnjičeni mogli ponoviti slično krivično djelo, postupajući sudija Općinskog suda Livno je za osumnjičene odredio mjeru pritvora u trajanju od mjesec, a daljnja istraga je u toku.

A. K.

 

https://avaz.ba

U Općini možete prijaviti štetu od vremenskih nepogoda

$
0
0

Gradsko povjerenstvo za procjenu šteta obavještava stanovnike grada Livna koji su pretrpjeli materijalnu štetu na stambenim i poslovnim objektima uslijed obilnih snježnih oborina, da sukladno članku 3. i članku 11. Uredbe o jedinstvenoj metodologiji za procjenu šteta od prirodnih i drugih nesreća („Službene novine FBiH“, broj:75/04, 38/06, 52/09 i 56/09), u ostavljenom roku prijave štete od prirodne nepogode.

Štetu mogu prijaviti sve fizičke i pravne osobe. Prijava se vrši na PR-Š obrascu u Centru za pružanje usluga građanima (šalter sala) Grada Livna svakim radnim danom od 08.00 do 16.00 sati. U prijavi je potrebito navesti opis imovine na kojoj je nastala šteta i procijenjenu vrijednost.

Rok za prijavu šteta je od ponedjeljka 11.2. 2019. do zaključno s petakom 15.2.2019.godine. Štete prijavljene poslije ovoga roka neće se razmatrati. Sve dodatne informacije mogu se dobiti na telefon: 034 /206-189 ili 034/206-227.

OBRAZAC PR – Š      

GRAD LIVNO, Gradska služba civilne zaštite – Gradsko povjerenstvo za procjenu štete

PREDMET: Prijava štete od prirodne i druge nesreće.-

 Prijavljujem štetu od prirodne i druge nesreće kojom mi je oštećena / uništena niže navedena imovina

PODACI O PODNOSITELJU PRIJAVE
1. Vlasnik ili korisnik (Ime i prezime) i adresa  

 

2. JMBG  
3. Naziv pravne osobe i sjedište  

 

4. Broj registra pravne osobe i oblik djelatnosti  

 

5. Mjesto imovine  

 

6. Telefon  

 

 

ŠTETA NA IMOVINI
Vrsta prirodne ili druge nesreće  
Datum nastanka štete  
  Opis imovine na kojoj je nastupila šteta
1. Građevine  
2. Oprema  
3. Zemljište  
4. Dugogodišnji nasadi  
5. Šume  
6. Stoka  
7. Obrtna sredstva  
8. Ostala dobra  
9. Troškovi  
  PRELIMINARNA ŠTETA U KM  

Mjesto i datum______________________

IME I PREZIME

I SVOJERUČNI POTPIS PODNOSITELJA PRIJAVE

_________________________________________

ELCOL ELEKTRO – Nova trgovina elektromaterijala u Livnu


Besplatna Dog’s Trust radionica u OŠ “Ivan Goran Kovačić” u Livnu

$
0
0

Od 04. do 08., veljače 2019. godine u svim odjelima razredne nastave OŠ “Ivan Goran Kovačić” u Livnu, održana su predavanja i radionice koje tradicionalno organizira Dog’s Trust fondacija.

Fondacija Dog’s Trust, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, jedna od najvećih svjetskih organizacija za skrb pasa, podržava uspostavljanje zakonskog, humanog i održivog sustava za upravljanje populacijom pasa, kakav imaju sve razvijene evropske zemlje, kroz programe koje financira, koordinira, nadgleda i sprovodi u suradnji s lokalnim partnerima u Bosni i Hercegovini.

Besplatne Dog’s Trust radionice višestruko su korisne, kako za djecu i školu, tako i za zajednicu u cjelini.

Prosvjetni djelatnici cijene ovakav vid edukacije jer doprinosi unapređenju i osuvremenjavanju nastave. Učenici se vesele  predavanjima i radionicama, aktivno u njima sudjeluju, iznose svoja mišljenja i stavove, te stječu nova znanja kroz suradnju sa sposobnim i empatičnim edukatorima koji su postali prepoznatljiva lica u našoj školi.

O tome učenici kažu:

Luka Lovre: Dog’s Trust radionice su jako zabavne. Uče nas da se prema psu ne ponašamo kao prema čovjeku, je pas ne voli zagrljaje i može se uplašiti ako prema njemu trčimo raširenih ruku

Ana Badrov: Dog’s Trust radionice nas uče kako sigurno pristupiti psu- da uvijek pitamo mamu, tatu i vlasnika za dozvolu, da nikada ni jednom psu, pa ni našemu, ne prilazimo dok jede ili spava.

Katarina Tolo: Najviše mi se svidjela radionica u kojoj smo se družili s pravim psom.

Ako se netko boji psa ovo je bila odlična vježba i iskustvo da se oslobodi straha, jer pas je najbolji čovjekov prijatelj. Nadamo se da ćemo i ubuduće surađivati s Dog’s Trust fondacijom!

Tatjana Terzić

ELCOL ELEKTRO – Nova trgovina elektromaterijala u Livnu

 

Lansirali livanjski sir u svemir, ljeti rade u elitnim hotelima, a sada idu i istraživati u CERN

$
0
0

Uprava Srednje strukovne škole Silvija Strahimira Kranjčevića u Livnu odavno je shvatila da se nalazi na tržištu te potencijalne učenike pokušava privući zanimanjima koja će im omogućiti zaposlenje, a ne puko popunjavanje kategorije nezaposlenih na Zavodu za zapošljavanje, piše Večernji list BiH.

STEM zanimanja

S više prakse i otvaranjem novih smjerova žele doprinijeti razvoju poljoprivrede koja je već uvrštena u strategiju razvoja HBŽ-a, ugostiteljstvu, turizmu, a u suradnji sa zavodima za zapošljavanje na razini HBŽ-a i FBiH organizira radionice “Stručno osposobljavanje za izradu 3D modela i upravljanje CNC strojevima” koje provodi Edukacijsko razvojni park HO-RUK koji je iznjedrila ova škola, odnosno njezin mladi profesorski kadar.

Puno toga je HO-RUK još napravio. Budući da smo sa svih strana okruženi napravama, a većina korisnika ne zna kako i zašto uopće rade, a još manje kako bi izradili neke vlastite, za sve one koji bi se htjeli bolje upoznati sa svijetom elektronike, shvatiti i isprobati kako stvari funkcioniraju, Edukacijski razvojni park je u suradnji s Federalnim ministarstvom razvoja, poduzetništva i obrta organizirao radionice u kojima je upoznavao polaznike s osnovama rada elektroničkih elemenata i naučio ih izrađivati elektroničke sklopove.

Cilj projekta bio je polaznicima, učenicima osnovnih i srednjih škola proširiti znanja o praktičnoj primjeni elektronike i izradu elektroničkih uređaja po vlastitom izboru te popularizirati STEM zanimanja. Prof. Saša Grabovac, ravnatelj SSŠ S. S. Kranjčevića, iznimno je ponosan i na učenike i na profesore, jer su, primjera radi, učenici ugostiteljsko-turističkog smjera odrađujući ljetnu praksu u elitnom lancu hotela na Jadranu, vlasništvo poznatog gospodarstvenika iz Livna Jake Andabaka, bili među najboljima, tako da je ta suradnja nastavljena i prošlu turističku sezonu, a bit će je i u ovoj. Osim što odrađuju obveznu praksu, zainteresirani učenici mogu raditi cijelo ljeto, primaju minimalno 4000 kuna (oko 1000 KM), imaju osiguranje, smještaj i hranu.

Gradnja novih prostorija

Škola je to koja je 17. svibnja 2017. planetarno promicala svoje Livno lansiranjem livanjskog sira u svemir. Odbrojavanje i puštanje meteorološkog balona sa sirom sa središnjeg gradskog trga pratile su brojne domaće i TV kuće iz regije…

Škola je počela i s izgradnjom novih školskih prostorija u potkrovlju. Ravnatelj Grabovac ističe kako se radovi privode kraju. – Ovdje su četiri nova kabineta, tu će biti informatika, vježbenička tvrtka, računarstvo, nekih 300 kvadrata bit će prostor i za profesore, odnosno jedan ured i konferencijska dvorana, odnosno dvorana za sastanke, za seminare ne samo školi nego općenito ovdje treba i gradu – govori ravnatelj.

Inače, školu trenutačno pohađa 560 učenika, a svake godine sve je veće zanimanje. A već u nedjelju 17. veljače 43 učenika s tri profesora put Ženeve kako bi drugi put posjetili znanstveno-istraživački centar CERN. Neopisivo je veselje i uzbuđenje učenika za koje su već dobivene akreditacije za taj posjet, s njihovim imenima i datumom posjeta.

Srednja strukovna škola Livno

CRVENI KRIŽ LIVNO: Hvala pripadnicima IPA-e koji su darovali krv

$
0
0

Jučer je skupina od 30 članova IPA-e Regionalni klub iz Hercegbosanske županije (IPA – Međunarodna policijska udruga ) darovala 30 doza krvi različitih krvnih grupa. I ova akacija DDK organizirana je u suradnji Crvenog križa općine Livno sa Službom za transfuziju krvi županijske bolnice “Dr. fra Mihovil Sučić ” u Livnu.

Nakon akcije dragovoljnog darivanja krvi, spomenutim darivateljima krvi bio je upriličen i obrok zahvalnosti u restoranu Hotela Park u Livnu, u suradnji Crvenog križa općine Livno s Crvenim križem HBŽ.

CRVENI KRIŽ OPĆINE LIVNO se i ovom prigodom zahvaljuje navedenim darivateljima i poziva i sve druge, koji su to u mogućnosti, da se uključe u buduće akcije DDK. Zahvalnost također zaslužuju i vrijedne djelatnice i djelatnici Službe za transfuziju krvi županijske bolnice u Livnu.

Tvrtka “Sunčani Hvar Hotels” organizira Dan otvorenih vrata u Livnu

$
0
0

Tvrtka “Sunčani Hvar Hotels” traži radnike za sezonu 2019. Kako bi zainteresiranima predstavili svoje poslovanje, a s druge strane upoznali potencijalne zaposlenike s uvjetima rada, predstavnici tvrtke održat će u Livnu Dan otvorenih vrata i to 15. veljače 2019. godine u vremenu od 09:00 – 13:00 sati u Hotelu Park.

Dođite i predstavite se te osigurajte sebi siguran sezonski posao u jednoj od najpoželjnijih destinacija na svijetu, poručuju iz tvrtke.

Svake godine u razdoblju od studenog do travnja Sunčani Hvar hoteli u suradnji sa zavodima za zapošljavanje održavaju Dane otvorenih vrata diljem Hrvatske te svim zainteresiranim kandidatima daju priliku da se osobno predstave. Prezentacije su proširili i na gradove i općine u BiH.

Dani otvorenih vrata održat će se od 12. do 15. veljače 2019. i to: 12. veljače 2019. i to: U Čapljini i Ljubuškom, 13. veljače 2019. u Mostaru i Širokom Brijegu, 14. veljače 2019. u Grudama, Posušju i Tomislavgradu te 15. veljače 2019. u Livnu, objavljuje Sunčani Hvar Hotels na svojoj web stranici, pozivajući zainteresirane da ih posjete na jednoj od navedenih lokacija. Također, svoju prijavu možete poslati na posao@suncanihvar.com.

Sunčani Hvar hoteli su dio CPI grupe, vodeća su hotelska kuća na najsunčanijem otoku Mediterana, otoku Hvaru.  Tvrtka je započela nove i velike investicijske projekte za renovacije hotela, ali i niz inicijativa za unaprjeđenje i  razvoj ponude destinacije. Hoteli  Adriana, Riva, Amfora i Pharos već su završili s renovacijom, te danas predstavljaju primjer vrhunske i luksuzne ponude; prvi ove vrste na hrvatskim otocima, a među najatraktivnijim na ovom dijelu Mediterana.

U ljeto 2019. otvara i novi hotel Palace Elisabeth, koji je jedna od najljepših građevina na ovim prostorima uz gradsku Loggiu i smatra se simbolom grada Hvara.

Marko Beljan: Nisam hodao samo kad sam bio beba

$
0
0

Bio je čovjek bolestan, bio je na liječenju i u Zagrebu i u Mostaru. Ali, nije bio nepokretan! Pa on je više kilometara napravio od svih nas, kažu Beljanovi prijatelji

Mediji u našoj zemlji, ali i regiji, posljednjih dana pišu o Marku Beljanu iz Livna kao svjetskom čudu. “Čudo u mostarskoj bolnici”, “Prohodao nakon 16 godina”, “Nevjerovatna priča iz Livna, ustao na noge”, samo su neki od naslova tekstova o Coti, kako Beljana zovu prijatelji i poznanici.

Sve je krenulo iz mostarske Sveučilišne bolnice, kada su objavili informaciju da je Beljan 16 godina bio nepokretan i da je sada konačno prohodao.

Blagi poremećaj

Reporteri “Dnevnog avaza” posjetili su jučer Beljanovo rodno selo Lopatice, desetak minuta vožnje od Livna. Cotu smo zatekli u kavani “Seljak”, gdje je sjedio s prijateljima. Križao je posljednji listić igre na sreću i ispijao kavu.

– Marko, evo došli da te vode u parlament, pametniji si od pola njih – govori konobar Mišo Mišković, gazdin sin.

Svi se smiju. I Beljan se smije.

– Marko se uvijek smije. Zato ga ne vodimo na sahrane. To je naš Goran Bare, isti on. I rokeri su obojica – dodaje gazda Vinko Mišković.

Beljana pitamo je li točno da nije mogao hodati 16 godina i da je sada ozdravio.

– Ja nisam mogao hodati samo kad sam beba bio, to je jedno godina i po mog života – govori nam.

Njegovi prijatelji pričaju umjesto njega:

– Bio je čovjek bolestan, bio je na liječenju i u Zagrebu i u Mostaru. Ali, nije bio nepokretan! Pa on je više kilometara napravio od svih nas. Ne znam, nekome je, izgleda, trebala senzacija. I niko od tih koji pišu da je Cota invalid, nije došao ovamo. Svaki dan sjedimo, on nekoliko puta ide do Livna.

Zezaju se na Beljanov račun.

– Sad ćeš biti popularniji od Tite – govore kroz smijeh.

Ipak, činjenica je da je u bolnici u Mostaru, ali i u Zagrebu, dobio ozbiljne dijagnoze.

– Imao sam ja problema. I sad sam bolestan. Ali sam mogao i mogu hodati. Najgore mi je što ljudi ovdje znaju tko sam i sad se zbog onoga što se piše svi smiju i zezaju me – dodaje Beljan.

Kaže da je posljednji put otišao u bolnicu poslije Božića, a izašao poslije Nove godine.

– Pišu da je stalno išao doktorima u Zagreb. Nije bio tamo pet godina. I godine su mu pogriješili, on ima 52 godine, a ne 54 – dodaje Vinko Mišković.

Bog pa doktor

Cota ne želi napadati doktore, kaže: „Bog pa doktor!“

– Evo, samo da još jedan krug odigram i idem u Livno – veli Beljan.

Vinko i Mišo kažu da on stopira, a ako mu nitko ne stane da ga poveze, on ode pješice.

Šta je izjavila doktorica iz Mostara

Nataša Pejanović-Škobić, specijalistica neurologije u Sveučilišnoj bolnici Mostar, za bolnički list „Glas zdravlja“ kazala je da je kod pacijenta bolest počela 2002. godine.

– U principu, on je bio potpuno nepokretan čovjek, vezan uz postelju, nije govorio, nije jeo, nije mogao kontrolirati stolicu, mokrenje, uistinu težak bolesnik, jedan od onih koji predstavljaju pravi izazov za postavljanje točne dijagnoze i uključivanje odgovarajuće terapije, ali isto tako i jedan od onih bolesnika zbog kojeg ste istinski sretni kada ga vidite oporavljenog kako normalno hoda, priča, jede i samostalno funkcionira za tako kratko vrijeme nakon uključenja odgovarajuće terapije – istakla je dr. Pejanović-Škobić.

https://avaz.ba

Blanka i Šejla: Oko svega se dogovore lako kao da se poznaju pola života!

$
0
0

Šejla Mujić-Kevrić kao i svako jutro je bila zaokupljena tada dvogodišnjom kćerkicom, kada joj je zazvonio telefon. S druge strane je bio njoj tada još nepoznat ženski glas:

“Sestra Blanka se predstavila i kazala kako ima jedan prijedlog za mene, te mi ukratko objasnila o čemu se radi. Ponudila mi je da zajedno sa ženama iz Udruženja žena Medžlisa Islamske zajednice Livno pokušamo pomoći jednu peteročlanu obitelj u kojoj nitko ne radi, a troje je male djece.

Bez razmišljanja sam rekla da pristajem, te sam u vrlo kratkom roku sa aktivisticama Udruženja prikupila potrebna sredstva“, počinje priču o počecima suradnje od prije dvije godine sa časnom sestrom Blankom Jeličić muallima Šejla Mujić-Kevrić, koordinatorica za rad sa ženama Medžlisa Livno i članica Odbora za međureligijsku saradnju Livno.

„Cilj je bio da od prikupljenih sredstava kupimo stroj za pranje rublja za tu obitelj. Blanka, moje kolegice muallime i ja, odvezle smo kupljeni stroj na adresu i od tada postale stalne suradnice na brojnim humanitarnim akcijama i projektima, što mi je posebno zadovoljstvo. Blanka je jedna posebna osoba i svaka suradnja sa njom me motivira na još veći trud i rad za dobrobit ljudi, u ime dragog Boga“, dodaje Šejla Mujić-Kevrić.

Njena kolegica iz humanitarnih akcija koje su uslijedile, sestra Blanka dodaje kako „što god u zajedništvu učinimo, više po milosti Božjoj postižemo“:

„Neizmjerno domišljata ljubav Boga velikoga spojila nas je po jednoj dragoj osobi u potrebi. Nismo dvojile,  žurno smo pohitale u pomoć donoseći i primajući radost što smo mogle učiniti ono malo materijalnoga dobra za koje smo bile zamoljene. Moramo znati, mi smo samo u službi Boga koji nas stvori i stavi na životni put jedna drugoj, kako bismo mogle uljepšati dane onima koji su u potrebi“.

Šejla i Blanka kažu kako ih motivira i spaja njihova zajednička misija, a da se oko svega dogovore lako kao da se poznaju pola života:

„Motivira nas i želja da u našoj zajednici postavimo određeni primjer ponašanja. Da sliku svakodnevnice u našem gradu činimo ljepšom, prijemčivom, da budemo motivacija našoj omladini kako i oni mogli da i pored svojih uvjerenja budu na koristi zajednici, rame uz rame, bez ikakvog sramljenja svoga identiteta ili ustručavanja zbog onoga što ih određuje. Nego ponosno i samosvjesno da djeluju za dobrobit svoje zajednice u kojoj žive“, kaže Šejla, a Blanka dodaje kako je uz sve to motivira i njena vjera:

„Evanđelje-radosna vijest Krista koji me pozvao da kao sestra milosrdnica živim i djelujem u duhu karizme sv. Vinka Paulskoga koji je u svakome siromahu, potrebniku gledao i prepoznavao  lice Kristovo“.

Zajedništvo u različitosti na putu dobra je, kažu Blanka i Šejla, ujedno i veliki izazov, ali im zajednički rad mnogo olakšava efikasnost u djelovanju:

„Gotovo svakodnevno nam se ljudi obraćaju za pomoć. Ljudi kojima je zaista potrebna pomoć ne oklijevaju otići i u drugu vjersku zajednicu, što je sasvim razumljivo, a onda smo tu mi da nakon analize slučaja učinimo sve što je u našoj mogućnosti da odgovorimo na zahtjev potrebitih. Prilikom podjele prehrambenih paketa za blagdane, naša suradnja će mnogo pomoći da odredimo kome je najpotrebnije i slično“, pojašnjavaju Šejla i Blanka.

Na koncu, kažu, kad se sve nabrojano posloži rezultat ne izostaje, a samim tim ni zadovoljstvo učinjenim:

„Najsretnije smo kada nakon ukazane pomoći sumiramo rezultate i utiske, te sretne i zadovoljne se vratimo kući. Sretnom me čini i sam odlazak na teren, druženje prilikom vožnje, kava prije ili poslije akcije. Sveukupan anagažman je jedno predivno iskustvo koje bi svaki humanitarac trebao da iskusi“, kaže muallima Šejla, a časna sestra Blanka se nadovezuje zaključkom:

„Najdraži rezultat su sreća potrebnika, osmjeh djeteta, zajedništvo koje svjedoči: dobro je činiti dobro, može se činiti dobro!“

Šejla Mujić-Kevrić članica je i Odbora za međureligijsku suradnju Livno koji djeluje pri međureligijskom vijeću u BiH:

“Kada je počela ova suradnja, nisam bila članica OMS Livno, ali kako sam aktivna u MRV od studentskih dana, svakako da je moja želja da doprinesem međureligijskom dijalogu potaknuta tom činjenicom.”

Svoje rezultate i aktivnosti aktivisti i članovi OMS Livno imaće priliku prezentirati na Konferenciji “Važnost jačanja međureligijskog dijaloga na lokalnoj razini u BiH” koja se održava u Sarajevu 15. i 16. veljače, koja ima za cilj promovirati poruke mira i pomirenja MRV-a široj publici, prezentirati uspjehe SID projekta pokazati jačanje mreže MRV-a i podijeliti najbolje prakse.

Članovi i aktivisti iz 15 lokalnih odbora za međureligijsku suradnju, među kojima i vjerski službenici iz BiH će prisustvovati konferenciji na kojoj će mladi i žene promovirati aktivnosti implementirane na razini odbora kroz SID projekat.

GRAD LIVNO: Oglas o prodaji zemljišta na Vagnju

$
0
0

Grad Livno putem Službe za imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina objavljuje oglas o prodaji građevinskog zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno, k.o. Prolog, putem javnog nadmetanja – licitacije i to k.č. 2561/240, (kat.broj: 68-2034/243), Kamešnica, gradilište, upisano u zk.ul. 1656, k.o.Prolog, u površini od 4800 m2, na lokalitetu Vaganj-Livno, k.č. 2561/241, (kat.broj: 68-387,68-388 i 68-2033), Kamešnica, gradilište, k.o.Prolog, u površini od 1523 mi k.č. 2561/242, (kat.broj: 68-2034/244), Kamešnica, gradilište, k.o. Prolog, u površini od 256 m2.

 

Na temelju članka 363. stavka 1. Zakona o stvarnim pravima („Službene novine F BiH“, broj: 66/13 i 100/13), članka 5., 7. i 8. Pravilnika o postupku javnog natječaja za raspolaganje nekretninama u vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, općina i gradova („Službene novine F BiH, broj: 17/14), Odluke o uvjetima i načinu raspolaganja nekretninama u vlasništvu Općine Livno („Službeni glasnik Općine Livno“ broj: 2/16), i članka 3. Odluke o prodaji građevinskog zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno, k.o. Prolog broj: 01-02-307/19 od 31. siječnja 2019.godine, Grad Livno putem Službe za imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina objavljuje

                    O G L A S

  o prodaji građevinskog zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno, k.o.Prolog, putem javnog nadmetanja-licitacije

  1. Grad Livno, Trg branitelja Livna 1, Livno, prodaje neizgrađeno građevinsko zemljište označeno kao
  • č. 2561/240, (kat.broj: 68-2034/243), Kamešnica, gradilište, upisano u zk.ul. 1656, k.o.Prolog, u površini od 4800 m2 , na lokalitetu Vaganj-Livno.

Prodaja navedene parcele izvršit će se putem javnog nadmetanja-licitacije u svrhu izgradnje gospodarskog objekta-farme.

  1. Prodaja nekretnina iz točke 1. ovog oglasa obavit će se putem javnog nadmetanja-licitacije, 05. ožujka 2019. godine u Velikoj vijećnici zgrade Grada Livna (soba broj 50, potkrovlje), sa početkom u 12,30 sati.

Pravo sudjelovanja na licitaciji imaju sve fizičke i pravne osobe koje dostave potrebnu dokumentaciju.  

Fizičke osobe, ovisno kojoj kategoriji pripadaju, za sudjelovanje na licitaciji trebaju dostaviti sljedeću dokumentaciju (u originalnu ili ovjerene kopije):

  1. a) pisanu prijavu za sudjelovanje na licitaciji sa osobnim podatcima i kontakt

telefonom (moraju dostaviti svi sudionici);

  1. b) dokaz o državljanstvu (uvjerenje o državljanstvu ne starije od šest mjeseci),

(moraju dostaviti svi sudionici);

  1. c) ako sudionik licitacije nastupa kao punomoćnik ponuditelja, uz ostalu potrebnu dokumentaciju mora biti dostavljena punomoć u formi notarski obrađene isprave koja sadrži ovlaštenje punomoćniku da može pristupiti licitaciji parcele, davati ponude za istu, te poduzimati i sve druge radnje u postupku licitacije;
  2. d) uvjerenje Službe za financije Grada Livna da ponuditelj nema dugovanja prema Gradu Livnu po bilo kojem osnovu (moraju dostaviti svi sudionici),
  3. e) dokaz o uplati jamčevine (moraju dostaviti svi sudionici),
  4. f) pisanu izjavu, u formi notarski ovjerene isprave (moraju dostaviti svi sudionici), sljedećeg sadržaja:

„ U potpunosti prihvaćam sljedeće uvjete izgradnje:

  1. a) da u roku od godinu dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora podnesem zahtjev za izdavanje odobrenja za građenje,
  2. b) da u roku od jedne godine od pravomoćnosti odobrenja za građenje izvedem pretežan dio radova na objektu/objektima, a u daljnjem roku do 5 godina od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora da završim i uplanim objekt u zemljišne knjige kod Općinskog suda u Livnu,
  3. c) da u slučaju neispunjenja obveza navedenih pod a) i b) Grad Livno zadržava pravo raskida ugovora i vraćanja nekretnine u vlasništvo Gradu uz obvezu vraćanja uplaćenog iznosa naknade i građevinske vrijednosti nedovršenog objekta, ukoliko je isti sagrađen, o čemu će se zaključiti poseban sporazum,
  4. d) da u slučaju prodaje zemljišta trećim osobama na iste prenesem obveze navedene pod a), b) i c),
  5. e) sve naprijed navedeno bit će ugrađeno u kupoprodajni ugovor “.
  6. g) dokaz da se radi o osobi koja je rođena u BiH (rodni list) ili potomku državljana

BiH ( uvjerenje o državljanstvu jednog od roditelja ne starije od šest mjeseci), mora biti dostavljen samo ako se radi o prijavi osobe koja nema BiH državljanstvo, a rođena je u BiH ili je potomak državljana BiH. Pravne osobe za sudjelovanje na licitaciji trebaju dostaviti sljedeću dokumentaciju (u originalu ili ovjerene kopije): 

  1. a) pisanu prijavu za sudjelovanje na licitaciji sa osobnim podatcima i kontakt telefonom;

b) izvod iz sudskog registra za pravne osobe ne stariji od 1 mjesec od dana izdavanja;

  1. c) ako sudionik licitacije nastupa kao punomoćnik ponuditelja, punomoć u formi

notarski obrađene isprave koja sadrži ovlaštenje punomoćniku da može pristupiti licitaciji parcele, davati ponude za istu, te poduzimati i sve druge radnje u postupku licitacije;

  1. d) uvjerenje Službe za financije Grada Livna da ponuditelj nema dugovanja prema Gradu Livnu po bilo kojem osnovu;
  2. e) dokaz o uplati jamčevine;
  3. f) pisanu izjavu, u formi notarski ovjerene isprave, sljedećeg sadržaja:

„ U potpunosti prihvaćam slijedeće uvjete izgradnje:

  1. a) da u roku od godinu dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora podnesem zahtjev za izdavanje odobrenja za građenje,
  2. b) da u roku od jedne godine od pravomoćnosti odobrenja za građenje izvedem pretežan dio radova na objektu, a u daljnjem roku do 5 godina od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora da završim i uplanim objekt u zemljišne knjige kod Općinskog suda u Livnu,
  3. c) da u slučaju neispunjenja obveza navedenih pod a) i b) Grad Livno zadržava pravo raskida ugovora i vraćanja nekretnine u vlasništvo Gradu uz obvezu vraćanja uplaćenog iznosa naknade i građevinske vrijednosti nedovršenog objekta, ukoliko je isti sagrađen, o čemu će se zaključiti poseban sporazum,
  4. d) da u slučaju prodaje zemljišta trećim osobama na iste prenesem obveze navedene pod a), b) i c),
  5. e) sve naprijed navedeno bit će ugrađeno u kupoprodajni ugovor“.

            Rok za podnošenje prijava je 15 dana od dana objave ovog oglasa u dnevnom listu (Večernji list za BiH).

Prijave se podnose u zatvorenoj kuverti na adresu: “Grad Livno, Povjerenstvo za provođenje javnog nadmetanja-licitacije, Trg branitelja Livna 1, Livno“, sa naznakom „Prijava na licitaciju za prodaju zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno (broj: 05-31-3-1437/16) – Ne otvarati“ putem prijemne kancelarije Grada Livna (šalter sala) ili preporučenom poštanskom pošiljkom.

Prijave ponuditelja koji imaju bilo kakva dugovanja prema Gradu neće se razmatrati.  Prijave trebaju sadržavati svu potrebnu dokumentaciju navedenu u točki 3., u protivnom smatrat će se nepotpunima. Nepotpune i nepravovremene prijave neće se uzeti u razmatranje.

  1. Početna cijena za nekretninu iz točke 1. iznosi 9.600,00 KM (devettisućašeststotinakonvertibilnihmaraka)

Za sudjelovanje u licitaciji, ponuditelj je dužan uplatiti jamčevinu u iznosu od 1.000,00 KM, na žiro-račun broj: 1549995000000368 u korist Proračuna Grada Livna, šifra Grada Livna je 055, vrsta prihoda 721219, u roku koji je utvrđen za dostavu prijava za sudjelovanje na licitaciji. (točka 3.)

Uplatom jamčevine sudionici licitacije prihvaćaju sve javno objavljene uvjete kupoprodaje, te naknadni prigovori i pritužbe na uvjete kupoprodaje po uplati iste, neće se razmatrati.

  1. Zainteresirane osobe mogu izvršiti razgledanje nekretnina na dan 15. veljače 2019.godine u periodu od 10 do 14 sati. Nekretninom se raspolaže u stanju „viđeno-kupljeno“.

Uvid u potrebnu dokumentaciju, njeno preuzimanje kao i sve informacije u svezi licitacije mogu se dobiti u Službi za imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina Livno,  svakim danom od 9 do 15 sati u sobi broj 28 na telefon: 034/206-218.

  1. Najpovoljnijim ponuditeljem smatra se ponuditelj koji ponudi najvišu cijenu iznad početne, pod uvjetom da ispunjava i sve druge uvjete licitacije i s istim će se zaključiti kupoprodajni ugovor u roku od 15 dana od dana zaključenja licitacije.

U slučaju odustanka najpovoljnijeg ponuditelja, najpovoljnijim ponuditeljem smatra se sljedeći ponuditelj koji je ponudio najvišu cijenu uz uvjet da prihvati najvišu ponuđenu cijenu prvog ponuditelja, a u slučaju da se nekretnina ne uspije prodati, prodaja nekretnine vršit će se neposrednom pogodbom.

Najpovoljniji ponuditelj koji je odustao od ponude i zaključenja ugovora gubi pravo na povrat jamčevine.

Sudionicima licitacije čija se ponuda ne prihvati izvršit će se povrat uplaćene jamčevine u roku od 15 dana od dana održavanja licitacije.

   Prodavatelj zadržava pravo da odustane od prodaje u svako doba prije potpisivanja ugovora iz objektivnih i opravdanih razloga.

  1. Kupac je dužan u roku od 15 dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora platiti kupoprodajnu cijenu, umanjenu za iznos jamčevine, na žiro-račun broj: 1549995000000368 u korist Proračuna Grada Livna, šifra Grada Livna je 055, vrsta prihoda 721219.

U roku od 15 dana od dana plaćanja iznosa kupoprodajne cijene, kupac će se uvesti u posjed nekretnine.

  1. Urbanističko-tehnički uvjeti za izgradnju objekta određeni su načelnom lokacijskom dozvolom broj: 07-23-4-78/19 od 21.01.2019.godine, sukladno članku 66. Zakona o prostornom uređenju („Narodne novine Hercegbosanske županije“, broj:12/14).
  2. Kupac je obvezan da u roku od godinu dana od dana zaključenja ugovora podnese

zahtjev za izdavanje odobrenja za građenje odnosno da u roku od jedne godine od pravomoćnosti odobrenja za građenje izvede pretežan dio radova na objektu, a u daljnjem roku do 5 godina od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora da završi i uplani objekt u zemljišne knjige.

U slučaju neizvršenja obveza iz prethodne odredbe, kupac je obvezan vratiti zemljište

Gradu o čemu će se zaključiti poseban sporazum o uvjetima, načinu i dinamici vraćanja kupoprodajne cijene i građevinske vrijednosti eventualno nedovršenog objekta.

Uvjeti gradnje definirani u članku 14. Odluke o prodaji građevinskog zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno, k.o.Prolog broj: 01-02-307/19 od 31. siječnja 2019.godine i ovom oglasu obvezuju i novog kupca po zaključenju kupoprodajnog ugovora, s tim da propisani rokovi počinju teći od zaključenja istog.

  1. Nagradu notaru za sačinjavanje kupoprodajnog ugovora u notarskoj formi, plaćanje poreza na promet nekretnina temeljem Zakona o porezu na promet nekretnina („Narodne novine HBŽ“, broj: 7/02) ukoliko prodaja podliježe plaćanju poreza sukladno istom, kao i naknade za troškove uknjižbe zemljišta u zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Livnu i u katastarskom operatu snosi kupac.
  2. Ovaj oglas objavit će se na oglasnoj ploči i službenoj web stranici Grada Livna, Večernjem listu za BiH i lokalnim radio postajama.

        Tekst pisane izjave iz točke 3. f) može se preuzeti sa službene web stranice Grada Livna.

                                                           Pomoćnica gradonačelnika

_________________________

Ljiljana Marelja, dipl.iur.

Broj: 05-31-3-1437/16     Livno, 07. veljače 2019.godine

 

 

Na temelju članka 363. stavka 1. Zakona o stvarnim pravima („Službene novine F BiH“, broj: 66/13 i 100/13), članka 5., 7. i 8. Pravilnika o postupku javnog natječaja za raspolaganje nekretninama u vlasništvu Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, općina i gradova („Službene novine F BiH, broj: 17/14), Odluke o uvjetima i načinu raspolaganja nekretninama u vlasništvu Općine Livno („Službeni glasnik Općine Livno“ broj: 2/16), i članka 3. Odluke o prodaji građevinskog zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno, k.o. Prolog broj: 01-02-300/19 od 31. siječnja 2019.godine, Grad Livno putem Službe za imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina o b j a v lj u j e

             O G L A S

  o prodaji građevinskog zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno, k.o.Prolog, putem javnog nadmetanja-licitacije 

  1. Grad Livno, Trg branitelja Livna 1, Livno, prodaje neizgrađena građevinska zemljišta označena kao:
  2. č. 2561/241, (kat.broj: 68-387,68-388 i 68-2033), Kamešnica, gradilište, k.o.Prolog, u površini od 1523 m2
  3. č. 2561/242, (kat.broj: 68-2034/244), Kamešnica, gradilište, k.o. Prolog, u površini od 256 m2

 Građevinska parcele upisane su u zk. ul. 1655, k.o. Prolog, a smještene su na lokalitetu Vaganj-Livno.

Prodaja navedenih parcela izvršit će se putem javnog nadmetanja-licitacije u svrhu izgradnje logističko-operativnog objekta i interventnog protupožarnog centra kao i za revitalizaciju bunara, lokvi i izvora izgradnjom novih akumulacija za vodu.

  1. Prodaja nekretnina iz točke 1. ovog oglasa obavit će se putem javnog nadmetanja-licitacije, 28. veljače 2019. godine u Velikoj vijećnici zgrade Grada Livna (soba broj 50, potkrovlje), sa početkom u 12,30 sati.
  2. Pravo sudjelovanja na licitaciji imaju sve fizičke i pravne osobe koje dostave potrebnu dokumentaciju. 

Fizičke osobe, ovisno kojoj kategoriji pripadaju, za sudjelovanje na licitaciji trebaju dostaviti sljedeću dokumentaciju (u originalnu ili ovjerene kopije):

  1. a) pisanu prijavu za sudjelovanje na licitaciji sa osobnim podatcima i kontakt

telefonom (moraju dostaviti svi sudionici);

  1. b) dokaz o državljanstvu (uvjerenje o državljanstvu ne starije od šest mjeseci),

(moraju dostaviti svi sudionici);

  1. c) ako sudionik licitacije nastupa kao punomoćnik ponuditelja, uz ostalu potrebnu

dokumentaciju mora biti dostavljena punomoć u formi notarski obrađene isprave

koja sadrži ovlaštenje punomoćniku da može pristupiti licitaciji parcele, davati

ponude za istu, te poduzimati i sve druge radnje u postupku licitacije;

  1. d) uvjerenje Službe za financije Grada Livna da ponuditelj nema dugovanja prema Gradu Livnu po bilo kojem osnovu (moraju dostaviti svi sudionici),
  2. e) dokaz o uplati jamčevine (moraju dostaviti svi sudionici),
  3. f) pisanu izjavu, u formi notarski ovjerene isprave (moraju dostaviti svi sudionici), sljedećeg sadržaja:

„ U potpunosti prihvaćam sljedeće uvjete izgradnje:

  1. a) da u roku od godinu dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora podnesem zahtjev za izdavanje odobrenja za građenje,
  2. b) da u roku od jedne godine od pravomoćnosti odobrenja za građenje izvedem pretežan dio radova na objektu/objektima, a u daljnjem roku do 5 godina od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora da završim i uplanim objekt u zemljišne knjige kod Općinskog suda u Livnu,
  3. c) da u slučaju neispunjenja obveza navedenih pod a) i b) Grad Livno zadržava pravo raskida ugovora i vraćanja nekretnine u vlasništvo Gradu uz obvezu vraćanja uplaćenog iznosa naknade i građevinske vrijednosti nedovršenog objekta, ukoliko je isti sagrađen, o čemu će se zaključiti poseban sporazum,
  4. d) da u slučaju prodaje zemljišta trećim osobama na iste prenesem obveze navedene pod a), b) i c),
  5. e) sve naprijed navedeno bit će ugrađeno u kupoprodajni ugovor “.
  6. g) dokaz da se radi o osobi koja je rođena u BiH (rodni list) ili potomku državljana

BiH ( uvjerenje o državljanstvu jednog od roditelja ne starije od šest mjeseci), mora biti dostavljen samo ako se radi o prijavi osobe koja nema BiH državljanstvo, a rođena je u BiH ili je potomak državljana BiH

Pravne osobe za sudjelovanje na licitaciji trebaju dostaviti sljedeću dokumentaciju (u originalu ili ovjerene kopije): 

  1. a) pisanu prijavu za sudjelovanje na licitaciji sa osobnim podatcima i kontakt telefonom;
  2. b) izvod iz sudskog registra za pravne osobe ne stariji od 1 mjesec od dana izdavanja;
  3. c) ako sudionik licitacije nastupa kao punomoćnik ponuditelja, punomoć u formi notarski obrađene isprave koja sadrži ovlaštenje punomoćniku da može pristupiti licitaciji parcele, davati ponude za istu, te poduzimati i sve druge radnje u postupku licitacije;
  4. d) uvjerenje Službe za financije Grada Livna da ponuditelj nema dugovanja prema Gradu Livnu po bilo kojem osnovu;
  5. e) dokaz o uplati jamčevine;
  6. f) pisanu izjavu, u formi notarski ovjerene isprave, sljedećeg sadržaja:

„ U potpunosti prihvaćam slijedeće uvjete izgradnje:

  1. a) da u roku od godinu dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora podnesem zahtjev za izdavanje odobrenja za građenje,
  2. b) da u roku od jedne godine od pravomoćnosti odobrenja za građenje izvedem pretežan dio radova na objektu, a u daljnjem roku do 5 godina od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora da završim i uplanim objekt u zemljišne knjige kod Općinskog suda u Livnu,
  3. c) da u slučaju neispunjenja obveza navedenih pod a) i b) Grad Livno zadržava pravo raskida ugovora i vraćanja nekretnine u vlasništvo Gradu uz obvezu vraćanja uplaćenog iznosa naknade i građevinske vrijednosti nedovršenog objekta, ukoliko je isti sagrađen, o čemu će se zaključiti poseban sporazum,
  4. d) da u slučaju prodaje zemljišta trećim osobama na iste prenesem obveze navedene pod a), b) i c),
  5. e) sve naprijed navedeno bit će ugrađeno u kupoprodajni ugovor“. 

            Rok za podnošenje prijava je 15 dana od dana objave ovog oglasa u dnevnom listu (Večernji list za BiH).

Prijave se podnose u zatvorenoj kuverti na adresu: “Grad Livno, Povjerenstvo za provođenje javnog nadmetanja-licitacije, Trg branitelja Livna 1, Livno“, sa naznakom „Prijava na licitaciju za prodaju zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno (broj: 05-31-3-512/18) – Ne otvarati“ putem prijemne kancelarije Grada Livna (šalter sala) ili preporučenom poštanskom pošiljkom.

Prijave ponuditelja koji imaju bilo kakva dugovanja prema Gradu neće se razmatrati.      

            Prijave trebaju sadržavati svu potrebnu dokumentaciju navedenu u točki 3., u protivnom smatrat će se nepotpunima.

Nepotpune i nepravovremene prijave neće se uzeti u razmatranje.

Početna cijena za nekretninu iz točke:

1.a) iznosi 22.845,00 KM (dvadesetdvijetisućeosamstočetrdesetpetkonvertibilnihmaraka)

1.b) iznosi 3.840,00 KM ( tritisućeosamstočetrdesetkonvertibilnihmaraka)

Za sudjelovanje u licitaciji, ponuditelj je dužan uplatiti jamčevinu u iznosu od:

 – za nekretninu pod toč. 1.a) – 2.284,50  KM;

 – za nekretninu pod toč. 1.b) – 1.000,00 KM; 

     na žiro-račun broj:1549995000000368 u korist Proračuna Grada Livna, šifra Grada Livna je 055, vrsta prihoda 721219, u roku koji je utvrđen za dostavu prijava za sudjelovanje na licitaciji. (točka 3.)

Uplatom jamčevine sudionici licitacije prihvaćaju sve javno objavljene uvjete kupoprodaje, te naknadni prigovori i pritužbe na uvjete kupoprodaje po uplati iste, neće se razmatrati.

  1. Zainteresirane osobe mogu izvršiti razgledanje nekretnina na dan 15. veljače 2019.godine u periodu od 10 do 14 sati. Nekretninom se raspolaže u stanju „viđeno-kupljeno“.

Uvid u potrebnu dokumentaciju, njeno preuzimanje kao i sve informacije u svezi licitacije mogu se dobiti u Službi za imovinsko-pravne, geodetske poslove i katastar nekretnina Livno,  svakim danom od 9 do 15 sati u sobi broj 28 na telefon: 034/206-218.

  1. Najpovoljnijim ponuditeljem smatra se ponuditelj koji ponudi najvišu cijenu iznad početne, pod uvjetom da ispunjava i sve druge uvjete licitacije i s istim će se zaključiti kupoprodajni ugovor u roku od 15 dana od dana zaključenja licitacije.

U slučaju odustanka najpovoljnijeg ponuditelja, najpovoljnijim ponuditeljem smatra se sljedeći ponuditelj koji je ponudio najvišu cijenu uz uvjet da prihvati najvišu ponuđenu cijenu prvog ponuditelja, a u slučaju da se nekretnina ne uspije prodati, prodaja nekretnine vršit će se neposrednom pogodbom.

Najpovoljniji ponuditelj koji je odustao od ponude i zaključenja ugovora gubi pravo na povrat jamčevine.

Sudionicima licitacije čija se ponuda ne prihvati izvršit će se povrat uplaćene jamčevine u roku od 15 dana od dana održavanja licitacije.

   Prodavatelj zadržava pravo da odustane od prodaje u svako doba prije potpisivanja ugovora iz objektivnih i opravdanih razloga.

 

  1. Kupac je dužan u roku od 15 dana od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora platiti kupoprodajnu cijenu, umanjenu za iznos jamčevine, na žiro-račun broj: 1549995000000368 u korist Proračuna Grada Livna, šifra Grada Livna je 055, vrsta prihoda 721219.

U roku od 15 dana od dana plaćanja iznosa kupoprodajne cijene, kupac će se uvesti u posjed nekretnine.

  1. Urbanističko-tehnički uvjeti za izgradnju objekata određeni su načelnom lokacijskom dozvolom broj: 07-23-4-77/19 od 21.01.2019.godine, sukladno članku 66. Zakona o prostornom uređenju („Narodne novine Hercegbosanske županije“, broj:12/14).
  2. Kupac je obvezan da u roku od godinu dana od dana zaključenja ugovora podnese

zahtjev za izdavanje odobrenja za građenje odnosno da u roku od jedne godine od pravomoćnosti odobrenja za građenje izvede pretežan dio radova na objektu, a u daljnjem roku do 5 godina od dana zaključenja kupoprodajnog ugovora da završi i uplani objekt u zemljišne knjige.

U slučaju neizvršenja obveza iz prethodne odredbe, kupac je obvezan vratiti zemljište

Gradu o čemu će se zaključiti poseban sporazum o uvjetima, načinu i dinamici vraćanja kupoprodajne cijene i građevinske vrijednosti eventualno nedovršenog objekta.

Uvjeti gradnje definirani u čl.14. Odluke o prodaji građevinskog zemljišta na lokalitetu Vaganj-Livno, k.o.Prolog broj: 01-02-300/19 od 31. siječnja 2019.godine i ovom oglasu obvezuju i novog kupca po zaključenju kupoprodajnog ugovora, s tim da propisani rokovi počinju teći od zaključenja istog.

  1. Nagradu notaru za sačinjavanje kupoprodajnog ugovora u notarskoj formi, plaćanje poreza na promet nekretnina temeljem Zakona o porezu na promet nekretnina („Narodne novine HBŽ“, broj: 7/02) ukoliko prodaja podliježe plaćanju poreza sukladno istom, kao i naknade za troškove uknjižbe zemljišta u zemljišnoknjižnom uredu Općinskog suda u Livnu i u katastarskom operatu snosi kupac.
  2. Ovaj oglas objavit će se na oglasnoj ploči i službenoj web stranici Grada Livna, Večernjem listu za BiH i lokalnim radio postajama.

        Tekst pisane izjave iz točke 3. f) može se preuzeti sa službene web stranice Grada Livna.

 

                                                           Pomoćnica gradonačelnika

_________________________

Ljiljana Marelja, dipl.iur.

Broj: 05-31-3-512/18

Livno, 06. veljače 2019.godine


Razgovarali smo sa: Antonio Barać

$
0
0

Antonio Barać iz Livna pobjednik je biciklističke utrke … Antonio Barać dominirao cijelom utrkom … nova pobjeda za Baraća … bili su reki od naslova kada smo ukucali u Google tražilicu njegovo ime.

Za Antonia je protekla 2018. godina bila posljednja u UCI kampu, a do nas posljednje vrijeme nisu dolazile informacije o tom sportašu koji nam dolazi iz Livna. redovno viđamo slike sa trening vožnji koje traju i po 5-6 sati, al konkretnih informacija nismo imali.

​Stoga, odlučili smo ga kontaktirati, naći se sa njim i porazgovarati o svemu pomalo, a zanimalo nas je puno toga…

BM: Pozdrav Antonio, prije svega želim da ti se zahvalim za odvojeno vrijeme, kako bismo našim čitateljima objasnili tvoje planove za novu sezonu. Gdje je danas Antonio?

Antonio: Veliki pozdrav svim čitateljima Bikemagazina. Antonio je trenutno na lokaciji Livno – Makarska, spremam se za nadolazeću sezonu koja počinje već za 20 dana.

Protekla sezona je bila posljednja za tebe u UCI kampu?

Moja prošla godina je bila posljednja u kampu, imao sam priliku i ove godine da odem u kamp, ali sam odbio tu ponudu. Učinio sam to iz razloga, jer smatram da sam proveo puno vremena u UCI kampu i vjerujem da više ne bi mogao napredovati tamo i da sam izvukao maksimum od UCI kampa. Da bi napredovali često morate raditi stvari drugačije.

U UCI-evom kampu si proveo par godina, što je za tebe to vrijeme značilo? Što su ti donijele?

U UCI kampu sam proveo čak i četiri sezone. Zaradio sam iskustvo koje na ovim predjelima ne možete steći. Imao sam priliku voziti velike U23 utrke kao što su Tour L’Avenir (Tour d France za mlade), Paris Roubaix, Tour de Flanders … sve su to velike trke u kojima se možete razviti kao vozač. Jako sam zahvalan na prilici što sam mogao biti dio kampa, ali mislim da sam napredovao do jedne razine i da sam ostao u kampu mislim da bi i dalje bio na toj razini.

Evo spomenuli smo neke od utrka, na koliko si utrka nastupio i koji su za tebe značajniji rezultati koje si postigao?

Kao što sam već spomenuo, nastupio sam na mnogo utrka mislim da je najbolji rezultat bio šesto mjesto na utrci Tour de Bretagne koja jedna od prestižnih utrka u Francuskoj. Uspjeh bi bio još i bolji da jednu etapu nisam imao mehaničkih problema, sigurno bih završio u top 5 generalno, a to je rezultat koji vas vodi u profesionalne vode. No ja ne volim spominjati izraz ”da je bilo”, jednostavno je tako moralo biti.

Kad kažemo da si iskusniji vozač, o kolikom iskustvu govorimo?

U zadnje četiri godine sam imao po sezoni preko 50 startova na utrkama i skoro svake godine sam dolazio u brojke od preko 20 tisuća kilometara, mislim da je moje tijelo i moj um spremno za ostvarivanje velikih rezultata na nadolazećim utrkama.

Po tvojoj slobodnoj procjeni koliko je bitan odlazak u UCI školu biciklizma?

Mislim da je bio jako bitan, jer bez odlaska u kamp vjerojatno se ne bi ni bavio cestovnim biciklizmu otvorio mi je neke nove životne puteve i mislim da ne bi bio tu gdje sam sada da nije bio kampa.

Koji je tvoj trenutni ranking na UCI ljestvici?

Mislim da ide i preko 1000. Nisam nastupao na mnogim UCI utrkama na kojima se lako dolazi do bodova, većinom sam vozio utrke s jako velikom konkurencijom druge kategorije koje zbog financijskih razloga su imale manje UCI kategorije. Ali UCI bodovi bi trebali biti jako važni od ove godine zbog nadolazeće Olimpijade u Tokiju i iskreno se nadam da će ih i biti.

Da li je bilo konkretnih ponuda i testiranja do Pro timova dok si bio u kampu?

Imao sam jednu odličnu ponudu koja se ugasila do samog trena potpisivanja ugovora tako da sam upao u probleme na samom početku sezone. Ali evo uz malo sreće na kraju sam našao mjesto u Meridijani.

Da se malo vratimo u našu regiju. Antonio je rodom iz Livna i tvoj prvi nastupi su bili za BiH reprezentaciju. Danas si se skrasio u Hrvatskoj, a nas zanima koliko bolje uvjete imaš u HR reprezentaciji i općenito u HBS-u. Što je to što te privuklo u HR?

Mislim da je BS-BiH je jako svjestan potencijala vozača, ali to ne znaju iskoristiti. Ne znam da li je to iz financijskih ili političkih razloga, ali mislim da Savez ne radi dobro. U HBS-u su me prihvatili odlično, imamo jako dobre uvjete i izbornika Vinka Polončića koji se bori da imamo što kvalitetniji program i što kvalitetniju pripremu za utrke. Prije sam se bavio nogometom i oduvijek sam sanjao da igram na Svjetskom prvenstvu u kockastom dresu, danas se to i ostvaruje, ali na malo drugačiji način sa šahovnicom na prsima i na dva kotača.

Na društvenim mrežama smo primjetili da si bio u Istri na pripremama?

Da bio sam na pripremama sa U23 reprezentacijom Hrvatske. To je bio jedan mali team building. Većina vozača isto vozi za Meridijanu, tako da ćemo spremni dočekati novu sezonu.

Kad već spominjemo tim i ekipu, mogli smo primjetiti da si trenutno registriran kao član ekipe Meridiana Kamen. Kako je do toga došlo?

Isto sam ranije spomenuo, da sam bio u velikim problemima nakon što me jedan tim zbog komplikacija u zadnji tren ostavio bez ugovora. Tada sam kontaktirao Vinka Polončića koji mi je otvorio mjesto u Meridijani Kamen na čemu sam mu zahvalan.

Kakvi su uvijeti u novom timu i koliko si se snašao u relativno novoj okolini?
Za par dana putujemo u Italiju na pripreme prije početka prvih utrka, gdje ćemo doznati više detalja, te upoznati ostali dio vozača iz tima, kao i osoblja tima.

Tvoji planovi za 2019. sezonu? Koje su neke od prvih utrka na kojim ćeš nastupiti?
Pokušat ću što bolje otvoriti ovu novu godinu. Startamo 24. veljače na utrci Slovenska Istra u Izoli i poslije nje vozimo već popularne utrke u Istri. Nakon toga slijedi Tour of Croatia i mnoge druge utrke u kalendaru UCI Europe toura.

Pogled u budućnost. Kada kažemo budućnost, na što prvo pomisliš? Kako ti zamišljaš tu neku bližu budućnost?

Biti ću iskren, mislim da ima šanse da jednog dana vozim World Tour, čeka me još mnogo rada i muke, ali nadam se da ću jednog dana odvoziti onaj pravi Tour de France.

Poruka za kraj?

Želio bi se zahvaliti Bikemagazinu u koji me prati još od mojih samih početaka bavljenja ovim sportom. Svim čitateljima želim mnogo kilometara u ovoj godini pa makar to bilo i na trenažeru u ovim hladnim zimskim danima. Uživajte na svojim pedalama 🙂

Mi ti svakako želimo puno sreće u novoj sezoni, kao i cijelom tvom timu BK Meridiana Kamen.

http://bikemagazin.info/

LIVNJACI SPREMAJU IZNENAĐENJE SVOJEM ZLATKU Nakon golemog interesa u Hrvatskoj, knjiga izbornika Dalića prelazi granicu

$
0
0

Knjiga “Rusija naših snova” hrvatskog izbornika Zlatka Dalića u izdanju Sportskih novosti i partnera Podravke prelazi granicu. Nakon promocija koje su izazvale golemo zanimanje u Zagrebu, Splitu, Šibeniku, Vinkovcima, Rijeci i Varaždinu, u petak u 18 sati bit će predstavljena u Poslovno-tržnom centru Forum u Livnu.

– Zanimanje za predstavljanje knjige uistinu je veliko. Da smo se odlučili za sportsku dvoranu, napunili bismo je. No, kako dvorana nije primjereno mjesto za predstavljanje knjige, mislimo da je Forum najbolje rješenje te da će atmosfera biti opuštena, upravo kako je naš izbornik djelovao ljetos u Rusiji kada je sa svojim reprezentativcima pokazao cijelom svijetu kako je Hrvatska nogometna velesila, a mi smo opet svi pokazali i u Hrvatskoj i ovdje u Bosni i Hercegovini koliko smo bili ponosni i što nam je to srebro značilo – kazao nam je Ivan Jolić, nekadašnji nogometaš, a danas jedan od organizatora promocije u Livnu.

Uz Dalića, koji je u Hrvatskoj proglašen Osobom godine u izboru Večernjeg lista, a u Livnu čovjek kojemu su sugrađani na vlastitu inicijativu dali i naziv jedne ulice, predstavljanju knjige nazočit će predsjednik HNS-a Davor Šuker, čiji su korijeni također iz livanjskog kraja, Marijan Kustić iz HNS-a, legendarni Miroslav Ćiro Blažević, kojeg je učenik Dalić nadmašio, jednako elokventni nogometni šarmer Blaž Slišković, te glavni urednik Sportskih novosti Mario Zorko.

Slijedi Trilj

Za Dalića i njegove ugledne goste Livnjaci spremaju veliko iznenađenje. Livnom će od petka prometovati autobus na kojemu će biti golema slika grada Livna i Zlatka Dalića. Livno bus je jedan od partnera, uz Podravku, PTC Forum, Pavić d.o.o., te Mljekaru Livno i Eko sir Puđa koji su se pobrinuli da predstavljanje knjige bude nezaboravni događaj za Livno. Podravka će svakom kupcu knjige darovati Linoladu, Mljekara Livno čuveni livanjski sir, a i Eko sir Puđa sprema darove.

Livno je prošloga ljeta živjelo uz Dalića i Vatrene, priredilo je i spektakularni doček na stadionu Zgoni u Livnu, na kojemu je bilo više od 40.000 ljudi. Promocija knjige “Rusija naših snova” rasplamsat će Livnu još jednom drage uspomene, a dan kasnije, u subotu, 16. veljače održat će se i u Trilju.

https://sportske.jutarnji.hr/

Livnjak u juniorima Rijeke i reprezentaciji BiH

$
0
0
Na nedavno okupljanje juniorske reprezentacije BiH u Čitluku izbornik Slaven Musa pozvao je dosta novih mladih nogometaša, većim dijelom iz klubova iz inozemstva.

Među njima bila su i dvojica juniora Rijeke, “špic” Ivan Kurbaša i vratar Marko Šušak. Kurbaša je Livnjak (rođen je 18. siječnja 2001. godine). Prije dolaska na Rujevicu nosio je majicu matičnoga Troglava i nadavao se golova za klub sa Zgona.

Livnjak puno naučio od Ivana Jolića

Stigao sam u Rijeku u siječnju prošle godine na preporuku Ivana Jolića, koji mi je bio trener u Livnu. Od njega sam puno naučio igrajući za Troglav. Sada igram u napadu za juniore Rijeke. Golovi su ono što me najviše zanima. Jesenas sam ih zabio pet, na proljeće očekujem puno više. Samo da budem zdrav! Trener Vjeko Miletić sve češće me uvodi u igru, a ja nastojim “upiti” svaki njegov savjet, naveo je 18-godišnji Livnjak Ivan Kurbaša.

Jesenski dio prvenstva Rijeka je završila pri vrhu ljestvice, ali ne zaostaje puno iza Dinama i Lokomotive.

Cilj ne krijemo,želimo naslov prvaka i nastup u juniorskoj Ligi prvaka! Ranije sam nastupao za U17 izabranu vrstu BiH kod izbornika Sakiba Malkočevića. Sada sam dobio poziv Slavena Muse, izbornika juniorske reprezentacije, na okupljanje u Čitluku. Izbornik Musa prezentirao je raznovrsne i zanimljive treninge. Meni je imponiralo što je s igračima rado razgovarao, dijelio savjete, ukazivao na pogreške koje treba ispraviti…

Hvala mu na ukazanom povjerenju. Moje je slušati, raditi, dati sve od sebe… pa, ako Bog da, postati profesionalni nogometaš. Inače, svi u svlačionici smo dobra klapa, rado se družimo i nakon treninga. Uz nogomet učim, izvanredno pohađam Ekonomsku školu, zaključio je Livnjak za Večernji list.

Kurbaša ima zanimljivu lijevu nogu i osjećaj za gol, ali treba vremena da postane “gotov” igrač. Pratim ga, ali puno ovisi o tome kako će napredovati u Rijeci… Za sada mogu reći da je Ivan Kurbaša “zanimljiv materijal”,  rekao je za Večernji list Slaven Musa, izbornik U19 reprezentacije BiH.

Ivan Kurbaša

Livno: Veliki broj nogometnih zvijezda na promociji knjige Zlatka Dalića

$
0
0

Knjiga izbornika hrvatske nogometne reprezentacije Zlatka Dalića “Rusija naših snova” (Kako smo Hrvatsku učinili najsretnijom zemljom na svijetu), u kojoj je opisao put hrvatske reprezentacije do srebra na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji, predstavljena je u petak u Livnu.

Urednici knjige, koja sadrži 180 strana, su glavni urednik Sportskih novosti Mario Zorko i novinar Dražen Antolić.

O knjizi su, uz Dalića, govorili i predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker, trener HŠK Zrinjski Blaž Slišković, bivši trener hrvatske i bosanskohercegovačke nogometne reprezentacije Ćiro Blažević, direktor natjecanja i infrastrukture HNS-a Marijan Kusić, te glavni i odgovorni urednik Sportskih novosti Mario Zorko.

U svom obraćanju pred mnogobrojnim prisutnima, Dalić je ponosno kazao kako je Livnjak i da se ponosi svojim Livnom.

“Nikada se nisam stidio reći odakle sam. Ovo je moj grad i ponosan sam na njega. Hvala vam na svemu. Nadam se da ćemo svi poraditi na tome da nam ovdje bude bolje i da mladi ne odlaze”, istaknuo je Dalić te dodao kako je knjiga za njega, prije svega, zahvala svim igračima koji su donijeli toliko zajedništva i veselja kakvog dugo nije bilo u Hrvatskoj.

Trener HŠK Zrinjski Blaž Slišković istaknuo je kako je dijelio nogometne terene i svlačionice s Dalićem, s kojim je kasnije razmjenjivao savjete u vođenju momčadi na suparničkim trenerskim klupama.

Predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Davor Šuker i direktor natjecanja i infrastrukture HNS-a Marijan Kusić u kratkim su crtama pojasnili kako je Dalić izabran za izbornika te ostvario najveći uspjeh za Hrvate na svjetskim nogometnim prvenstvima.

Šuker je također najavio mogućnost dolaska hrvatske nogometne reprezentacije u Livno gdje bi se održala revijalna utakmica.

U ime izdavača, Sportskih novosti govorio je glavni i odgovorni urednik Mario Zorko koji je pojasnio kako Dalić u početku, nije bio za ovu ideju, no da je na kraju ipak pristao, ali samo uz uvjet da sva njegova zarada ide u humanitarne svrhe.

Riječ je o jedinstvenoj knjizi izbornika koji je s Hrvatskom napravio povijesni pothvat na SP-u u Rusiji, o Dalićevom pogledu iznutra o veličanstvenom pohodu do finala Svjetskog prvenstva, njegovoj iskrenoj priči sa skrivenim detaljima i dramatičnom putu kako je s “izgubljenom generacijom” osvojio svijet i ujedinio Hrvatsku.

Zlatko Dalić svu zaradu od knjige daruje u humanitarne svrhe, Zakladi Vatreno srce za pomoć potrebitoj djeci.

https://www.radiosarajevo.ba

VIDEO / Fenomenalan prizor iz zraka: Led je napustio Buško jezero

$
0
0

Buško jezero je jezero koje se nastavlja na Livanjsko polje.

Nastalo sedamdesetih godina prošlog stoljeća, kao zajednički projekat vlasti Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

Tijekom zime i niskih temperatura ledena ploha pojavi se na ovom lijepom i vrlo specifičnom dijelu Bosne i Hercegovine.

Ekipa Dron.ba snimila je prevečerje u kojem je led napustio Buško jezero.

https://tuzlanski.ba/

Viewing all 7641 articles
Browse latest View live