Quantcast
Channel: Livno – Relax Portal
Viewing all 7641 articles
Browse latest View live

ELCOL ELEKTRO – Nova trgovina elektromaterijala u Livnu

$
0
0

Vrhunski opremljena trgovina elektromaterijala u Livnu

Kabeli slabe i jake struje, instalacijski materijal, sklopna tehnika, osigurači, oprema za gromobransku i tehničku zaštitu građevina, led i ostala industrijska i dekorativna rasvjeta.

Sve s potpisom vrhunskih proizvođača:  Končar, OEZ, ABL, Emos, V-Tac, talijanski Vimar i Gewis te renomirani kvalitetni proizvodi najboljih njemačkih proizvođača Radium i ABB. Posjetite nas u ulici Splitska bb, na kolodvoru u Livnu ili nas kontaktirajte na broj 034 206 341

Gradite i renovirate dom ili poslovni prostor? Želite najbolje za sebe po povoljnim cijenama?

Elcol Elektro je tu za Vas!

 


NOVČANA NAKNADA ZA NOVOROĐENČAD U LIVNU 400 KM

$
0
0

Gradsko vijeće Livna usvojilo je Odluku o novčanoj naknadi za novorođenu djecu na području Grada Livna. Visina novčane naknade za prvo i drugo novorođeno dijete iznosi 400 maraka, a za treće i svako slijedeće novorođeno dijete 500 maraka.

Pravo na isplatu jednokratne novčane naknade za novorođenu djecu imaju obitelji čiji je jedan od roditelja, odnosno staratelja, s prebivalištem u Livnu najmanje 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje tog prava.

Gradsko vijeće usvojilo je i Odluku o planu raspodjele novčanih sredstava za sport i sportsku infrastrukturu u 2019. godini.

Prema toj odluci iz gradskog proračuna ukupno će biti podijeljeno 230.000 maraka, i to 50.000 maraka za sportsku infrastrukturu, NK Troglav 1918 dobit će 54.000 maraka, NK Kamešnica Podhum 29.000 maraka, ŽKK Livno 15.000 maraka, MNK Seljak Livno i Taekwondo klub Magone po 14.000 maraka, ŽOK Troglav 13.000 maraka, MKK Livno 12.000 maraka, dok će ostali sportskim klubovima koji djeluju na području Livna pripasti iznosi od 1.000 do 5.000 maraka.

Vijećnici su razmatrali i informaciju Policijske uprave Livno o stanju sigurnosti u 2018. godini, koje je ocijenjeno povoljnim i stabilnim.

Načelnik Policijske uprave Livno Robert Vidović i zapovjednik PP Livno Damir Marijan kazao je kako je u 2018. godini evidentiran ukupno 151 kazneno djelo iz područja općeg kriminaliteta, što je za 24 kaznena djela manje u odnosu na godinu ranije.

Od evidentiranih kaznenih djela najviše je lakih tjelesnih povreda (16), zatim slijedi teška krađa (15), nasilničko ponašanje (12), nasilje u obitelji (11), krađa (9), ugrožavanje javnog prometa (6), itd. Županijskom tužiteljstvu u Livnu, kako je navedeno, prijavljeno je 106 osoba od kojih je 57 povratnika u činjenju kaznenih djela.

U prošloj godini Policijska postaja Livno evidentirala je i 110 slučaja narušavanja javnog reda i mira, što je za 17 slučajeva više u odnosu na 2017. godinu. Najčešći uzroci tih slučajeva neriješeni su imovinsko pravni odnosi, prekomjerno konzumiranje alkohola, kao i nesuglasice unutar obitelji, naveli su iz Policijske uprave Livno.

Također, djelatnici Policijske postaje Livno kontrolirali su 2.815 vozača i vozila, obavili 676 pregleda motornih vozila te izdali 2.257 prekršajnih naloga, od čega 1.218 naloga zbog pogrešnog parkiranja. Iz prometa su isključena 62 motorna vozila zbog neregistriranosti, a 56 vozača kažnjeno je zbog upravljanja vozilom pod utjecajem alkohola ili bez valjane vozačke dozvole, javlja Fena.

Hayat

Javni natječaj za izbor i imenovanje ravnatelja Gradske ljekarne Livno

$
0
0

Upravno vijeće Gradske ljekarne Livno objavljuje Javni natječaj za izbor i imenovanje Ravnatelja Gradske ljekarne Livno, na vremensko razdoblje od četiri godine. Prijave s traženim dokumentima dostavljaju se u zatvorenoj kuverti u roku od petnaest dana od dana objave natječaja na web stranici Grada Livna:

Na temelju članka 66. Zakona o zdravstvenoj zaštiti (Sl. novine F BiH br.46/10) i članka 23. Statuta Gradske ljekarne Livno, Upravno vijeće Gradske ljekarne Livno, na temelju  Odluke broj:04-2201-19/19, donesene na svojoj sjednici 22.1. 2019. godine raspisuje

JAVNI NATJEČAJ ZA IZBOR I IMENOVANJE RAVNATELJA GRADSKE LJEKARNE LIVNO

Objavljuje se Javni natječaj za izbor i imenovanje Ravnatelja Gradske ljekarne Livno, na period od 4 (četiri) godine.

UVJETI: pored općih uvjeta predviđenih Zakonom, kandidati trebaju ispunjavati i sljedeće uvjete:

  • završena škola –diplomirani pharmaceut (VSS-VII stupanj),
  • najmanje 5 godina radnog iskustva u struci
  • položen stručni ispit

OPIS POSLOVA: kao poslovodni i rukovodni organ, osim poslova utvrđenih Zakonom o ustanovama, obavlja i sljedeće:

  • Zastupa i predstavlja Ljekarnu prema ovlaštenjima iz Statuta,
  • Zastupa i predstavlja Ljekarnu u pravnim poslovima prema državnim institucijama,
  • Odlučuje o nabavci i prodaji sredstava, o investicijskim ulaganjima , radovima održavanja prostorija, izvan nadležnosti Upravnog vijeća a u okviru Statuta,
  • Sklapa poslovne ugovore u Ljekarne,
  • Organizira stručni rad Ljekarne,
  • Stara se o financijskom poslovanju i primjeni financijskih propisa,
  • Pokreće postupak usuglašavanja i donošenja općih akata Ljekarne,
  • Predlaže osnove poslovne politike
  • Predlaže program rada ljekarne,
  • Stara se o izvršenju odluka Upravnog vijeća
  • Sklapa ugovore o radu s uposlenicima Ljekarne,
  • Raspoređuje uposlenike na radna mjesta
  • Donosi odluke o pojedinačnim pravima i obvezama djelatnika iz radnih odnosa
  • Obavlja i druge poslove predviđene Zakonom, Statutom i drugim aktima koji reguliraju materiju poslovanja Gradske ljekarne.

POTREBITA DOKUMENTACIJA (ORIGINAL ILI OVJERENE KOPIJE):

Svi kandidati trebaju dostaviti prijavu. Prijava treba sadržavati kratak životopis sa kontakt podacima (adresa, e-mail, kontakt telefon i slično). Uz prijavu je potrebno priložiti dokaze o ispunjavanju općih i posebnih uvjeta i to:

  • Izjavu da nije otpušten iz državne službe kao rezultat disciplinske mjere na bilo kojem nivou u Bosni i Hercegovini u periodu od tri godine prije objave javnog natječaja,
  • Izjavu da se na kandidata ne odnosi članak IX.1. Ustava Bosne i Hercegovine,
  • Izjavu da nije na funkciji u političkoj stranci,
  • Izjavu da nema privatni financijski interes u Gradskoj ljekarni Livno i s njom povezanim društvima,
  • Svjedodžba o završenoj školi VSS-VII stupanj, diplomirani pharmaceut ili ekvivalent prema Bolonjskom stupnju obrazovanja,
  • Uvjerenje ili drugi zvanični dokaz o radnom iskustvu,
  • Uvjerenje da se protiv kandidata ne vodi kazneni postupak (ne stariji od 3 mjeseca),
  • Uvjerenje o državljanstvu, ne starije od 6 mjeseci ili kopiju CIPS-ove osobne iskaznice.

Razmatranje prijava, intervju, rang lista

Upravno vijeće Gradske ljekarne Livno razmatrat će sve pristigle prijave i obaviti intervju s kandidatima. Pri odabiru kandidata  koji se prijave, prednost pri izboru imat će kandidat sa radnim iskustvom na rukovodnim poslovima u branši ljekarničke djelatnosti.

Prilikom pozivanja kandidata na intervju kandidat će dobiti obrazac u kojem će odgovoriti postoji li razlog koji bi mogao dovesti do sukoba interesa u Gradskoj ljekarni Livno, ukoliko dođe do imenovanja kandidata. Nakon provedenog postupka, Upravno vijeće Gradske ljekarne Livno imenuje ravnatelja s rang liste uspješnih kandidata uz prethodnu suglasnost Gradonačelnika.

NAPOMENA: Izbor i imenovanje ravnatelja Gradske ljekarne Livno vrši se na mandatni period od 4 (četiri) godine. Po isteku mandata ista osoba može, na temelju javnog oglasa, ponovno biti imenovana za ravnatelja u istoj zdravstvenoj ustanovi, ali najviše za još jedno mandatno razdoblje.

Rok za prijavu i oglašavanje: Prijave uz navedene dokaze u zatvorenoj koverti dostaviti u roku od 15 dana od dana objave natječaja na web stranici Grada Livna www: livno. ba, na adresu:

 Gradska ljekarna Livno, Ul. Kneza Mutimira bb, 80101 Livno, Upravno vijeće Gradske ljekarne Livno, uz naznaku: „Javni natječaj za izbor i imenovanje ravnatelja“-NE OTVARATI

Javni natječaj objaviti će se na službenim stranicama Grada Livna (www:livno.ba), Oglasnoj ploči Grada Livna, Oglasnoj ploči Gradske ljekarne Livno i radio postajama Radio Livno i Studio N. Neblagovremene, nepotpune i neuredne prijave neće biti uzete u razmatranje.  Podnositelji prijava po ovom natječaju biti će obaviješteni o izvršenom izboru u roku od 30 dana od dana zaključenja natječaja.

Predsjednik Upravnog vijeća Gradske ljekarne Livno, Josip Vidović

OMS Livno / Žena vjernica u lokalnoj zajednici

$
0
0

Duhovni centar Karmel sv. Ilije na Buškom jezeru prošli vikend posebno je odisao međureligijskim duhom. Razlog tome su 20 žena iz sve tri konfesije koje djeluju u Livnu, a koje su se okupile kako bi promišljale o ženi, njenoj ulozi, vrijednosti te njenom doprinosu međureligijskom dijalogu i idejama koje isti zastupa, promiče kroz svoje projekte.

Organizator ove aktivnosti  je Odbor za međureligijsku suradnju Livno koji djeluje pri Međureligijskom vijeću BiH. Projekt je dio  SID (Jačanje međureligijskog dijaloga) cjeline koja je realizirana suradnjom MRV BiH i CRS – Catholic Relief Services.

Dvodnevni susret žena različitih vjeroispovijesti, generacija, zvanja i poziva  sačinjenog od predavanja, razgovora i zajedničkog druženja moderirala je Marija Jurković, voditeljica duhovnog centra u Lištanima.

MERSIJA VARUPA: Da nije tužno bilo bi smiješno!

$
0
0

Livanjsko selo Kruzi blizu mjesec dana je uslijed snježnih padalina bilo potpuno odsječeno od ostatka općine. No, nakon apela mještana, pripadnici Federalne uprave civilne zaštite su u subotu u koordinaciji s gradonačelnikom i livanjskom Civilnom zaštitom angažirali stroj i očistili put. Kako je za N1 kazala Majda Kovač, glasnogovornica Civilne zaštite, u deblokadi puta korišten je bager lokalnog komunalnog poduzeća.

”Put je sada prohodan”, kratko je rekla Kovač. Naime, nakon obilnih sniježnih padalina u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, nastupile su brojne poteškoće u komunikaciji s udaljenim seoskim područjima. TVN1

Obilna kiša je odradila najveći dio posla u čišćenju Livna od snijega!

PORUKA ZA PORTAL (DEMANTI) / Mersija Varupa, selo Kruzi, Livno, petak 01.02.2019. vrijeme 20:30 sati: Pozdrav sa Kruga, evo kakvo je stanje kod nas, visina s njega 1 metar pa se pitamo kada će Civilna zaštita stići do nas jer su krenuli prije 15 dana po, jeli, čizme, kabanice, pakete, … ali još ih nema, ako nisu prije stigli do svojih rođaka ili prijatelja!

PORUKA NA PORTAL Petak, 01.02.2019. vrijeme 23:46 sati: Kao što su obećali nadležni iz Općine čistit put do Kruga, samo umjesto stroja poslali kišu da pročisti! Da nije tužno bilo bi smješno!

Na slici se vidi da je najveći dio posla odradila – kiša!

Poplave prijete Livnu, Novoj Biloj, Busovači…

$
0
0

Stanje u BiH danas je kaotično, poplave zaustavljaju promet u Busovači, a voda je počela ulaziti i u kuće.

Nakon ogromnog snijega koji je stvorio poteškoće u cijeloj livanjskoj općini sada prijete poplave. Zbog juga došlo je do otapanja snijega i povećanja vodostaja rijeka Bistrice, Žabljaka, Sturbe.

Otapanje snijega i obilne padaline stvorile su velike probleme u Srednjobosanskoj županiji (SBŽ), u kojoj su pojedina naselja ugrožena, a prometnice blokirane, potvrđeno je Feni u županijskoj Upravi civilne zaštite.

– Situacija je dosta ozbiljna i sve ekipe civilne zaštite su na terenu, te radimo sve sukladno našim mogućnostima – kazala je dežurna operativna Zenada Čaušević.

Uslijed povišenog vodostaja rijeka, u općini Busovača su ugrožena naselja, među kojima su Polje, Krčevine, Kaonik, te vikend naselje prema Tisovcu, dok u Kaćunima, zbog vjetra tijekom protekle noći, ima odnesenih krovova, kao i poplavljenih kuća.

U općini Travnik problema ima u naselju Polje Slavka Gavrančića, u kojem su oborinske vode poplavile zemljište i kuće, u naselju Bojna zaustavljen je promet, a rijeka se izlila u naselju Dolac na Lašvi.

Put do livanjskih sela konačno prohodan

$
0
0

Livanjsko selo Kruzi skoro mjesec dana je uslijed snježnih oborina bilo potpuno odsječeno od ostatka općine.

No, nakon apela mještana, pripadnici Federalne uprave civilne zaštite u subotu su u koordinaciji s gradonačelnikom i livanjskom Civilnom zaštitom angažirali mehanizaciju i očistili put.

Kako je za N1 kazala Majda Kovač, glasnogovornica Civilne zaštite, u deblokadi puta korišten je bager lokalnog komunalnog poduzeća.

Podsjećamo, nakon obilnih snježnih oborina u ovom dijelu Bosne i Hercegovine, nastupile su brojne poteškoće u komunikaciji s udaljenim seoskim područjima.

(www.jabuka.tv)

ŽIVKO VUKOVLJAK: Županijske vlasti čekale da se snijeg sam otopi!?

$
0
0

LIVNO, 3. veljače /SRNA/ – Srpska povratnička sela Gubin, Sajković i Provo na području općine Livno ponovo su prohodna, nakon što je kiša padala, a južni vjetar otopio većinu snijega, rekao je Srni mještanin sela Gubin Živko Vukovljak.

“Bog nas je pogledao, kiša je padala i južni vjetar je puhao tako da snijega gotovo i nema u selu. Ostalo ga je samo još na mjestima gdje su nameti dostizali visinu veću od metar i pol”, rekao je Vukovljak.

On kaže da općina Livno i lokalno komunalno poduzeće nisu imali sluha za situaciju u kojoj su se našli povratnici u sela ispod Dinare.

“Zvali smo, tražili smo pomoć, imali smo i smrtni slučaj u selu, ali nitko nije imalo sluha za nas koji smo se vratili na naša ognjišta, niti općina kojoj pripadamo, niti instutucije u Federaciji BiH /FBiH/”, rekao je Vukovljak, koji radi na održavanju seoskog groblja.

On je rekao da je, izgleda, lokalno komunalno poduzeće u čijoj je nadležnosti da održava putove u selima Livanjskog polja čekalo da se snijeg sam otopi.

Vukovljak je istakao da povratnici postavljaju pitanje položaja Srba u Federaciji BiH, a posebno u Hercegbosanskoj županiji, koji je oduvijek “crna rupa” za srpske povratnike.


NAJAVA / Promocija knjige Zlatka Dalića u Livnu

$
0
0

Svečana promocija knjige “Rusija naših snova – Kako smo Hrvatsku učinili najsretnijom zemljom na svijetu” izbornika hrvatske nogometne reprezentacije Zlatka Dalića održat će se u petak, 15. veljače, u Prodajnom trgovačkom centru Forum u Livnu, s početkom u 18 sati.

Riječ je o jedinstvenoj knjizi hrvatskog izbornika koji je s Hrvatskom napravio povijesni pothvat na Svjetskom nogometnom prvenstvu u Rusiji, o Dalićevom pogledu iznutra na veličanstveni pohod do finala Svjetskog prvenstva, njegovoj iskrenoj priči sa skrivenim detaljima i dramatičnom putu kako je s “izgubljenom generacijom” osvojio svijet i ujedinio Hrvatsku. Svu zaradu od prodaje knjiga Dalić daruje u humanitarne svrhe, odnosno Zakladi Vatreno srce za pomoć potrebitoj djeci. Bljesak.info

Livnjak osvojio WWin Jackpot!

$
0
0

Zahvaljujući Wwin kladionicama nekoliko igrača dobilo je velike dobitke na male uplate. Antonio V. iz Livna je igrajući bingo 35/48 na uloženih 2,00 eura na sustav od sedam brojeva ostvario Jackpot u iznosu od čak 35.346,13 eura!

Njemu se sreća nasmiješila, pa je bez previše muke stigao do velikog dobitka, ali nije jedini koji je osjetio slast sreće poslije dobitaka u proteklo vrijeme igrajući Wwin igre. Podsjetimo, Dobojlija Slavoljub također je imao dobitnu kombinaciju i vjerovatno će pamtiti dan kada je ušao u Wwin kladionicu.

Ovaj ljubitelj Wwin binga 35/48 uživo je uplatio 0.25 eura, pogodio prvih šest brojeva i na kraju dobio 25.000 eura. Ranije su dobitke dobili i njegov sugrađanin Danijel, koji je na 0.25 eura dobio 11.396 KM, a Adnan K. iz Vogošće osvojio je nevjerojatnih 47.500 KM, dok je Ivan iz Čitluka, koji je pogodio prvih šest brojeva na Lucky Six Bingu i nevjerovatni koeficijent od 100.000, zaradio 13.575 KM. Bljesak.info

Poduzetnička priča iz Livna: Dovest ćemo turiste u Dalićev rodni grad

$
0
0

U smjeru vožnje jednog autobusa, brojni ljudi promijenili su smjer vlastitog života. U novo odredište, novi grad, a nerijetko i novu zemlju odvezla ih je tek određena autobusna linija. No, neka druga ponovno će ih jednog dana vratiti u smjeru obitelji, kuće i rodnog kraja.

Dolazak i odlazak autobusa, nerijetko je trenutak neopisivo jakih emocija. Rastanak ili sastanak, suze ili smijeh – ponajbolje to znaju oni koji su odlazili i vraćali se. Koliko ljudskih osjećaja, razmišljanja, želja i planova stane u jedan autobus, u jednu autobusnu liniju? Sve to, Livnjaci su znali i godinama ranije doživljavali i proživljavali zahvaljujući svom, nadaleko poznatom, Livno busu.
Prije mjesec i pol dana, nakon nekoliko godina pauze, ulicama Livna ponovno je prošao, gotovo isti kao nekada „Livno bus“. Uz nostalgiju, probudio je i nadu kako u Livnu ipak može oživjeti bolje vrijeme. Ekipa ABCportala je posjetila Livno.

Da potencijala itekako ima te da je potrebna samo dobra i čvrsta volja, priča nam Mario Pavlinović, vlasnik novootvorene turističke agencije „Li bus“.
„Kao dijete koje se Livno busom vozilo na nogometna natjecanja, kao školarac koji se Livno busom vozio na ekskurzije, kao student koji se Livno busom vozio na studij u Mostar, čuvam brojne uspomene. Kada je Livno bus kao tvrtka nestajao, sam sebi sam rekao kako ću, ukoliko se ikad stvore mogućnosti, ponovno pokrenuti tu tvrtku. Zahvaljujući poslu kojim se godinama bavim, otvorila se mogućnost za realizaciju moje mladenačke želje.“

Livno bus, kao nekadašnja tvrtka bio je poznat diljem bivše države i inozemstva. No, Mario je preuzeo samo ime i priču preokrenuo u drugom smjeru s jednim ciljem – oživjeti Livno i livanjski kraj. U sjenu bačene prirodne ljepote Hercegbosanske županije uskoro bi trebale ugledati svjetlo, ne samo u BiH nego i na međunarodnoj sceni, piše ABCportal.info.

LIVNO / Novo zimsko hit izletište Dalmatinaca: Pogledajte snježnu idilu 45 minuta vožnje od Splita!

$
0
0

Nakon što je snježno nevrijeme krajem prošlog tjedna izazvalo pravi prometni kolaps u susjednoj državi, situacija se posljednjih dana smirila.

Kliknite za pregled vrtuljka

Aktualna zima obiluje snijegom u planinskim područjima, a obilne snježne oborine posljednjih tjedana doslovno su zatrpale više predjele susjedne Bosne i Hercegovine. Ipak, nakon što je snježno nevrijeme krajem prošlog tjedna izazvalo pravi prometni kolaps u susjednoj državi, situacija se posljednjih dana smirila. Iako će novi snijeg u velikom dijelu BiH padati već tijekom četvrtka, zatopljenje stiže u dane vikenda pa će u subotu i nedjelju padati kiša čak i predjelima iznad 1500 metara nadmorske visine.

Prije prvog ozbiljnijeg ovosezonskog topljenja snijega splitski fotograf Ante Vrdoljak boravio je u selu Odžak u livanjskom kraju gdje vlada prava snježna idila. Snijega je toliko posljednji put palo 2012. godine. U priloženoj fotogaleriji pogledajte zimske prizore iz Odžaka, ali i s graničnog prijelaza i prijevoja Vaganj na Kamešnici koje postaje sve omiljenije izletište Splićana u posljednje vrijeme.

Vaganj je planinski prijevoj u Bosni i Hercegovini. Nalazi se na planini Kamešnici, na nadmorskoj visini od 1173 metra. Preko prijevoja vodi cesta između Livna i Sinja u Hrvatskoj koja predstavlja najkraću cestovnu poveznicu između Dalmacije na zapadu i Bosne na istoku. Inače, u prosincu 2017. godine ovaj je granični prijelaz otvoren za privremeni međunarodni promet putnika. Split je od Vagnja udaljen svega 40-45 minuta vožnje pa ne bi trebalo čuditi da ova lokacija vrlo brzo postane novo najbliže i najomiljenije skijalište Splićana, ako se urede skijaške staze i popratni sadržaji.

Autor: Rade Popadić  https://www.dalmacijadanas.hr

Nagrađena nova pjesma livanjskog pjesnika Rapke Ormana

$
0
0

Kulturno udruženje „Musa Ćazim Ćatić“ iz Odžaka objavilo je rezultate književnog natječaja za najbolju neobjavljenu pjesmu 2018. godine. Ovaj vid kulture održava se peti put u okviru kulturne manifestacije “Ćatićevi dani kulture” i ima za cilj njegovanje sjećanja na lik i djelo velikog pjesnika Muse Ćazima Ćatića, rođenog u Odžaku 1878. godine.

Na natječaju za 2018. godinu sudjelovalo je 280 pjesnika iz BiH, susjednih zemalja i mnogih država u kojima je naseljena bh. dijaspora. Svaki pjesnik mogao je poslati po jednu pjesmu. Od pristiglih pjesama (pod šifrom) u uži izbor izabrano je dvadeset, a između njih izdvojene su tri koje su dobile nagradu koja nosi Ćatićevo ime. Među nagrađenima našla se i pjesma “Povratak slavnog disidenta” livanjskog pjesnika Rapke Ormana.

Za čitatelje Relaxa objavljujemo Obrazloženje selektora i Ormanovu pjesmu:

Obrazloženje za drugu nagradu – pjesma „Povratak slavnog disidenta“

Pjesma „Povratak slavnog disidenta“ napisana je slobodnim stihom i ima 37 stihova, koji su raspoređeni u misaone cjeline, strofe, prema kontekstu i svojevrsnom ritmu što proizilazi iz narativnog sklopa. Svojevrsne strofe, čini skup od 2-5 vezanih stihova, a pojavljuje se i zaseban stih – koji zbog širokog kontekstualnog obuhvaća opravdano zauzima odvojenu, zasebnu misaonu cjelinu.

Dakle, samim rasporedom stihova i njihovim vezivanjem za uži kontekst kreiran je ritam – koji ima aritmično svojstvo koje se harmonizira ne matematički već na razini značenja. Iz toga proizilazi da je izražajna forma potpuno podređena sadržaju – koji je podijeljen na misaone cjeline što prati narativni tok pjesme. Elementi koji čine radnju koja se saopćava u pjesmi sačinjena je od elemenata konkretnog i apstraktnog svojstva, dakle, opisuje se stanje, bivanje, ali i područje osjećanja i spoznaje.

Tema je posebno interesantna jer se fokusira na sudbinu pjesnika i njegove kreacije u realnom svijetu, u svijetu koji nema senzibilitet prema duhovnosti i prema njenim nosiocima se uglavnom ophodi na neuviđajan, a često i uvredljiv način. Stoga je pravo čudo ako se pjesniku – na bilo koji način – ukaže poštovanje i oda počast.

U pjesmi „Povratak slavnog disidenta“ autor nam dočarava rijetku situaciju kada odbačeni mještanin/sugrađanin uspijeva u drugoj sredini, u iseljeništvu, i vraća se u svoje mjesto nakon uspjeha i dostizanja slave.

Dakle, sama ideja i tema pjesme je utemeljena na veoma širokoj interpretativnoj ravni i na temelju zanatskih i kreativnih sposobnosti autora, uz bogat metaforični i slikoviti izražaj uspjeva da sa 37 stihova sroči pjesmu koja sublimira sve bitne zahtjeve i izazove modernog pjesništva 21. stoljeća.

Smatram primjerenim da se pjesmi „Povratak slavnog disidenta“ dodijeli druga nagrada na 5. pjesničkom natječaju „Musa Ćazim Ćatić“– 2018. godine.

 

Rapko Orman / Livno – BiH

POVRATAK SLAVNOG DISIDENTA

duboko uronjene u pjesničko ozračje

sredine pojedine  – divne i dične

trešnje na mladom suncu u haiku

ljiljani u ljetu

vole i slave svoje pjesnike

 

i žive i mrtve

 

za sredine neke

(po šugavoj koži svijeta pr/osule se kao boginje)

veže se slogan

umri pjesniče da bi bio slavan

trebaš nam mrtav a ne živ

 

postoje i sredine pune žestine i nasilja

pjesnike koji se energično opiru pokoravanju

na brisani prostor izvode pod olovne rafale oblaka

na vjetrometinu gdje oluje i ljuti vjetri

urlaju i šibaju

 

neki završe s one strane granice

iz/van svog jezika kao disidenti

 

ikako to najčešće biva

u novoj sredini oni zablistaju ugled steknu i autoritet

poberu najznačajnije književne nagrade

pojedinci nerijetko do nobela dobace

 

a tada iznenada zaokret – promjena klime

rodna gruda leda naglo se otapa

pomirljivo smješka sjaju disidenta

želeći da zrake bljeska i slave

zapljusnu/ozare  i njene obale

 

na valu hladne krivedrine

novi dan stidljivo ispravlja krivine i krivnje

pere ruke i obraz

 

za povratak svog svjetskog pjesnika

domaja pripremi dostojan doček

susret – već viđen – pun radosnica i žala

dirljiv do ganuća

 

a poslije – bar tako se očekuje

knjiga (i film) o povratku slavnog disidenta

na krilima ždrala bestselera leti preko bijela svijeta

RAPKO ORMAN / Livanjski pjesnik izdao novu zbirku pjesama

 

Kafić „Time“- sve je isto, samo Mehe nema …

$
0
0

Sedmi je dan od iznenadne smrti poznatog i omiljenog Livnjaka, 74-godišnjeg Mehe Đonlagića. Hladnog pretposljednjeg siječanjskog dana 2019. godine, presječen je život još jednog od dragih Livnjaka. Što zbog boležljivosti, što zbog tuge za tek udatom i ubrzo tragično preminulom kćerkom u Njemačkoj 09.02.2015. godine, Meho nije dočekao četvrtu godišnjicu smrti svoje jedinice.

Preselio je na bolji svijet i ukopan je uz roditelje na livanjskom groblju „Kraj“, dok je njegova miljenica za kojom je neizmjerno patio, smiraj našla na groblju u Beču. Svi koji su ih poznavali, nadaju se da su se sreli na nebu. Duše to mogu i djela ljudska koja ostaju nakon smrti.

Brojni Livnjaci uistinu žale za Mehom, kojega posljednjih dana nema u njegovom uobičajenom penzionerskom, prijepodnevnom korziranju gradskim šetalištem. Nema ga više ni u njegovom omiljenom kafiću „Time“ u centru grada, u kojeg je svakodnevno navraćao s prijateljima i poznanicima i premda penzioner, rado častio.

„U Time-u sve je isto, samo Mehe nema“, govore svakog prijepodneva stalni gosti. A pogled na, do prije par dana, Mehi omiljeni okrugli sto, za kojim je najčešće stajao i koji je u momentu našeg snimanja bio prazan,  zaista je bio težak, kako gostima, tako i konobarima.

Kafić „Time“- sve je isto, samo Mehe nema…

Ale Kamber, Livno

Mehmed Meho Đonlagić

Najavljena sanacija deponija starih guma nan Kruzima kod Livna

$
0
0

Planinarsko ekološko društvo “Borova glava” i Šumarija Livno sanirat će deponij starih guma na području Krug planine, podno Cincara. Na spomenutoj lokaciji, na oko četiri kilometra udaljenosti od Livna, proteklih 15 godina nekontrolirano su odlagane velike količine starih automobilskih guma čiji se negativni utjecaj odražava na kvalitetu zraka i vode rijeke Bistrice.

Projektom je predviđeno da gume odveze i reciklira privatna tvrtka s područja središnje Bosne. Nakon uklanjanja starih guma sanirat će se teren, provesti zaštitne mjere deratizacije i dezinfekcije područja, a bit će postavljena ograda i videonadzor područja. Prenosi Večernji list

U sadašnjem obliku i načinu zbrinjavanja otpada, predmetno odlagalište ne zadovoljava uvjete za sanitarno zbrinjavanje otpada propisane regulativama Europske unije. Nakon završetka sanacije i zatvaranja odlagališta, doći do znatnog smanjenja negativnih utjecaja na okoliš što ih je odlagalište otpada imalo dugi niz godina, navode iz Planinarsko ekološkog društva “Borova glava”.


VIDEO / Livanjski sir bi uskoro mogao biti brendiran u Institutu za intelektualno vlasništvo

$
0
0

Već duže vrijeme se čeka kako bi livanjski sir sa još nekim bh. proizvodima bio brendiran u Institutu za intelektualno vlasništvo.

 

On se prema tradiciji proizvodi od ovčijeg mlijeka. U tijeku boravka Ekipe Darovi prirode TVSA na ovom području, posjetili smo dio članova Udruženja proizvođača livanjskog sira Cincar.

 

Kažu na korak su do cilja da zaštite ovaj sir. Pogledajte i poslušajte njihovu upornost.

U videu pogledajte reportažu.

http://tvsa.ba

Nevjerojatna priča / Livnjak prohodao nakon 16 godina liječenja!

$
0
0

Nevjerojatna životna priča posljednjih tjedana 2018. godine događala se prvo na Klinici za neurologiju, a potom na Klinici za unutarnje bolesti s centrom za dijalizu – odsjek za imunologiju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar.

Potpuno nepokretan 54-godišnji Marko Beljan iz Livna nakon 16 godina liječenja prohodao je i postao ponovo samostalan za život. Mr. sc. Nataša Pejanović – Škobić, specijalistica neurologije, za bolnički list Glas zdravlja kazala je da je kod pacijenta bolest počela 2002. godine.

“Marko je u više navrata liječen u Zagrebu u Klinici za infektivne bolesti ‘Dr. Fran Mihaljević’, a kod nas je upućen na hospitalizaciju prije mjesec dana, u studenome, zbog pogoršanja neurološkoga statusa, odnosno pogoršanja neuroloških simptoma njegove primarne bolesti.

Pacijent je u proteklih 16 godina vođen pod dijagnozom stanja nakon preboljenog meningoencefalitisa s nejasnim promjenama na magnetskoj rezonanci mozga. Kada smo usporedili opis ranijih nalaza magnetske rezonance te zatim uradili kontrolni snimak tijekom ove hospitalizacije, uvidjeli smo da su iste promjene na mozgu bile prisutne na samom početku bolesti, samo što su bile neprepoznate kao i osnovna dijagnoza.

Nakon opsežne dijagnostičke obrade, neurološke, infektološke i imunološke, postavljena je sumnja na autoimunu bolest, konzultiran je imunolog i tek onda je postavljena prava dijagnoza”, kazala je dr. Škobić pojašnjavajući da je prilikom dolaska u mostarsku bolnicu pacijent bio u uistinu lošem stanju po pitanju svih funkcija, kako zbog prisutnosti teških motoričkih simptoma, tako i zbog pratećih psihičkih i emocionalnih simptoma.

“U principu, on je bio potpuno nepokretan čovjek, vezan uz postelju, nije govorio, nije jeo, nije mogao kontrolirati stolicu, mokrenje, uistinu težak bolesnik, jedan od onih koji predstavljaju pravi izazov za postavljanje točne dijagnoze i uključivanje odgovarajuće terapije, ali isto tako i jedan od onih bolesnika zbog kojeg ste istinski sretni kada ga vidite oporavljenog kako normalno hoda, priča, jede i samostalno funkcionira za tako kratko vrijeme nakon uključenja odgovarajuće terapije”, istaknula je dr. Škobić.

U svih ovih 16 godina Marko je svakih godinu do dvije išao na hospitalizaciju u Zagreb, koja je znala trajati i po mjesec dana. Primao je terapiju nakon čega bi nastupilo kratkotrajno poboljšanje.

Suradnja dvije liječnice

Intenzivnom suradnjom dvije liječnice mr. sc. Nataše Pejanović-Škobić, s Klinike za neurologiju i mr. sc. Darije Pavlović – Rozić, s Klinike za unutarnje bolesti, kod Marka Beljana iz Livna otkrivena je za ovo podneblje rijetka autoimuna bolest pod nazivom Behcetova bolest.

“Riječ je o sistemskom vaskulitisu nepoznate etiologije kojeg karakterizira opetovano pojavljivanje oralnih aftoznih ulceracija, genitalnih ulceracija i drugih kožnih promjena, te očnih lezija uz moguću zahvaćenost lokomotornog, kardiovaskularnog, gastrointerstinalnog i živčanog sustava.

Bolest je rijetka s obzirom na naš zemljopisni položaj jer dominantno se javlja kod azijskih i euroazijskih naroda, te se naziva i bolest puta svile. Smatra se da je riječ o aberantnom imunosnom procesu potaknutom djelovanjem za sada nepoznatog infektivnog ili drugog okolišnog čimbenika u genetski predisponiranih osoba” , pojasnila je dr. Pavlović-Rozić.

Kod pregleda bolesnika Marka Beljana, kako je istaknula, mogle su se ustanoviti oralne bolne ulceracije na sluznici jezika i nepca, genitalne ulceracije koje su bile lokalizirane na skrotumu, periorbilatna bol uz opacitete i papulopustulozne lezije na koži leđa.

Kod uvida u raniji MR mozga i medicinsku dokumentaciju moglo se zaključiti da je riječ o zahvaćenosti bazalnih ganglija, tromboze sinusa dure i aseptični meningitis. Sve je to, prema riječima dr. Pavlović-Rozić, ukazivalo na afekciju centralnog živčanog sustava. Poznato je da se kod 5-10 % bolesnika unutar pet godina od početka bolesti javlja zahvaćenost živčanoga sustava. Za Behcetovu bolest je specifična i hipereaktivnost kože nakon manjih trauma /paterigija/.

“Pozitivan nalaz u obliku male eritematozne papule razvije se u vremenu od 24 do 48 sati nakon sterilnog dermalnog uboda. Isti smo učinili kod našeg pacijenta koji je bio pozitivan. Budući da ne postoji patognomičan klinički niti laboratorijski nalaz, dijagnoza bolesti se postavlja na temelju dijagnostičkih kriterija”, pojasnila je dr. Pavlović-Rozić, klinički imunolog i alergolog za Glas zdravlja, prenosi Rasnoportal.net

‘Radost koju smo svi doživjeli’

“Poslije dijagnosticiranja bolesti pristupili smo primjeni terapijskih smjernica za liječenje prema EULAR-u. Terapijske kombinacije odredili smo prema organu koji je zahvaćen. Primijenili smo zbog bolesti moždanog parenhima i mukokutanih promjena parenetralno kortikostroide uz azatioprin. Na terapiju je postignut dobar klinički odgovor.

Pacijent može kontrolirati mokrenje i stolicu, samostalno hodati i razgovarati”, s iznimnim zadovoljstvom pojasnila je dr. Pavlović-Rozić. Smatra da se ”ljudi trebaju voditi Kantovim imperativom, odnosno da treba djelovati po onoj makismi za koju bi htjeli da bude univerzalni zakon svima u svemu što rade.

Treba se samo zamisliti u pidžami s druge strane, a važna je i radost koju smo doživjeli svi mi koji smo ga liječili. Nakon deset dana hospitalizacije na Internom, pacijent ide kući s terapijom koja jest doživotna, ali zahvaljujući kojoj Marko ima život neovisan o drugim osobama”.

Posljednjih 16 godina Marko je liječen u Zagrebu, jer su do sada iz Livna imali tu mogućnost da svoje pacijente šalju direktno za Zagreb, dok sada praktički pacijente moraju prvo poslati u Mostar, što se po Markovu primjeru pokazalo, kao sretna okolnost.

Na uspješnom završetku priče o pacijentu Marku Beljanu iz Livna, osim dr. Pejanović-Škobić i dr. Pavlović-Rozić, bili su uključeni i infektolog dr. Sanja Šanje i dermatolog dr. Anita Gunarić iz SKB Mostar. Timski rad liječnika različitih specijalnosti se i ovaj put pokazao kao ključni faktor u uspješnom liječenju bolesnika.

Pacijenti koji su ležali s Markom u sobi svjedoče naglom i ubrzanom oporavku njihova bolničkog cimera, a svaki pokušaj da Marko nešto kaže završi s licem natopljenim suzama radosnicama i pogledom upućenim liječnicama, Nataši i Dariji, koje su mu svojim znanjem i htjenjem, uistinu poklonile najljepši dar za Božić, a to je uspješno liječenje.

Zavaljujući njima, Marko odlazi kući oporavljen i na svojim nogama, a za Marka Beljana i njegovu obitelj je zasigurno jedan od najsretnijih dana u životu.

Livanjski Strukovnjaci putuju u CERN

$
0
0

Učenici Srednje strukovne škole “Silvije Strahimir Kranjčević” u Livnu po drugi put će posjetiti znanstveno-istraživački centar Cern u Švicarskoj.

CERN, međunarodna institucija za nuklearna istraživanja kojoj su svrha fundamentalna istraživanja na području fizike elementarnih čestica, osnovana je 1954. godine. CERN je najveći znanstveni laboratorij na svijetu, ima najsloženije znanstvene mjerne instrumente i druge uređaje potrebne za istraživanja.

Putovanje je planirano za 17. veljače, a učenike, njih 43, elektro i strojarske struke predvodit će tri profesora naše škole.

Quo vadis, Livno?

$
0
0

Oduvijek se iz livanjskoga kraja odlazilo, ali se i vraćalo. Odlazili su očevi, glave obitelji kako bi zaradili i svojoj obitelji omogućili pristojan život na tom prostoru. A danas odlaze svi, i stari i mladi, cijele obitelji. U Livnu uglavnom ostaju samo stari, oni koji nemaju priliku otići i oni koji ne žele otići nego nešto poduzeti i boriti se. Situacija nije više alarmantna, nego poprima oblike demografske katastrofe.

Malo je ljudi ostalo u livanjskoj općini. Prema zadnjem popisu bilo ih je 34 133. Ima i onih koji uspijevaju dobro živjeti. Takvima je, u većini slučajeva, glavno zanimanje politika jer ona najlakše i najbrže osigurava egzistenciju.

Razlozi odlaska identični su onima koji pogađaju cijelu Bosnu i Hercegovinu. Ključna je ipak nezaposlenost, a vlasti, po običaju, ne čine ništa. Vlast u Livnu čine predstavnici hrvatskih stranki i ovo je grad u kojem uglavnom žive Hrvati kojih je sve manje.

I dok ljudi bježe iz Livna u potragu za boljim sutra, vlasti bježe od problema, nemaju rješenja koje bi ponudili za ostanak, a izgleda da nemaju ni uvid u broj odseljenih. Ogorčenost ljudi koji odlaze trbuhom za kruhom i ravnodušnost vlasti uljuljanih u svojim pozicijama i u svojoj umišljenoj važnosti, dvije su krajnosti koje se nepomirljivo sukobljavaju i isključuju. Možda ne bi bilo loše kada bi vlast pokazala da brine za one koji imaju namjeru otići ili kad bi barem imala uvid u broj odseljenih. Je li to previše tražiti? Još uvijek ima ljudi koji vjeruju da vlast treba ulijevati ljudima nadu. Ipak, sve veći broja Livnjaka dijeli mišljenje da ovdje nema budućnosti i prosperiteta jer su vrijednosti zamijenile mjesta, a prioriteti su krivo poredani.

Zidovi se ne mogu jesti

U trenutku dolaska u Livno iznenađujući je bio prizor punih ulica. Izgledalo je kao nekoć, u dobra stara, ali i ona ne tako davna vremena. Ali ne, ta se vremena nisu vratila. „Došli su oni iz dijaspore jer je ljeto i jer su se poželjeli svoga rodnoga kraja, ali već u nedjelju nigdje neće nikoga biti jer će svi natrag svojim domovima u tuđinu”, objašnjava Zdenka Lijović, zaposlenica u industrijskom pogonu Pavić u Livnu. Prisjetila se, a s nama podijelila svoja sjećanja: „Nekada je ovdje bilo toliko života, mladosti i radosti. Nastava u školama je bila je organizirana u dvije smjene i grad je uvijek bio pun djece. Sada postoji samo jedna smjena. Prijepodne, dok djeca idu u školu, u Livnu se osjeti živost. Popodne je prazno i pusto. Prođe tek nekoliko ljudi u znak da grad još uvijek diše, iako na jedno plućno krilo.” Broj zaključanih kuća samo se  povećava. „Imamo pametne mlade ljude koji lako odustaju i još lakše odlaze jer zidovi se ne mogu jesti”, tvrdi Zdenka te nastavlja: „Crkve su nam poluprazne, državni se poslovi napuštaju, Bogu se sve manje moli, a sve više kuka i pita što nas je ovo snašlo.?” Na pitanje može li se Livno nadati boljoj budućnosti nakon jesenskih izbora, Zdenka odgovara kratko i jasno: „Daj Bože!”


Zdenka Lijović ne planira napustiti svoj obiteljski kraj

Zasada je najbolja investicija u Livnu Autobusni kolodvor. Kupuju se karte, najčešće u jednom smjeru što je pokazatelj da se povratku ne nadamo jer je, prema svim pokazateljima, Njemačka obećana zemlja. Nekako je uvijek tamo izgledalo bolje nego ovdje.

Dok livanjska privreda propada, Zapad dobiva mlade i obrazovane ljude, željne rada. Oni popravljaju njihovu demografsku sliku, a u Livnu je ona sve gora. Sve su to ljudi koji su završili dobre fakultete, ali, nažalost, nema privrede koja bi taj potencijal prepoznala dok je Njemačka itekako oštroga vida kada su livanjski potencijali u pitanju. Za rješenje je, mnogi misle, već kasno jer su uništene ustanove poput kožare, tekstilne industrije, tvornice boja i lakova i mnoge druge koje su nekada bile siguran izvor prihoda i razlog zbog kojih su ljudi ostajali.

Sve manji broj djece u školama

Dok jedni spas pronalaze s druge strane bosanskohercegovačkih granica, drugi se bore da ostanu i opstanu ulažući u privredu. Mljekara Livno jedna je od svijetlih primjera borbe i volje za opstankom. Međutim, i ovdje se naveliko razmišlja o budućnosti i koracima koje treba učiniti. „Mi se ovdje borimo jer želimo ostati. No, kada razmišljamo dugoročno, moramo biti spremni suočiti se s činjenicom da se sa smanjenjem populacije smanjuje i količina glavne sirovine, mlijeka“, navodi Darinko Mihaljević, zaposlenik livanjske mljekare zadužen za odnose s javnošću. Budućnost mljekare vidi u izgradnji farme na području Livna koja će opskrbljivati dovoljne količine mlijeka. Situaciju oko iseljavanja je okarakterizirao je kao strašnu za ovo područje: „Gladni moraju ići, ali što je s onima koji dadnu otkaz pa odlaze i odvode sa sobom cijele obitelji? Mi ljudi lako odustajemo jer je najlakše zaključati vrata i otići umjesto zasukati rukave i nešto poduzeti.” Na pitanje je li ikada pomislio otići, odgovara s: „Jesam, pomislio sam, ali nisam mogao otići. Kad smo preživjeli rat i ovo ćemo. Trebamo samo raditi ono što znamo jer nam malo nedostaje do boljega”, zaključio je Mihaljević.


U mljekari se dnevno predradi oko 25.000 litara mlijeka

Činjenica je da je vrijeme godišnjih odmora pa su ulice Livna ispunjene ljudima iz dijaspore. Ipak, u srcima Livnjaka javlja se praznina, jer znaju da se ljeto bliži kraju. Teško je onima koji moraju ponovno otići, a još teže onima koji ovdje bez njih ostaju u svakodnevnici monotonije polupraznoga grada. Vlast ne samo da ne vodi brigu o ovom kraju i njegovim građanima, nego ne vodi brigu ni o posljedicama ovakvih prizora. Možda i ne znaju da se broj upisane djece u školama smanjuje dok broj ispisane neprekidno raste. To će najbolje znati oni koji svakodnevno rade u školama. Jedan od njih je i ravnatelj Srednje ekonomske škole u Livnu Miroslav Ćurić. Prošlo je 25 godina otkako je došao na mjesto ravnatelja i kaže da je ove godine brojčano stanje učenika najgore. Bolje stanje ne nalazimo ni u osnovnim školama livanjske općine. Najveći broj učenika upisan je školske 1964./65. godine, njih 6875, a školske 2012./13. brojka je pala na 2416. Osamdesetih godina prošloga stoljeća livanjske srednje škole brojale su oko 2254 srednjoškolca, a školska 2017./18. godina tek 930 učenika. Ovakva statistika je još jedna od posljedica masovnoga iseljavanja i sve su prilike da se ovaj trend neće zaustaviti.

Kao glavne probleme zbog kojih Livnjaci odlaze, Ćurić navodi nedostatak onoga čemu su nas učili naši djedovi i očevi, a to je rad i spremnost na žrtvu. „Nije rješenje ni u odlasku. Ovi bogomdani prostori ostaju prazni, a nekada se ovdje časno i pošteno živjelo”, prisjeća se Miroslav te nastavlja: „Mladi su nestrpljivi, nerado odlaze i čeznu za rodnim krajem, ali tamo ih čeka ekonomska sigurnost.” Smatra kako su livanjske vlasti zatečene i nespremno dočekale zadnja masovna iseljavanja, ali da istovremeno nisu obraćali pažnju na upozorenja građana. Kao ravnatelj škole otkrio nam je kako su diplome livanjskih škola sve više priznate na Zapadu i da Livnjaci nemaju problema s nostrifikacijom istih.

Nedostatak ulaganja i otvaranja novih radnih mjesta, visoka stopa nezaposlenosti, nepotizam i korupcija rezultirali su ravnodušnost stanovništva koje, usredotočeno na preživljavanje, ne prepoznaje vrijednosti vlastitoga poduzetništva. Veliki potencijal, između ostaloga, krije najveće kraško polje na svijetu, – Livanjsko, koje zasada, umjesto plugova, oru miševi.

Ako krenemo od pretpostavke da ljudi iz Livna iseljavaju zbog nezaposlenosti, vrlo brzo dolazimo do podataka da iseljavaju i oni koji imaju posao, napuštaju ga i ispisuju djecu iz škole. Odlaze jer, bez obzira što imaju radno mjesto, ne žele svoju djecu odgajati u klimi koju vedre i oblače oni iz vodećih fotelja. Žele da im djeca odrastaju ondje gdje će ih pitati koliko stranih jezika govore, koje su razine obrazovanja prošli, a ne ondje gdje im se ne nudi ništa drugo do obvezatnoga obrazovanja i gdje ih se mjeri po stranačkoj opredijeljenosti njihovih roditelja.

Ništa bez stranke

Ljudi žele živjeti, a ne preživljavati, žele raditi i biti pošteno plaćeni za svoj rad. Žele razgovarati o pozitivnim temama, o godišnjim odmorima, a ne o mogućem novom ratu i o tome na koju je nogu jutros ustao vodeći na vlasti. Dosta im je toga da za svaki životni pothvat moraju zvati nekoga da za njih intervenira i da moraju obratiti pažnju na to koliko im je vrat uvježban za potvrdno klimanje glavom u političkoj stranci. Sve to je postala slika današnjeg Livna. „Sve što mi gubimo, a gubimo puno, Njemačka i druge zemlje dobivaju besplatno. Onaj komad zemlje za koji su se naši preci krvavo borili da bi nama ostavili u nasljedstvo, mi napuštamo bez trunke savjesti“, upozorava ravnatelj Ćurić. Drugim riječima, odlaze i oni koji nakon rata nisu uspjeli vratiti svoja radna mjesta, nisu se stranački opredijelili pa zbog toga nisu uspjeli ostvariti pravo na mirovine i svaki njihov pokušaj je već u startu bio osuđen na propast jer su navodno stari i neupotrebljivi. Ti isti ljudi su zaključali svoju kuću u Livnu i uputili se u svijet gdje ih nitko ne pita koliko imaju godina, nego što znaju i mogu. Prepoznati su kao vrijedan potencijal, a ne teret društvu. Kontaktirali smo ured gradonačelnika želeći čuti mišljenje odgovornih ljudi i njihovih zamjenika, ali više puta nije bilo odgovora.

Povjerenje u poboljšanje trenutne livanjske slike i povećanje radnih mjesta, Livnjaci ugrađuju u pokretanje malih privatnih poduzeća kao što su farme, mini mljekare, intenzivna poljoprivredna proizvodnja. Postoji bogat potencijal za bavljenje poljoprivredom, ali se ne može iskoristiti dok se ne stvore preduvjeti za to. Zdravko Sučić, zemljoradnik iz Ljubunčića, tvrdi da bi se od poljoprivrede moglo itekako dobro živjeti. Postavlja se pitanje – kako to učiniti kada ovo mjesto nema vodovod? A bez vode nema ni poljoprivrede. Istovremeno, vlast ne poduzima ništa osim što nijemo promatra i ne daje povratne odgovore na brojne upite o ovom problemu.

Ni u bolnici situacija nije ništa bolja jer stranačko obilježje diktira ponašanje liječnika prema pacijentu, medicinskoga osoblja je sve manje, a dogodi se i to da čovjek slomi nogu pa mora sam otići kupiti gips i vratiti se u bolnicu kako bi mu ga stavili.

Još jedan od pozitivnih poduzetničkih primjera livanjske regije je poduzeće Pavić. U razgovoru s ravnateljem i osnivačem tvrtke Perom Pavićem saznajemo kako poduzeće trenutno zapošljava oko 170 djelatnika. Otkrio nam je i podatak da je i kod njega bilo situacija da ljudi daju otkaze i odlaze. Kao glavnoga krivca za odlaske navodi trenutnu situaciju i nemar vlasti: „Ljude muči ovo stanje, nema ništa da ih moralno podigne, ništa ih ne veseli, zavladalo je neko beznađe. Svaki dan slušaju iste političare i iste priče. Umorni su od toga.” Onima koji su otišli je poručio da se barem pokušaju vratiti i poduzeti nešto dok nije sve „propalo”.

Važno je poduzimati

„Biti poduzetnik ne znači nužno biti uspješan, nego nešto poduzimati”, rekao je Mato Rimac, koji u ovom gradu planira otvoriti Tehnološki park. Cilj mu je pokušati zaustaviti trend odlaska mladih ljudi i ponuditi im pomoć u zapošljavanju. Želja mu je probuditi svijest mladih ljudi da se nauče poduzetništvu.

Dok jedne obitelji odlaze, druge ostaju, bore se i živi su primjer da se sve može kad se hoće. Takvu sliku ocrtava šesteročlana obitelj Marka Urse koja živi u Priluci. Pomisao na odlazak je bila je prisutna i pred sam put u Australiju su se predomislili jer su želja i volja za livanjskim krajem pobijedile. Kako kažu nisu se pokajali što su ostali jer se i ovdje može pristojno živjeti. Ursa smatra kako situacija jest teška, ali da to ne opravdava odlaske, posebno mladih. „Mladi ništa ne poduzimaju. Samo kažu da nešto ne mogu i odoše. Nezadovoljni su i očekuju da će se netko drugi za njih pobrinuti”, naveo je Marko kao jedan od ključnih problema. Na pitanje je li tomu glavni krivac politika, odgovara da politika nema puno veze s tim: „Nije tu kriva politika. Stvar je jasna. Ako nisi zadovoljan reci, pokreni se i poduzmi nešto umjesto što ćeš dići ruke i sve napustiti.”


Obitelj Ursa djecu žele odgojiti u rodnom Livnu

Obiteljska tradicija je tajna svakoga uspješnog gospodarstva. Tako i stolarija obitelji Rimac u Čelebiću već generacijama ne odustaje od tradicije obrade drveta i time se svrstala u red pozitivnih poduzetničkih primjera livanjskoga kraja. Najmlađi sin stolara Bože Rimca – Marko Rimac – učenik je trećega razreda Srednje prometne škole u Livnu. Odlučio je nastaviti obiteljsku tradiciju kao drvodjelja i tvrdi da zasada ne planira otići u inozemstvo. Ipak, ne zna što donosi budućnost. „Uspjeh se ne gradi preko noći, ali važno je graditi i nikada ne odustati”, potiče Marko i završava riječima: „Planiram nastaviti ovu tradiciju koju sada radim sa svojim ocem Božom jer me to čini sretnim i osjećam se korisno zato što nešto poduzimam.”


Marko Rimac nastavit će obiteljski zanat

Na kraju svega ostaje nada da će se ipak prepoznati neiskorištene blagodati koje ovaj kraj nudi. U Livnu su ostali ljudi široka duha koji vjeruju da će ponovno doći bolja vremena, ali kako sada stvari stoje, trenutna općinska i županijska vlast neće učiniti ništa. Tek povremeno će iskazati svoju kvazi-zabrinutost i to će se na tome završiti. Još jedan od ključnih izbornih problema jest činjenica da stranke nemaju ozbiljan program i definirane ciljeve pa je slika planiranih aktivnosti u livanjskoj budućnosti prilično zamagljena. Dok jedni dižu sidro i odlaze, drugi se učlanjuju u političke stranke, neki da je održe časnom, a neki da je učine nečasnom, dok su ostali ogorčeni i jednima i drugima pa čekaju da se dogodi čudo. A čekanjem i nemarom se ništa ne postiže, nego samo radom i strpljenjem u velikoj poniznosti. Upravo Livno ima svjetski primjer čovjeka koji je postao miljenik nacije zbog svojih iskrenih nastupa u kojima nije veličao svoju ulogu i poteze i zasluge pripisao sebi, nego su mu drugi bili u prvom planu. Izbornik hHrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić u formulu uspjeha je uključio je poniznost i sve ono što današnji vodeći na vlasti nemaju. Kažu da se na primjerima uči. Tko zna, možda Zlatkov primjer kroz sljedeći izborni mjesec bude opomena i poruka kako se postiže uspjeh. Ako se to ne dogodi, onda ne smije iznenaditi činjenica da se uskoro na livanjskim ulicama više neće imati kome poželjeti: „Dobar dan!”

 

Piše: Nikolina Marčić

Izvor:
Svjetlo riječi

Raiffeisen banka traži djelatnika u Livnu

$
0
0

Da li ste u potrazi za poslom u dinamičnom i izazovnom okruženju? Želite li svakodnevno imati priliku za učenje i usavršavanje u stručnom i profesionalnom timu? Raiffeisen banka, kao poslodavac koji ostvaruje zapažene rezultate, Vam nudi ove mogućnosti. Ukoliko ste se u navedenom pronašli i spremni ste dati osobni doprinos našoj kompaniji, ohrabrujemo Vas da se prijavite na oglas za prijem u radni odnos, uz probni rad na poziciju:
Rukovodilac za prodaju SME klijentima
Sektor RETAIL PRODAJA, Glavna Filijala Mostar, Filijala Livno, Raiffeisen BANK dd Bosna i Hercegovina,
Lokacija rada: Livno
Uvjetii za poziciju:
✓ VSS, ekonomskog smjera;
✓ Najmanje 2 godine radnog iskustva u financijskim institucijama, na poslovima prodaje; poznavanje portfelja klijenata na tržištu regije/županije;
✓ Izvanredne prodajne, komunikacijske i prezentacijske vještine;
✓ Aktivno Poznavanje engleskog jezika, u govoru i pismu;
✓ Kompjutorske vještine (Word, Excel, Power Point).

Rezime ključnih odgovornosti:
▪ Odgovara za uspostavljanje i razvijanje kvalitetnog poslovnog odnosa sa SME klijentima (prikupljanje informacija o postojećim i potencijalnim SME klijentima radi prepoznavanja njihovih potreba, te ažuriranja podataka na osnovu ulazne dokumentacije), izrada plana uspostavljanja odnosa s SME klijentima (sastanci, kontakti telefonom, elektronskom poštom ili pisanim putem), te realizacija istog u svrhu ostvarenja ciljeva proračunskih kategorija;
▪ Ciljano usmjeravanje i aktivna ponuda proizvoda i usluga uvažavajući specifične potrebe  klijenata iz portfelja, te organiziranje i održavanje prezentacije proizvoda, te povećanje cross sale (prema drugim segmentima);
▪ Osiguranje rasta portfelja i profita istraživanjem glavnih izvora za pribavljanje novih klijenata, iniciranje poslovne suradnje sa klijentima, povećanjem unakrsne prodaje i kvaliteta pruženih usluga;
▪ Izrada financijskih analiza za potrebe klijenata te davanje savjeta i smjernica za njihovu doradu, provjerava i kompletira dokumentaciju;
▪ Upravljanje poslovnim aktivnostima sa klijentima iz svog portfelja u smislu procjene, praćenja i minimiziranja rizika (dnevni, tjedni i mjesečni monitoring kašnjenja, EWS,…);
▪ Praćenje i aktivno sudjelovanje u aktivostima unapređenja kvaliteta naplate potraživanja klijenata iz portfelja kroz prikupljanje i obradu informacija o klijentima i njihovom poslovnom odnosu, restruktuiranje rizičnih proizvoda, kao i optimizacija kolaterala koji služe kao osiguranje;
▪ Aktivna analiza klijenata kojima se treba uraditi Financijsko planiranje, posjete/sastanci s klijentima kroz Advisory/Sales sastanak, priprema fin.plana u suradnji sa nadležnim Direktorom Filijale, prezentacija ponude;
▪ Aktivno sudjeluje u provođenju CRM kampanja (preuzima preporuke, vrši poziv klijentima, zakazuje sastanak/posjetu, vrši unos obavljenih aktivnosti u X-Sale…), te svim zastupanim aktivnostima kroz X-Sale;
▪ Koordinira aktivnosti kod prodaje i prenosa plaća na RBBH (prijem zahtjeva, unos preporuka, ažuriranje podataka u core sistemu Banke (PI);
▪ Predlaganje mjera za unapređenje kvalitete servisa, te aktivno sudjelovanje na unapređenju proizvoda i usluga Banke i Grupacije;Izvještavanje Direktora Filijale/Regionalnog rukovoditelja za podršku prodaji o svim relevantnim poslovnim aktivnostima sa klijentima iz regije koju pokriva Filijala, kao i o svim ostalim
zastupljenim zadacima od strane Direktora Filijale/Regionalnog rukovoditelja za podršku prodaji.

Oglas ostaje otvoren do 10.02.2019. godine.
Prijava za predmetnu poziciju se šalje na e-mail adresu: ena.sapcanin@raiffeisengroup.ba ili na mail info.rbbh@raiffeisengroup.ba putem web stranice, a ista treba da sadrži:
• Biografiju i pismo motivacije sa naznačenom pozicijom za koju se aplicira. Kandidati koji uđu u uži izbor, a prije odgovarajućeg intervjua, biti će pozvani da pristupe pismenom testu općih sposobnosti i testu engleskog jezika. Nepotpune i neblagovremene prijave neće se razmatrati! Informacije možete dobiti na stranici www.raiffeisenbank.ba ili na kontakt telefon: 033/287-905
Napomena: Samo kandidati koji uđu u uži izbor će biti kontaktirani.

Viewing all 7641 articles
Browse latest View live