Quantcast
Channel: Livno – Relax Portal
Viewing all 7641 articles
Browse latest View live

Kameni most na Dumanu u Livnu

$
0
0

Stotinjak metara od izvora Duman, na rijeci Bistrici se nalazi stari kameni most, poznat kao most na Dumanu. O mostu nema pisanih podataka.

U svom putopisu, u kojem je Livno dosta opširno i dobro opisano, Evlija Čelebija ne navodi most iako govori o samom izvoru Bistrice i daje tekst natpisa na stijeni.

Sagrađen u doba osmanske uprave

Zbog te činjenice moguće je zaključiti da je most sagrađen krajem 17. ili početkom 18. stoljeća, ali svakako u doba osmanske uprave.

Prema narodnoj predaji most su sagradili tabaci (kožari), čije su radionice bile u neposrednoj blizini mosta.

I danas se lokalitet nizvodno od mosta zove Tabaci, ali prema Kreševljakoviću ništa pouzdano se ne zna o postojanju tabačkih radionica na ovom mjestu.

Prema drugoj narodnoj predaji most je sagrađen krajem 16. stoljeća od strane Balagi-paše, graditelja Balaguša džamije u Livnu. Međutim, nema pisanih izvora koji potvrđuju ovu predaju.

Ovu tvrdnju potkrepljuju zapažena odstupanja u gradnji mosta od standardnih detalja turske mostogradnje, kao i činjenica da je Livno i njegova okolina bila tradicionalno jak centar kamenara – graditelja i klesara.

U arhitekturi mosta primjetna je njegova sličnost sa mostovima u Mostaru i Klepcima kod Čapljine (Džemal Čelić i Mehmed Mujezinović, Stari mostovi u Bosni i Hercegovini, str. 308).

Naknadnim intervencijama, nakon Drugog svjetskog rata, izvedenim u neposrednoj blizini mosta umanjena je njegova arhitektonska ljepota.

(mojinfo.ba)


Broćeti smeta grb Herceg-Bosne: Skinite ga ili će ulice nositi ime cara Lazara

$
0
0

”Službeni naziv Hercegbosanska županija koji je neustavan i šahovnica kao grb ove županije vrijeđaju srpski konstitutivni narod, zbog čega će Klub Srba u Skupštini HBŽ na prvoj sljedećoj sjednici kluba pokrenuti pitanje službenog korištenja neustavnih obilježja i naziva imena u županiji”, rekao je zastupnik iz reda Srba u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH Goran Broćeta.

“Ustavni sud je proglasio neustavnim naziv županije i obilježja, ali, nažalost, i dan danas se koristi `Hercegbosanska županija` kao službeni naziv i šahovnica kao grb županije. To ne da ne prikazuje prisustvo ostala dva konstitutivna naroda, nego nas i vrijeđa”, istaknuo je Broćeta za SRNA-u.

Naveo je kako je ovo ”samo jedan primjer, a ima ih niz, gdje dominantni hrvatski narod ne uvažava postojanje druga dva naroda, pogotovo srpskog koji je većina u tri od šest općina ove županije”.

Broćeta je istaknuo kako će uslijediti borba za srpska ustavna prava.

“To ne smijemo niti ćemo prepustiti da tek tako ide, slijedi nam prava borba za naša ustavna prava, jer samo tako možemo očuvati srpski identitet na ovim prostorima ili ćemo, u protivnom, vremenom iščeznuti s ovih prostora. Ne smijemo dopustiti da naša buduća pokoljenja zaborave pretke koji su, nažalost, kroz stoljeća vodili sličnu borbu za opstanak i dostojanstvo našeg naroda na ovim prostorima”, rekao je Broćeta.

Najavio je kako je u planu da bude upućen zahtjev lokalnim zajednicama unutar Hercegbosanske županije da dostave imena naziva ulica, a gdje god primijete da naziv vrijeđa srpski narod – tražit će preimenovanje.

“Ukoliko nas ne ispoštuju, u općinama gdje imamo vlast ulice će nositi nazive Svetog Save, Karađorđa, Miloša Obilića, cara Lazara i slično”, poručio je Broćeta.

Priopćenje za javnost ministarstva PVŠ HBŽ povodom namjernog plavljenja poljoprivrednih površina u Livanjskom polju

$
0
0

Livanjsko polje i poljoprivredne površine koje zakupci koriste su pod vodom. Gotovo svake godine imamo isti problem u Livanjskom polju, bilo da se radi o namjernom zadržavanju vode u polju u jesen i proljeće, bilo da se radi o pretjeranom isušivanju tijekom ljetnih mjeseci.

Štetu, svake godine trpe poljoprivrednici, koji ne mogu na vrijeme obrađivati zemlju, a o korištenju vode za navodnjavanje, što je bila obveza HEP-a prilikom izgradnje objekata, nema ni govora.

Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva HBŽ je po spoznaji o ovom zadnjem incidentu uputilo zahtjev županijskom i federalnom vodnom inspektoru da hitno reagiraju i sukladno zakonu o vodama zaustave daljnje plavljenje polja i poljoprivrednih površina.

Poslali smo i zahtjev županijskom poljoprivrednom inspektoru da utvrdi činjenice i štetu nastalu na ozimim usjevima.

Vladi smo uputili zahtjev da se oštećeni poljoprivrednici oslobode dijela zakupa za 2021. godinu koji se uplaćuje u korist županijskog proračuna i apeliramo na Grad Livno da napravi isto.

Napominjemo da Crpna stanica Buško blato d.o.o. već duže vremena nema važeću okolišnu dozvolu.

Kako je moguće da i dalje nesmetano radi na prostoru Livna što joj se prohtije i da Livanjsko polje i poljoprivredno zemljište koristi kao rezervno jezero kad god se im se za to ukaže potreba?

Kako je postalo normalno da tvrtka koja je dužna ogromne novce Gradu Livnu ima sva prava i nitko im ništa ne može, a poljoprivrednici koji plaćaju zakup tog zemljišta, iz godine u godinu trpe štetu zbog neurednog režima voda u polju, nemaju apsolutno nikakva prava?

Ivica Brešić
Ministar

Diplomirala kandidatica ŠSF Mateja Mihaljević

$
0
0

Mateja Mihaljević, kandidatica Školskih sestara franjevki Bosansko-hrvatske provincije Prečistog Srca Marijina, uspješno je završila fakultet na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu, afiliranom studiju Katoličkog bogoslovnog fakultetu sveučilišta u Zagrebu, program Filozofsko-teološkog studija.

Uspješno je položila sve ispite, a diplomski ispit položila je 6. ožujka 2020. Ispunivši sve uvjete Mateja je stekla visoku stručnu spremu i akademski naziv diplomirani teolog, čime joj je podijeljen Bakalaurat u teologiji sa svim pravima koja joj pripadaju po crkvenim i civilnim propisima.

Diplomski rad na temu „Samostan i bazilika u Duvnu“ radila je pod vodstvom mentora prof. fra Marka Karamatića.

Zbog trenutne krizne situacije vezane za pandemiju koronavirusa nije mogla prisustvovati svečanoj promociji, dodjeli diplome, koja je bila 7. prosinca 2020. na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu.

Mateja je primljena u kandidaturu 30. kolovoza 2020. te godinu kandidature provodi u odgojnoj kući u Livnu. Uspješan završetak fakulteta i dobivanje diplome Mateja je proslavila sa zajednicom sestara u Livnu na Gorici.

Kućna predstojnica s. Suzana Milardović čestitala joj je uime sestara zajednice. Zaželjela joj je Božji blagoslov i puno uspjeha u budućem radu u struci.

Do tada neka joj dani kandidature budu ispunjeni svakim dobrom i življenjem istinskih vrjednota u zvanju na koje je pozvana, prenosi mrežna stranica Školskih sestara franjevki.  (kta)

Livanjka rasturila na najvećem natjecanju slastičara u SAD-u

$
0
0

Pobjednik će dobiti svjetsko priznanje Najveći pekar 2020. godine, godišnju zalihu proizvoda, bit će predstavljen u časopisu “Scratch”, a kući će ponijeti 10.000 dolara.

Kada je Livanjka Vildana Brkić-Bubalo davne 1999. godine došla u Ameriku, ni slutila nije da će ljubav prema pripremi slastica biti njen životni poziv. Danas, dvadeset i jednu godinu kasnije, Vildana je ušla u četvrtfinale najvećeg natjecanja slastičara u Americi. Riječ je o svjetskom online natjecanju “The Gratest Baker”, na kojem je Vildana zauzela visoko šesto mjesto.

Vildana Brkić-Bubalo je iz Livna u Ameriku došla 1999. godine. “Već 21 godinu moja ljubav i moj posao je dekorater za torte. Na Facebooku sam jedan dan vidjela da postoji ovo natjecanje i odlučila da se prijavim. Morala sam popuniti svoje podatke, odgovoriti na nekoliko pitanja kao primjerice zbog čega se želim prijaviti, poslati recept i fotografiju za jedan od mojih kolača, reći šta bih uradila ukoliko osvojim novac…”, kazala je za Klix Vildana koja je rodom iz Livna.

Foto: Facebook / Livanjka rasturila na najvećem natjecanju slastičara u SAD-u

Popunila je obrazac, poslala nekoliko slika svojih kolača i natjecanje na koje se prijavilo 5.000 kuhara je počelo. ”Poanta je bila da se svaki dan glasa. Pokrenula sam svoje prijatelje, zamolila obitelj da me podrži i tako sam pomoću glasova ušla u četvrtfinale. Hvala svima za podršku. Moji deserti kojim sam se predstavila su bili jabukova pita i monte torta”, govori Vildana.

Iako se nije plasirala u finale, priznaje kako je ovo za nju bilo nezaboravno iskustvo u koje bi se, sasvim sigurno, upustila ponovo. ”Sudjelovati u ovom natjecanju za mene je bio veliki adrenalinski izazov i sjajno iskustvo. Svjesna sam da od mene ima puno boljih kuhara, ali trudim se da svi budu zadovoljni narudžbama, posebno naši Bosanci u Americi”, govori Brkić-Bubalo.

Pobjednik će dobiti svjetsko priznanje Najveći pekar 2020. godine, godišnju zalihu proizvoda, bit će predstavljen u časopisu “Scratch”, a kući će ponijeti 10.000 dolara.

Bljesak.info

Za izgradnju konaka u Gubinu kod Livna prikupljeno 5.500 KM

$
0
0

LIVNO- Putem “M:telovog” humanitarnog broja, koji je bio aktivan mjesec dana, prikupljeno je 5.500 KM za nastavak izgradnje crkveno-narodnog konaka u srpskom selu Gubin kod Livna, priopćeno je iz Udruženje “Ognjište” iz Gubina.

U izgradnju crkveno-narodnog konaka do sada je uloženo 80.000 KM, od čega je Vlada Republike Srpske osigurala 24.000 KM, a ukupna vrijednost radova je oko 200.000 KM, rekli su Srni iz Udruženja “Ognjište”.

Protjerani Srbi su 2018. godine počeli da grade konak pored Crkve Uspenja Presvete Bogorodice u selu Gubin ispod planine Dinare.

Za završetak konaka, koji ima poseban značaj za povratak srpskog stanovništva u rodni kraj, neophodna su sredstva, a iz Udruženja pozivaju sve ljude dobre volje da učestvuju u izgradnji svetinja.

Uplate se mogu vršiti kod Unikredit banke na žiro račun: 3381502289662493, devizni račun: IBAN: BA393381504889663879, SWIFT: UNCRBA22.

Iz Udruženja “Ognjište” izrazili su veliku zahvalnost Novinskoj agenciji Republike Srpske – SRNA, Radio-televiziji Republike Srpske, kao i kompaniji “M:tel”, koji su pomogli i podržali realizaciju humanitarne akcije.

Galssrpske.com

HDZ BiH Livno: Priopćenje za javnost

$
0
0

Dana 11. prosinca 2020. godine održana je dvanaesta redovna sjednica GO HDZ BiH Livno na kojoj se između ostaloga raspravljalo o ostvarenim izbornim rezultatima Lokalnih izbora 2020.godine.

Izraženo je zadovoljstvo ostvarenim rezultatima. HDZ BiH je kao pobjednik Lokalnih izbora osvojio mjesto gradonačelnika Grada Livna i jedanaest vijećnika u Gradskom vijeću.

Na sjednici je donesena Odluka da predstavnici GO HDZ BiH Livno obave razgovore sa svim političkim subjektima koji će naredne četiri godine participirati u Gradskom vijeću Grada Livna, a sve u cilju stabilnosti i razvoju grada Livna i stvaranja boljih životnih uvjeta za sve građane našega grada.

GO HDZ BiH Livno

 

MIZ LIVNO: Podjeljeno je ukupno 50 paketa za socijalno ugrožene obitelji / VIDEO

$
0
0
Ekipa udruge “Izvor dobročinstva” na čelu sa prof. Harminom Suljićem je 8. prosinca posjetila i Livno, gdje se u suradnji sa medžlisom IZ Livno organizirala podjelu paketa.
.
Podjeljeno je ukupno 50 paketa za socijalno ugružene obitelji, a paketi su sadržavali najpotrebnije prehrambene i higijenske namirnice.
Prema riječima glavnog imama medžlisa IZ Livno, Mahira ef. Kevrića, uručena pomoć će biti od velike koristi ovim obiteljima, s obzirom na veliki postotak neuposlenosti, a i okolnosti sa pandemijom koja je dodatno otežala situaciju u kojoj se nalaze.
Udruga ‘Izvor dobročinstva’ se ovim putem zahvaljuje organizaciji Ihja el Turas el Islami iz Kuwaita, našem prijateljskom narodu Kuvajta, te veleposlanstvu države Kuwait u Sarajevu.
Pogledajte VIDEO

Broj oboljelih u HBŽ i dalje u padu, a broj umrlih od početka pandemije raste

$
0
0

Uposljednja 24 sata u Hercegbosanskoj županiji je od 63 testirana uzorka koronavirus potvrđen kod 32 osobe, od toga je 13 u Livnu i 19 u Drvaru.

Ukupan broj aktivnih slučajeva je 279, a 9. prosinca ih je bilo 333. Od početka pandemije do danas je od posljedica koronavirusa preminulo 58 osoba.

U istom razdoblju je ukupno obavljeno 10.640 testiranja, pozitivnih je bilo 2.827 i izliječenih 2.490.

www.vecernji.ba

Umjesto plinovoda u Livno najvjerojatnije stiže mini punionica plinskih boca

$
0
0
Umjesto autoceste dobili smo rotor i treću traku prema Kupresu, a umjesto plinovoda najvjerojatnije stiže mini punionica plinskih boca
.
Umjesto kilometara autoceste kroz livanjski kraj i Hercegbosansku županije, lokalni HDZ BiH potpomognut stranačkim kadrom započeo je proširenje ceste prema Kupresu.
.
Tako su strateški projekt, autoceste prema jugu i sjeveru zemlje, koji bi omogućio ubrzani razvoj ovog kraja, zamijenili jednom dodatnom trakom na planinskom prijevoju, čija ukupna izgradnja košta dva puta manje nego jedan kilometar autoceste na zahtjevnijoj trasi.
.
Očigledno je da su u ovoj stranci još uvijek čvrsto uvjereni da bi autocesta podijelila Livno popola, a da se isključivo krpanjem postojećih cesta, izgradnjom rotora i dodavanjem novih traka jačaju preduvjeti za ekonomski rast.
.
Analogno ovakvoj logici, odnosno kroničnom neznanju, nesposobnosti i nezainteresiranosti za razvitak ovog kraja, može se lako pretpostaviti kakav odgovor će spomenuta stranka ponuditi za aktualni strateški plinski projekt Južne interkonekcije, čiji primarni vod prolazi kroz livanjsko dvorište, Šujicu.
.
Kao što su projekt autoceste zaustavili jer presijeca Livno, vjerojatno će plinovod biti okarekteriziran opasnim jer je materija lako eksplozivna pa je onda bolje držati se podalje.
.
A da će biti tako govore i izjave vodećih ljudi HDZ-a BiH Livna i Hercegbosanske županije koji nisu ni čuli za taj projekt.
.
Uskoro ćemo početi slušati njihove priče o opasnostima projekta dok će se međuvremenu u federalnim zastupničkim domovima izglasati finalna forma Zakona o plinovodu bez odvojka prema Livnu, istog onakvog kakvog će dobiti Široki Brijeg i Mostar.
.
Na kraju vjerojatno možemo očekivati PR događaj svečanog otvaranja nekog privatnog mini pogona za punjenje plinskih boca za kućanstva sa troje uposlenih kao kompenzaciju za plinovod.
.
Ove dvije priče, o autocesti i plinovodu razotkrivaju sav jad, neznanje, nesposobnosti i ciljeve vladajuće stranke u u Livnu i Hercegbosanskoj županiji.
.
Umjesto stotine milijuna vrijedne autoceste – rotori i iznuđeno dodavanje trećih traka na loše magistralne ceste, a umjesto strateških energetskih projekata, najvjerojatnije neka mini investicija do deset tisuća maraka.
.
Livno, 12. prosinac 2020. godine,
Predsjednik ŽNL i Zastupnik u Skupštini Hercegbosanske županije: Draško Dalić

Objavljen novi Javni poziv za investicije u primarnoj poljoprivrednoj proizvodnji

$
0
0

Ovom prilikom Vas želimo obavijestiti da je projekat EU4AGRI objavio treći po redu javni poziv vrijedan 3,5 miliona KM za podršku investicijama u primarnu poljoprivrednu proizvodnju u BiH s ciljem postizanja održive poljoprivrede, kontrolirane uporabe prirodnih resursa i uvođenja dobrih praksi, te stvaranja novih i očuvanja postojećih radnih mjesta.

Poziv (smjernice sa prijavnim obrascem i ostalom pratećom dokumentacijom) je objavljen na web stranici projekta EU4AGRI i web stranici UNDP-a:

Otvoren treći po redu javni poziv projekta Evropske unije EU4AGRI: 3,5 MILIONA KM BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA PODRŠKU INVESTICIJAMA U PRIMARNU POLJOPRIVREDNU PROIZVODNJU – EU4Agri

Otvoren treći po redu javni poziv projekta Evropske unije EU4AGRI: 3,5 MILIONA KM BESPOVRATNIH SREDSTAVA ZA PODRŠKU INVESTICIJAMA U PRIMARNU POLJOPRIVREDNU PROIZVODNJU | UNDP u Bosni i Hercegovini

Na javni poziv se mogu prijaviti fizička lica, obrti/poduzetnici, zadruge i poduzeća koja se aktivno bave primarnom poljoprivrednom proizvodnjom u sektorima: proizvodnja mlijeka; proizvodnja mesa;  uzgoj žitarica i uljarica; uzgoj voća uključujući vinogradarstvo i masline; uzgoj povrća (povrtlarstvo) i proizvodnja jaja.

Podnositelji mogu da podnesu prijave isključivo samostalno. Svaki podnosilac prijave može aplicirati za bespovratna sredstva u iznosu od 30.000 KM do 200.000 KM (bez PDV-a).

Za svaku investiciju  podnositelj prijave mora osigurati vlastito sufinanciranje u iznosu od minimalno 35% od ukupnog iznosa investicije, izuzev za sektor proizvodnje voća i povrća gdje vlastito sufinanciranje iznosi minimalno 20%.

Krajnji rok za podnošenje prijava je 15. veljače 2021. godine do 15.00 sati.

Ljubazno Vas molimo da proslijedite informaciju o javnom pozivu na sve relevantne adrese za koje smatrate da će biti od interesa, te ukoliko ste u mogućnosti da se objavi na web stranicama vaših institucija.

Također vas želim obavijestiti da će se prva info sesija za ovaj javni poziv održati u utorak, 22.12.2020. godine putem Facebook stranice projekta EU4AGRI. Info sesija će biti putem izravnog video prijenosa kao što smo radili i za prethodna dva poziva.

Više informacija o info sesiji će biti u narednom tjednu.

Dom zdravlja Livno: Obavijest o namjeri provedbe pregovaračkog postupka

$
0
0

Ova “Obavijest o namjeri” je objavljena na stranici livanjskog Doma zdravlja 08.12.2020. godine, a rok za ponude je 10.12.2020.g.

Obavijest o namjeri i pozivu ponuđačima nije objavljena niti u jednom livanjskom mediju.

Radi li se ovdje o pogodovanju ili je nešto drugo u pitanju?

U objavi se kaže da gradnja ostakljene čekaonice ispred Doma zdravlja zahtijeva “žurnost”, postavlja se pitanje “što su čekali do sada”?

Mogli su to znati ranije i dati normalan rok za ponude od 8 ili 15 dana i poslati obavijest u više livanjskih medija.

DOM ZDRAVLJA LIVNO

Branko Ivković: Broćeta izjavama protiv imena i grba HBŽ mobilizira Srbe u Mostaru

U HBŽ-u osigurana sredstva za nabavku senzora za bezbolno mjerenje glukoze

$
0
0

Zavod za zdravstveno osiguranje Hercegbosanske županije (HBŽ) u proračunu za sljedeću godinu osigurao je financijska sredstva za nabavku senzora za bezbolno mjerenje glukoze u krvi za osobe mlađe od 26 godina oboljele od dijabetesa tip 1.

Kako je za Fenu kazao ravnatelj Zavoda za zdravstveno osiguranje HBŽ-a Ante Baković, od 2021. godine na listu ortopedskih pomagala bit će uvršteni senzori za kontinuirano mjerenje razine glukoze u krvi, kao i transmiteri koji šalje podatke, odnosno trenutnu razinu glukozu u krvi na mobilni uređaj.

– Stalnim i bezbolnim mjerenjem šećera popravit će se kvaliteta života oboljelima i članovima njihovih obitelji jer dokazano je da kontinuirano mjerenje smanjuje hipoglikemije te pomaže boljoj kontroli bolesti, čime se smanjuju dugoročne komplikacije – kazao je Baković.

Prema podacima Udruge dijabetičara “Krug” Livno, koja je također zaslužna za nabavku senzora, na prostoru Hercegbosanske županije evidentirano je 25-oro djece mlađe od 18 godina koji će dobiti senzor.

Podjela senzora i transmitera najavljeno je za 19. prosinca 2020. godine u prostorijama Srednje strukovne škole Silvije Strahimir Kranjčević u Livnu.

U SAD-u uskoro u prodaji testovi na koronu za kućnu upotrebu, rezultati za 15 minuta

$
0
0
Testove će proizvoditi australska kompanija Ellume, a kako su naveli iz ove kompanije, test će moći otkriti nazočnost virusa za 15 minuta te će se nakon toga rezultati testiranja dostaviti putem aplikacije na telefonu pacijenta.

Test će koštati oko 30 dolara, a Ellume planira proizvoditi 100.000 testova dnevno, počevši od siječnja 2021. godine.

“Ovaj je proizvod dizajniran tako da se sa njim vrlo lako može rukovati, a i korisnici mogu pravilno protumačiti rezultate samih testova”, rekao je Parsons.

Stručnjaci iz FDA potvrdili su da kućni testovi kompanije Ellume mogu proizvesti veliki broj pouzdanih testova što je dodatno ubrzalo procedure kada je u pitanju njihovo odobravanje za širu upotrebu.

Mnogi liječnici u SAD-u već nekoliko mjeseci su govorili o tome kako je nužno što prije pustiti u prodaju testove za kućnu upotrebu kako bi se smanjila mogućnost infekcije virusom u zdravstvenim institucijama u koje su pacijenti u ovom trenutku prinuđeni da idu.

Odobravanjem testova kompanije Ellume, stvorili su se preduvjeti da testiranja na koronavirus budu znatno brža kada je u pitanju uzimanje samog brisa, ali i prikazivanje rezultata što će znatno smanjiti i pritisak na zdravstveni sustavom u Sjedinjenim Američkim Državama. KLIX.BA

Evo gdje se sve možete testirati na koronavirus

$
0
0

Zbog mnogobrojnih upita u svezi testiranja na Covid-19 ovim putem obavještavamo građane Hercegbosanske županije da mogu obaviti slijedeća testiranja:

 – Antigensko testiranje na Covid-19 u Domu zdravlja Tomislavgrad i privatnoj Poliklinici „Perić“ u Tomislavgradu po cijeni od 50,00 KM,
 – Serološko testiranje u Županijskoj bolnici “Dr. fra Mihovil Sučić” u Livnu i privatnoj Poliklinici „Perić“ u Tomislavgradu po cijeni od 30,00 KM,
 – PCR testiranje u Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar – Mikrobiološki laboratoriji po cijeni od 96,00 KM.

Za osobe koje su izliječene od Covida -19 Potvrdu izdaje obiteljski liječnik doma zdravlja prema mjestu prebivališta osobe. Potvrda se izdaje uvidom u karton pacijenta ili na temelju serološkog testa kojim se utvrđuje da je osoba preboljela Covid-19.

LIVNO / “Mladi iseljenici nisu zaboravili branitelje”

$
0
0

Ove godine kao i prethodnih godina Livanjska zajednica CH iz Švicarske, donirala je novčana sredstva Udruzi hrvatskih ratnih vojnih invalida grada Livna.

Novčana pomoć uručena je za dvije obitelji ratnih vojnih invalida slabijeg imovnog stanja, dok je većina pomoći dodjeljena branitelju Mati Periću – Aći kojem je krajem prošlog mjeseca izgorjela obiteljska kuća u naselju Guber, rekli su iz Udruge hrvatskih ratnih vojnih invalida.

”Ovom prilikom još jednom se zahvaljujemo Livanjskoj zajednici CH na svim pomoćima koje su uputili u ovoj i proteklih godine”, poručili su.

Bljesak.info

Krečinić: Bihać i Livno će dobiti automatske stanice za mjerenje kvaliteta zraka

$
0
0

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine u jednoj od svojih posljednjih odluka naložila je Fondu za zaštitu okoliša FBiH nabavku dvije automatske monitoring stanice za mjerenje kvaliteta zraka, a za što će biti izdvojeno pola miliona KM.

U Federalnom hidrometeorološkom zavodu su nam kazali kako će ove stanice biti postavljene u Bihaću i Livnu.

Rok za implementaciju do kraja 2021. godine

Naime, zagađen zrak, naročito u zimskom razdoblju, sve je veći problem u našoj zemlji, a među većim zagađivačima su privatna ložišta na drva i ugalj, kao i veliki broj automobila.

U Federaciji BiH trenutno postoji 21 automatska stanica za mjerenje kvaliteta zraka, dok ih je u RS pet.

Iz budžeta FBiH, kako su nam kazali u Fondu za zaštitu okoliša FBiH, bit će im prebačeno 500.000 KM za nabavku automatskih stanica, a koje će se ustupiti na korištenje Federalnom hidrometeorološkom zavodu.

– Rok za implementaciju projekta je 31.12.2021. godine. Ove monitoring stanice bit će dio mreže monitoring kvaliteta zraka za FBiH kojom upravlja Federalni hidrometeorološki zavod – naveli su nam iz Fonda.

Enis Krečinić, stručni suradnik iz Sektora životne sredine Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH, kazao nam je kako će stanice biti postavljene u Bihaću i Livnu.

U Federaciji imamo deset malih država

– Trenutno u Federaciji ima negdje oko 21 automatska stanica i sa ove dvije imat ćemo ih 23. I u veljači kroz švedski projekat pomoći za BiH ćemo dobiti dvije stanice, tako da će federalna mreža činiti nekih 25 stanica, s tim da su u planu još dvije stanice. Jednu postavlja Institut Kemal Kapetanović u Tešnju, a drugu će postaviti Kanton Sarajevo u Vogošći kada se završe procedure nabavke – kaže Krečinić i dodaje:

– Planirano je da do kraja naredne godine u federalnoj mreži bude nekih 27 stanica za praćenje kvaliteta zraka i bit će pokrivena cijela teritorija Federacije. Ako uzmete u obzir da FBiH ima 27, a RS ima pet, od kojih dvije rade, onda imate predstavu da je mnogo bolje pokrivena FBiH. Te automatske stanice su aktivne.

Govoreći o stanju zagađenosti ukazuje da sve ide sporo kada je riječ o poduzimanju mjera da se nešto popravi u ovoj oblasti.

– Naše je da mjerimo, da ukažemo na to da li je nešto prekoračeno ili nije. Vi znate da u Federaciji imate deset malih država, mislim na županije, a ova oblast je prvobitno na županijama. Treba mijenjati navike ljudi, mentalitet… Nismo mi Švicarska da bismo mogli to preko noći promijeniti. Netko će nekada nešto morati uraditi, ali sa sadašnjom postavom čisto sumnjam – kaže Krečinić.

Upitali smo da li su zaista najveći problem u bh. gradovima kućna ložišta.

Sve ide jako sporo

– Radile su se studije prije dvije-tri godine, radit će se i ove godine analiza čestične tvari, da se vidi konkretno izvor. Utjecaj kućnih ložišta naravno da je veliki, kao i vozila. Vi u Sarajevu nemate neku industriju pa da to na nju svalimo, u Zenici se sve svali na ArcelorMittal iako imaju oni i drugih zagađivača. Nešto se radi za poboljšanje situacije, ali mi ćemo to osjetiti nekad, kao što ćemo se voziti i autoputem do mora, nekad. Sve ide jako sporo – ukazuje Krečinić i dodaje:

– Među najzagađenijim gradovima u BiH su Tuzla gdje dominira sumpor dioksid, imali smo prekoračenja. U Zenici je također zagađenje sa sumporom, prašinom, u Sarajevu dominira ta prašina, imat ćemo ako Bog da monitoring u Bihaću i Livnu, da vidimo što se tamo događa.

Izvor: Faktor

BRANKO PENJAK / Livnjani u Berlinu

$
0
0

Njemačka vlast je zabilježila da je godine 1979. u Zapadnom Berlinu bilo tridest i pet tisuća Jugoslavena, a od toga više od dvadeset pet tisuća su bili Hrvati.

Tada je u Berlinu živjelo i više od trideset obitelji iz Livna. Broj Livnjana samaca je sigurno bio veći, jer se nedjeljom velik broj vjernika viđao u katoličkoj župi u Neu Koelnu, u velikoj katoličkoj crkvi  u Streseman Srasse.

Pored povećeg crkvenog zbora, imali su dramsku grupu i priređivali su crkvena prikazanja. Bavili su se i sportom i imali su tada i svoj nogometni klub i takmičili se u Berlinskoj  ligi. Sunčani nedjeljni dani izmamili bi Livnjane u velike parkove, pa se u nekim parkovima i balotalo i grilalo.

Trojica Livnjana su imala restorane, a restoran Pere Lozančića, Restoran „Zagreb“ ugostio je dva puta momčad zagrebačkog „Dinama“. Inženjer Ilija Čečura je imao građevinsku firmu, a dva liječnika su u zubnim ordinacijama bila na usluzi ne samo Livnjanima negi i Duvnjanima i mnogim drugima.

Koordinator dopunske škole za djecu jugoslavenskih radnika bio je iz Livna i uspio je organizirati tri ekskurzije berlinskih učenika i nazvao ih Stazama roditelja Gastarbeitera”.

U Berlinu su odrastala braća Kovač i kasnije postali zvijezde u hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji. Svoje obitelji u Berlin su dovodili i Duvnjani, pa je i sin Ante Martinovića doveo svoju čeljad i u Berlinu je odrasla njegova kći ljepotica Anica Martinović Kovač (prva pratilja Miss World).

Tridesetogodišnji Danko iz Livna, iz sela Žabljaka je u Berlinu doživio veliku tromjesčnu romansu s djevojkom iz Jajca. Jednog zimskog popodneva, u vrijeme dok su ubrazano od snijega čišćene berlinske ulice, Danko je sjedio sam u polupraznom vagonu U-bana, a na Wedingu je u vagon ušla i naspram njega sjela lijepa djevojka i otvorila knjigu.

Danko je uoćio da je knjiga na hrvatskom jeziku i zametnuo je razgovor. Razgovor završio dogovorom da i on posjeti veliku berlinsku biblioteku. Oduševio se Danko djevojkom iz Jajca i doživio burnu ljubav.

Trajala je sve do ljeta. Sve dok ta djevojka nije neočekivano otputovala, on se osjećao najsretnijim bićem na svijetu. Poslije odlaska  drage, tople i posve neobične i pomalo čudne djevojke Danko je dugo tugovao.

Ta djevojka koja je u Berlin stigle iz kraljevskog bosanskog grada, djevojka koja je Danku darovala ljubav, neočekivano se odrekla ljubavi prema jednom čovjeku i odlučila slijediti onoga koji je propovijedao jednakost pred Bogom: jednakost robova i kraljeva, jednakost sluga i gospodara, jednakost svih ljudskih rasa i odlučila se činiti djela milosrđa.

Odlučila se biti misionarka. Danko ju nije razumio i bio je silno tužan i sve češće je boravio tamo gdje ju viđao, boravio u velikom berlinskom hramu knjiga. Možda se nadao da bi se „čudna“ djevojka mogla ponovno u biblioteci pojaviti, pojaviti se na nekom od stubišta ili u odjelima u kojima je literatura na slavenskim jezicima, u odjelu u kojem, je darivala vatrene poljupce.

Možda se nadao sresti ju ponovno u podzemnom vlaku koji vodi do biblioteke. Živio u nadi da će ponovno sjesti u kupe pored njega.

Više puta je pozivao prijatelja Ukromira da mu pokaže što sve ima dobro osmišljena bogata berlinska biblioteka. Jednog dana Ukromir se odazvao. Ušli su u taj velebni hram kulture. Ukromir se silno oduševio bogatstvom te moćne berlinske biblioteke. Otkrili su da u biblioteci radi i doktor bibliotekarstva imenom Zvonko. Uvjerili su se da je našijenac i da je u Berlin stigao iz stolnog grada, iz velikog grada ispod Sljemena.

Nakon te prve zajedničke posjete biblioteci, ubrzo je slijedila druga, pa treća i odlučili su pokucati na vrata ureda u kojem je radio Zagrepčanac. Shvatili su da je tom stručnjaku za knjige povjerena značajna i odgovorna katedra.

Jednog prijepodneva su s respektom potražili i pronašli vrata Zagrepčančevog ureda. Danko je prstom pokazao kako na vratima uz ime Zvonko stoji titula doktora bibliotekarstva. Kad su ušli, uočili su da nije bio sam, a pozdrav na hrvatskom jeziku su svi prisutni prihvatili.

U razgovoru su se čule i riječi: kaj, zakaj i nekaj. Od društva se upravo rastajao ugledni zagrebački pjevač Zvonimir Krkljuš. Bibliotekar Zvonko je imao goste iz rodnoga grada i uredom je odzvanjalo veselo pričanje na dragom im narječju materinskog jezika.

Nakon rukovanja i upoznavanja dr. Zvonko je predložio da svi krenu na jednu vrijednu šetnju, da krenu u obilazak velikog i čuvenog ”Staatliche Mussen Zu Berlin”. Govorio je gostima da biti u Berlinu, a ne posjetiti taj muzej isto kao otići u Rim i ne vidjeti papu i papinske dvore.

Objašnjavao je Zvonko da taj svjetski poznati muzej, čuven i zbog vrijednih antičkih eksponata, da su dotjerani s Orijenta, da su te velike kamene gromada spašeni ostatci trojanskog porušenog grada Pergama i zidovi drevnog grada Babilona, a da Berlineri sve skupa zovu Pergamon muzej.

Veseli našijenci su brzo ustali i radovali se da će vidjeti čuveni muzej s eksponatima koji su kulturna baština čovječanstva. Taj prijedlog s radošću su prihvatili i Danko i Ukromir, jer je obećavao nešto novo i zanimljivo.

Sedmeročlano društvance je krenulo podzemnom željeznicom, pa potom pješice i dosta brzo prošlo kontrolu mučnog i strogog gradskog DDR-ovog graničničnog prijelaz na Fridrich Strasse. Prešli su iz reklamama raskošno rasvijetljenih uličnih izloga u turobniji dio podijeljenog branderburškog velegrada. Mnoštvo naoružanih preozbiljnih vojnika i osmatračnice iznad strašnog Berelinskog zida, kao i cijevi mitraljeza stvarale su jezu.

Društvu su bile poznate činjenice i o gradnji tog zlokobnog  zida i o mnogobrojnim  pokušajima bježanja iz istočnog u  zapadni dio grada, a i o mnogobrojnim razdvojenim obiteljima, te o onima koji su bježeći iz države okrutnog državnog režima, u pokušajima bijega preko zida izgubili živote. Brzo su stigli u centar Istočnog Berlina i vidjeli kako s druge strane izgleda Branderbuška kapija. Ubrzo su došli  i do predvorja velebnog tamnosivog zdanja muzeja.

Moćno zdanje je preživjelo bombardiranja iz Drugog svjetskog rata, a vanjskim izgledom  nije ništa veliko obećavalo. Bilo je okruženo građevinskim skelama. Radnici su obnavljali opale fasade zidova. Ušavši u muzej društvance  se jedno vrijeme skupno kretalo i o prvim izloženim eksponatima tiho razgovaralo. Cjelovit kostur dinosaura zauzeo je cijeli jedan odjel, a zbog velikog ugodnog iznenađenja i zbog pojedinačnih interesa društvance bi se razišlo, pa opet sastajalo. Svatko je ponaosob doživljavao u muzej dotjeranu herojsku prošlost i iz Babilona i  iz Troje. S čudenjem se gledalo u izloške smještene u velikim  galerijama.

Svi su začuđeno gledali u jedinstvene izložene kamene skulpture i mnoge ulomke. Od  vodiča Zvonke jedino se nisu  odvajali novinar Tonči, Danko i Ukromir. Tonči je u notes unosio i Zvonkine riječi i pribilješke svojih dojmova. Prošli su pored trojice mladića koji su promatrala plavokosu djevojku koja je postavila štafelaj i olovkama crtala Zeusovu glavu i njegovu bujnu kovrdžavu kosu.

Ukromiru se činilo da ta prošlost ima magičnu energiju, pa se tijekom posjete posebno dugo kretao u dijelu muzeja gdje su eksponati drevnih civilizacija. Mnogi i do pet tisuća godina stari eksponati  su bili začuđujuće dobro sačuvani. Gledao je Ukromir pečene glinene pločice sa klinastim znacima i  vrijedne ostatke  onog grada u kojem je Semiramida dugo vladala. Na tim pločicama skoro u potpunosti je sačuvan Ep o Gilgamešu.

Dešifriran je u Londonu i bio literarna senzacija kad je objavljen.  Iz starih zapisa na glinenim pločicama dešifrirano je da je vladarica Semiramida bila kći božice ljepote i putenog uživanja, kći boginje Astarot. Ta božica je imala i ime Ištar.  Saznalo se iz glinenih pločica i sačuvanih pergamenata da je Semiramida voljela golubove i njegovala viseće vrtove. Te vrtove je za nju bio izgradio kralj Nabukodonosor. Semiramida je poznata i po tome što je donijela zakon o neograničenoj slobodi tjelesnih užitaka.Tumači i znalci mitske povijesti tvrde da je Semiramida  zakonom zaštitila  svoju pohotu prema muškarcima i svoj ljubavni odnos i svoj brak s vlastitim sinom.

Ukromir je uočio da na posjetitelje muzeja snažno djeluju sačuvani detalji kamene plastike, posebno one na kojoj je izrezbarena legendarne tri sestre Suđenice. U muzejskom vodiču je pisalo kako babilonska mitologija kazuje da su drevni Babilonci, i ne samo oni, čvrsto vjerovali da  sestre Suđenice određuju čovjekovu sudbinu, da određuju ljudske korake od rođenja do smrti. Uz  moćni lik jedne sestre prikazan je lav koji trga ljudsko tijelo. Koja je to od sestara koja gospodari lavom nije se dalo zaključiti, a arheolozi i povjesničari  sve tri Suđenice zovu Moirama. U vodiču je pisalo da glinene babiloske pločice kazuju da su Moire imale  imena Kloto, Lahezis i Atropos.

Skupina od desetak mladića i djevojaka na neobičan način je proživljavala  i gestikulirajući komentirala poveći ulomak jedne neobične skulpture. Na kamenom ulomku su isklesani mitski prizori, a na najcjelovitijem je legendarni mitski rogati pas zabio zube u vrat jednog giganta.  U starogrčkoj mitologiji rogatog psa je imala  boginja Artemida, sestra blizanka moćnog boga Apolona. Pored tog kamenog ulomka nije bilo naznaka otkuda je stigao, kao ni bliže odrednice kojem je od drevnih naroda pripadao.

Na visokim u muzeju ozidanim zidu je veliki raskošni ulaz nazvan  velika vrata i tu je oveća grupa posjetitelja promatrala drevne ostatke zidova Babilona. Zidovi i okviri vrata su građeni pečenim opekama, a na njima  je blistao sloj obojene keramike, pa po tim opekama su nazvana „Šarena vrata babilonska“. Grupa koja je stajala pred vratima je bila iz Iraka. Prizor je bio neobičan, jer su svi glasno plakali. Tuga ih obuzimala pred veličanstvenim ostacima prošlosti.

Ta prošlost je pripadali njihovom podneblju, a možda i davnim njihovim predcima. Dio drevnog Babilona je nakon toliko tisućljeća blistao u pruskom  muzeju.Ta velebna „Šarena vrata babilonska“  pamte da su kroz njih mimohodila mnoga slavlja, da je kroz njih prolazila velebna prošlost, da su kroz njih u Babilon ulazili velikani i kreatori te drevne prošlosti, ali i robovi i vojnici i porobljeni židovski narod. Na opekama je dominirala tamnoplava boja i pored tolike starosti imala je iskonski sjaj neoštećenog porculana. Na blistavom zidu su porculanskim opekama naglašeno ispupčeni likovi životinja, a na nekim ravnim plohama su klinastim pismom napisane poruke. Sav sjaj „Šarenih vrata babilonskih“ oslikavao se i u suzama i na licu jedne posjetiteljice, jedne lijepe u crno obučene žene iz prostora nekadašnje Velike Perzije.

I Ukromir se divio dopremljenim  ostatcima Babilona i razmišljao kako su moguće  velike i nedokučive igre povijesti i s narodima i s prostorima, a i s materijalnom njihovom baštinom. Slušao je vodiča kako naglašava da je cijeli Berlin ponosan što je spasio neprocjenjive ostatke prošlosti, što su u Berlinu velebni eksponati povjesnog grada Babilona, što su spašeni od pustinjskog pijeska i fanatika vandala koji spomenike prošlosti uništavaju.

Znano je da su se u drevnom Babilonu  odigravali događaji značajni za cjelokupno  čovječanstvo. Živa je i ponavlja se legenda o Kuli babilonskoj. Glinene pločice pričaju i o Hamurabiju, vladaru koji je donio davne zakone, a među njima i zakone odmazde (oko za oko). Te zakone neka plemena i neki  narodi Bliskog istoka još uvijek stravstveno primjenjuju. Čudnom nekom muzejskom energijom posjetitelji su primorani diviti se činjenicama da su ti babilonski zidovi i ta ukrasna velebna „Šarena vrata babilonska“ opstala i onda kad je Babilon  više puta rušen. Poštedio ih i Aleksandar Makedonski. On, koji je porušio veći dio grada, namjeravao je prema svojoj veličini sve iznova graditi i nadmašiti prijašnje graditelje. Rana smrt tog tridesetogodišnjeg Filipovog sina to nije dopustila.

Povjesničari ističu da je taj grad  dugo vremena bio najveća svjetska prijestolnica, centar svekolike znanosti, da je imao zidare velikih znanja. Ti zidari su se razišli po drugim zemljama i bili savjetnici mnogim vladarima, Govori se da su ostali povezani i da iz sjene upravljaju svijetom.  U tom gradu boravio je i Aristotel, najveći mislilac antičkog doba i čudno je to da je veliki Aristotel, taj Aleksandrov učitelj dopustio da mu učenik bude rušitelj veličanstvenog grada.

Očito je da je velika svečana „Šarena vrata babilonska“  poštedio, da im nije našao manu, pa ih nije porušio. Vrata su potom stoljećima bila zatrpana,  riječnim nanosima i pješčanim olujama. a onda su znanstvenom intuicijom njemačkih arheologa tražena i nađena. Branderburški arheolozi su ostvarili  silno velik uspjeh kad su spašavajući ostatke Babilona u svoju zemlju preselili opekama ukrašene gradske zidove i tonama teške kamene blokove i stupove trojanske.

Jedna skupina posjetitelja imala je vrlo glasnog turističkog vodiča i razgledala je baš velike trojanske monolite stupove i reljefe dotjerane iz antičkog grada s prostora Dardanela. Ostatci su to čuvenog antičkog grada Pergamona, razorenog grada Iliona. Znanost ne zna odgovor na pitanje kako je u epu Ilijada taj grad čudesno vjerno oslikao slijepi pjesnik Homer. S obale rijeke Skamandar u Berlin je dotjeran veliki raskošni Zeusov oltar, a vodič je tvrdio da je upravo to onaj oltar pred kojim su u Trojanskom ratu i kralj Prijam i njegovih pedeset sinova prinosili žrtve i tražili pomoć i od Zeusa i od drugih bogova. Naglašavao je da je pored tih oltarskih stijena držeći sinčića Astijanaksisa u naramku plakala i Andromaha.

Plakala  onog dana kada je velikog Hektora nagovarala da ne ide u kobni dvoboj s Ahilom. Uzalud mu govorila da ona nema nikoga, da je u ratu izgubila i braću i oca i majku i da  je Hektor njena cijela obitelj. Pored tih kamenih stupova ona je za još živim Hektorom, kao za mrtvacem naricala, a s visoke  Ilinske kule je njegovu pogibiju vidjela i jaučući je ridala gledavši kako Ahil tijelo Hektorovo zavezuje za svoja borna kola i kao mrtvog Hektora kao trofej vuče ispod zidina Troje i potom ga odvozi pod grčke šatore.

Silno velike stupove grada Troje i velike oltare mogla je u Berlin premjestiti samo moćna država, moćno njemačko carstvo. Sve ti ostatci su znalački rekonstruirani i postavljeni, te omogućuju da svijet upozna remek djela graditeljstva i s obala Dardanela i s obala Eufrata i Tigrisa. Veličanstveni eksponati kao dokazi veličanstvene babilonske civilizacije i civilizacije razorene Troje podjednako  su ostavljali silne dojmove na sve posjetitelja muzeja.

Uz ostatke Troje i Babilona  Danka i Ukromir su se dojmile  i suze iračkih turista. Možda su plakali i iskazivali tugu što njhov narod ne kiti svoje prostore i svoje muzeje graditeljskim i umjetničkim postignućima ostvarenim u njihovom podneblju.

Danko i Ukromir su i poslije izleta u Istočni Berlin razmjenjivali dojmove o Pergamon muzeju i  razmišljali o mitskoj prošlosti, drevnih civilizacija, a razmišljali su i o velikom sanjaru i o velikom uspjehu arheologa Heinrcha Juliusa Schliemanna i njegovim pronalaženjem ruševina trojanskoga grada Pergamona.

Divili su se, jer su znali da samo rijetki veliki ljudi dožive ostvarenje svojih snova. Nisu bili jedini koji su se divili uspjehu tog siromašnog pastorovog dječaka koji je lako učio i žive i izumrle jezike i postao i bogat i jedan od najslavnijih svjetskih arheologa.

Skupa su Danko i Ukromir ponovno odlazili i u berlinski hram knjiga, u tu najveću biblioteka na svijetu. U berlinskoj biblioteci je arhiv povijesnih dokumenata. Nekad je bio u drugoj zgradi, a te zgrade više nema. U berlinsku biblioteku su prije Drugog svjetskog rata navraćali povjesničari i književnici. U njoj je svoje crtice pisao hrvatski književnik Fran Mažuranić. U njoj je nastalo djelo „Narod i zemlja Hrvata“ hrvatskog  povjesničara doktora Mladena Lorkoviča.

Novu biblioteku su kao dar njemačkom narodu sagradili oni ratni pobjednici čije su borbene Navy tvrđave istresle milijune  bombi na sve njemačke gradove. Drezden, grad muzejam u kojem nije bilo ni vojske, ni značajne industrije je razoren poput Babilona. Berlin je  također bio razoren i mahom su ga obnovile ženske ruke, a od kada je temeljito  obnovljen i od kad je srušen Berlinski zid ponovno je stolni njemački grad.

U Berlinu još uvijek obitava značajna kolonija i Livnjana i Duvnjana, a znatno više iz drugih krajeva Hrvatske. U Berlin su u posljednjih desetak godina stigli i mnogi mladi Livnjani, jer im rodno podneblje ne nudi uvjete za dostojanstven život. Za njih se govori da neće biti gostujući radnici nego novi iseljenici.

Lažirana prometna nezgoda u Livnu / VIDEO

Viewing all 7641 articles
Browse latest View live