Zadnjih dvadesetak godina u svakodnevnom razgovoru s roditeljima čujemo kako imaju hiperaktivno dijete. Vrlo često roditelji pogrešno „lijepe“ svojoj djeci dijagnozu hiperaktivnosti jer su djeca puna energije, ne slušaju roditelje, ne paze u školi. Najbolju procjenu dobit ćete od stručne osobe. Opsežan razgovor s roditeljima, opažanje djeteta i testiranje su način na koji psiholog dolazi do dijagnoze hiperaktivnosti i deficita pažnje (AD/HD).
Uzroke ovog problema znanost, između ostalog, traži u prehrani koja obiluje konzervansima, bojama, šećerom. Problemu pridonosi i moderni način života – djeca nemaju priliku ispuniti svoje potrebe za kretanjem i istraživanjem, a vrijeme provode uz televizore, tablete, mobilne uređaje i računala. Koliko god da je dobro da svaka osoba ide u korak s vremenom u kojem živi, roditelji ne smiju zaboraviti da se dijete mora razvijati i fizički i psihički. Ukoliko im dozvoljavamo da provode par sati dnevno igrajući igrice ili gledajući televiziju, zapravo samo olakšavamo sebi, a činimo štetu svojoj djeci. Djeci su potrebna nova iskustva, testiranje svojih sposobnosti – bilo fizičkih bilo kreativnih ili intelektualnih, testiranje granica, učenje na pokušajima i pogreškama. To od nas kao roditelja zahtijeva veliko ulaganje truda i vremena, snage i energije, ali ima dugoročno najbolje rezultate i za našu djecu i za nas.
Naravno, moderna prehrana i moderni stil života nisu jedini uzročnici hiperaktivnosti kod djece. Veliku ulogu igra i temperament s kojim se dijete rađa. Svaki roditelj koji ima dvoje ili više djece, primjećuje koliko se ta djeca međusobno razlikuju. Neka djeca su od rođenja izuzetno aktivna i zahtijevaju od roditelja neograničenu količinu energije.
Hiperaktivna djeca nisu niti zločesta niti neodgojena, ali neosporno je da iscrpljuju roditelje, odgajatelje, učitelje, ali i sami su žrtve svog problema. Teže se koncentriraju u školi, pa teže i uče, više griješe u svojim zadacima, ne mogu pažljivo pratiti nastavu. To posljedično dovodi i do sniženog samopouzdanja i niskog osjećaja efikasnosti. No, problem je još dublji – hiperaktivna djeca ne ostvaruju jednako kvalitetan odnos s roditeljima kao djeca koja nisu hiperaktivna upravo zato jer su roditelji umorni i vrlo često ne mogu razumjeti da se dijete ne može smiriti, već shvaćaju ponašanje djeteta kao bezobrazluk i neposlušnost. To dovodi do pogoršanja odnosa između roditelja i djeteta, a nerijetko i između samih roditelja.
Mogućnosti terapije
Neuropedijatri već desetljećima djeci propisuju lijekove s ciljem smanjenja simptoma AD/HD-a. Jedan od najpoznatijih lijekova je Ritalin. Osim toga što roditelji često nisu skloni hiperaktivnost liječiti lijekovima, Ritalin ima i svoje nuspojave – stvaranje teške psihološke i fizičke ovisnosti, glavobolje, mučnine, probleme sa spavanjem i apetitom, nervozu, tjeskobu, bolove u trbuhu, vrtoglavice, te značajan rizik od ozbiljnih i čak životno ugrožavajućih kontraefekata.
Nutricionisti preporučuju posebnu vrstu prehrane za djecu sa dijagnozom AD/HD-a. To podrazumijeva prehranu bez aditiva, šećera, aspartana, a bogatu vitaminima i mineralima.
Neurofeedback uključuje postavljanje elektroda na djetetovu glavu u svrhu praćenja aktivnosti mozga. Zadatak djeteta je da npr.mijenja aspekte video igre. Na taj način podešavaju se frekvencije moždanih valova koje su dominantne kod djeteta. Iako se ovom metodom postižu određena poboljšanja kod hiperaktivne djece, do njih se dolazi kroz veći broj tretmana, a efekti nisu trajni.
Hipnoterapeuti uvode djecu u stanje relaksacije, uče ih tehnike opuštanja, smirivanja, ali također i poboljšavaju sposobnost pažnje, koncentracije i učenja na način da ih uče fokusirati se na ono što je potrebno ignorirajući ono što im može odvući pažnju od zadatka. Efekti se pokazuju i kod problema sa spavanjem i tikova. Klinička hipnoterapija je generalno govoreći efikasna u preko 90% slučajeva, a za terapiju je potrebno maksimalno 4 do 6 seansi.
Brain Gym je skup vježbi za mozak za vrijeme kojih se ostvaruje veza između dvije polutke mozga, a koja je slabija kod osoba sa AD/HD-om. Ujedno, Brain Gym metodom se potiče aktivnost onih dijelova mozga koji su kod pojedinog djeteta manje aktivni. Ova metoda daje dobre rezultate ukoliko se vježbe izvode redovno u trajanju 5-10 minuta dnevno.
Pružite podršku svom djetetu ukoliko se bori s AD/HD-om. Ukoliko postoji volja, postoji i način da se problem riješi.
Andrea Vlašić, doktorand psihologije, certificirani klinički hipnoterapeut, certificirani biofeedback i neurofeedback trener i Brain Gym trener
Post Upomoć! Moje dijete je hiperaktivno! je prvi puta viđen na Relax Portal.